RAJD POLSKI 2019: ŁUKJANIUK W ERC, HABAJ W RSMP (META)

rpols-meta1

Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow (Citroen C3 R5) wygrali pewnie Rajd Polski, rundę mistrzostw Europy (FIA ERC). Obrońcy tytułu okazali się najszybsi na 11 spośród piętnastu odcinków specjalnych.

Drugie miejsce zajęli Jari Huttunen i Mikka Lukka (Hyundai i20 R5), a trzecie – aktualni liderzy rozgrywek, Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (Skoda Fabia R5).

sponsorenault

Ci ostatni okazali się też najlepsi w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

rpols-meta2

Podczas niedzielnego etapu tempo rywalizacji na mazurskich szutrach nadal nadawali Łukjaniuk z Arnautowem. Rosyjska załoga ani na moment nie oddała prowadzenia – nawet po tym, gdy na OS 11 uszkodzili oponę w swoim Citroenie C3 R5 i wywalczyli dopiero 10. czas. Po jednym odcinku specjalnym wygrali Mikołaj Marczyk Marczyk i Łukasz Habaj, a dwie na swoje konto zapisał Huttunen.

Najważniejsze zmiany w wynikach przyniósł pierwszy przejazd OS-u Użranki. Na 22,5-kilometrowej trasie dachowała załoga nr 8, czyli Hiroki Arai z Ilką Minor (Citroen C3 R5). Sporego pecha mieli Marczyk i Mares, którzy przez kapcie stracili wypracowane wcześniej pozycje. Przebita opona miała mniej dotkliwe konsekwencje dla Czecha, który spadł „tylko” za Habaja – z 3. na 4. miejsce. Z kolei Marczyk z piątej pozycji zsunął się aż na sam koniec pierwszej dziesiątki i musiał pożegnać się z marzeniami o pierwszym w karierze podium w rundzie FIA ERC.

Finałowa pętla Rajdu Polski nie przyniosła już zmian w czołówce klasyfikacji. Podium utworzyły załogi Łukjaniuk i Arnautow, Huttunen i Lukka oraz Habaj i Dymurski, dla których było to trzecie podium w czterech startach w tegorocznych mistrzostwach Europy.

rpols-meta3

– Nareszcie się udało. To fantastyczne uczucie. Walczyliśmy dziś do samego końca – komentował Łukjaniuk.

– Mamy się z czego cieszyć. Razem z całym zespołem wykonaliśmy kawał dobrej roboty. Ukończyliśmy na podium, więc jestem przeszczęśliwy – mówił Habaj.

Polacy zdobyli w Mikołajkach 23 punkty i zachowali w ten sposób prowadzenie w punktacji europejskiego czempionatu. Łącznie na koncie Habaja i Dymurskiego widnieją 94 punkty. Kolejne miejsca w tabeli zajmują Łukjaniuk i Arnautow (83 pkt.) oraz Ingram i Whittock (70 pkt.).

rpols-meta4

Rajd Polski stanowił także trzecią i zarazem podwójnie punktowaną rundę krajowego czempionatu. W tej klasyfikacji pierwsze miejsce padło łupem mistrzów Polski z sezonu 2015 – Habaja i Dymurskiego. Kolejne lokaty zajęli Aron Domżała z Jaroisławem Baranem oraz Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5).

Najlepsi wśród zawodników w samochodach z napędem na jedną oś byli Tomasz Zbroja i Jakub Wróbel (Citroen DS3 R3T). Trzecie miejsce zbliżyło Kasperczyka i Sytego (77 punktów) do liderów RSMP, którymi pozostali Marczyk i Gospodarczyk (80 punktów). Na trzecią lokatę w klasyfikacji RSMP wskoczyli Habaj z Dymurskim, którzy zdobyli dziś komplet, czyli 55 „oczek”.

Następne rundą europejskiego czempionatu będzie asfaltowy Rally Roma di Capitale (19-21 lipca). Z kolei stawka RSMP o kolejne punkty powalczy na Litwie, podczas szutrowego Rajdu Elektrenów (12-13 lipca).