ZLOTY NA DOLNYM ŚLĄSKU: GELENDY ORAZ EDYCJA MOTOCLASSIC

zlot-1

W najbliższy weekend odbędą się w kraju liczne imprezy turystyczne. Swoje zlot będą mieli posiadacze Mercedesa- Benza Klasy G, odbędzie się też kolejna edycja MotoClassic Wrocław.

Bazą zjazdu fanów Gelendy jest Srebrna Góra, zaś właściciele klasycznych pojazdów spotkają się na Zamku Topacz w Ślęzie koło stolicy Dolnego Śląska.


Zobacz relacje:

TURYSTYKA

ROZMAITOŚCI


 

Na terenie zamku będzie można zobaczyć pełne spektrum motoryzacyjnego świata MotoClassic. Łącznie organizatorzy spodziewają się ponad 300 pojazdów. Nie zabraknie wśród nich kultowych samochodów sportowych Porsche, w tym dwóch prawdziwie unikatowych egzemplarzy modelu 914, który obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny. Obok pojawi się nowiutki roadster 718 Spyder.

zlot-2

MotoClassic Wrocław to już impreza cykliczna – w tym roku odbywa się po raz dziewiąty. Otworzy ją parada zabytkowych aut, które przejadą ulicami Wrocławia w piątek 16 sierpnia. Dla publiczności pokaz jest otwarty w sobotę i niedzielę, 18 i 19 sierpnia. Przy okazji odbędą się próby sprawnościowe na specjalnie wyznaczonej trasie oraz konkurs elegancji, w którym specjalnie powołane jury oceni nie tylko stan pojazdu, ale również dopasowanie stylizacji załogi do jego epoki.

Porsche 914 debiutowało 50 lat temu, w 1969 r.. Swój potencjał udowodniło w wyścigach – na koncie ma sukcesy w Le Mans i na Nürburgringu. Producent ze Stuttgartu- Zuffenhausen zadbał o godne uczczenie urodzin modelu i dostarczenie naprawdę wyjątkowych aut.

zlot-4

Pierwszym z nich będzie 914/6 należące do słynnego projektanta samochodów Albrechta Grafa von Goertza. Auto ma nadwozie coupe zbudowane na indywidualne zamówienie stylisty we Włoszech oraz 6-cylindrowy silnik o mocy 110 KM. Drugi egzemplarz to 914 S z wyścigowym 8-cylinrowym silnikiem o mocy 300 KM, stworzone pod koniec lat 60. dla szefa rozwoju Porsche, Ferdinanda Piëcha.

Ducha współczesności na wystawie będzie reprezentować najnowsze 718 Spyder, zasilane 6-cylindrowym bokserem o pojemności 4 litrów i mocy 420 KM. To purystyczna maszyna stworzona dla przyjemności z jazdy – między innymi dzięki za sprawą podwozia GT oraz lekkiego dachu, który radzi sobie nawet z najwyższymi prędkościami. Model kontynuuje historię słynnych roadsterów Porsche, takich jak 550 Spyder oraz 718 RS 60 Spyder.

zlot-5

Jubileuszowe spotkanie fanów Gelendy

40 lat temu w austriackim mieście Graz ruszyła produkcja Mercedesa Klasy G – samochodu, który stał się ikoną off-roadu i zjednał sobie serca fanów na całym świecie. Z tej okazji polscy miłośnicy Klasy G spotkają się na Dolnym Śląsku. Zebrane samochody będzie można podziwiać w piątek 16 sierpnia w godzinach 10:30- 14:30 na plantach zamkowych w Ząbkowicach Śląskich.

Trzydniowa impreza organizowana pod hasłem „G40”, odbędzie się w urokliwym otoczeniu Gór Sowich, Bardzkich i Stołowych. Na gości czeka wiele atrakcji, zarówno dla zwolenników aktywnego, jak i bardziej „leniwego” wypoczynku. Organizatorzy spodziewają się, że na spotkanie przyjedzie ok. 50-70 samochodów, zarówno klasycznej Gelendy, jak i najnowszej generacji modelu, oferowanej od 2018 r.

zlot-8

– Nie mogło być inaczej – 40. urodziny Gelendy należy celebrować wśród jej przyjaciół i w wyjątkowych okolicznościach przyrody! Dlatego nasz zlot postanowiliśmy zorganizować u stóp Twierdzy Srebrna Góra, skąd wytyczone przez nas trasy terenowe poprowadzą uczestników między innymi do zamku w Ząbkowicach Śląskich czy na poligon wojskowy pod Kłodzkiem. Zaplanowanych jest również wiele stacjonarnych atrakcji, dlatego na pewno nikt – bez względu na wiek – nie będzie się nudził! Zgłoszenia wciąż do nas napływają, co bardzo nas cieszy, bo Szacowna Jubilatka zasługuje na huczne przyjęcie! – mówi Rafał Śnieżek, pomysłodawca imprezy i oddany wielbiciel terenowego Mercedesa.

Bazą zlotu będzie Srebrna Góra. W piątek 16 sierpnia na terenie zamku w Ząbkowicach Śląskich odbędą się główne uroczystości, w ramach których zaplanowano liczne pokazy i konkursy (m.in. wybory najlepszych aut w kilku kategoriach). Odbędą się m.in. szkolenia z pierwszej pomocy oraz zwiedzanie ząbkowickiej krzywej wieży.

Mercedes-AMG G 63 2018 Mercedes-AMG G 63 2018

O godzinie 15 kolumna Gelend wyjedzie w kierunku Kłodzka, zahaczając po drodze m.in. o pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Na trasie miłośników aut z napędem 4×4 nie może oczywiście zabraknąć atrakcji off- roadowych, takich jak przeprawa przez Nysę Kłodzką czy wizyta na poligonie czołgowym, gdzie odbędą się Zawody 40×40 – 40 konkurencji na 40-lecie Gelendy.

Także sobota będzie stała pod znakiem off-roadu. Uczestnicy otrzymają do wyboru dwie trasy o zróżnicowanym stopniu trudności: typowo turystyczną, pozwalającą delektować się widokami gór Sowich, Bardzkich, Stołowych i Złotych, oraz bardziej przeprawową, która pozwoli kierowcom i pilotom o zacięciu off- roadowym sprawdzić swoje umiejętności. Po dniu pełnym wrażeń w wyjątkowej scenerii Twierdzy Srebrnogórskiej odbędzie się biesiada połączona z podsumowaniem imprezy i wręczeniem nagród.

zlot-7

– Mercedes Klasy G to jeden z nielicznych samochodów na świecie, który dotrwał swoich Czterdziestych Urodzin. Wszyscy kochamy jego kanciaste kształty i niezwykłą dzielność terenową. Nie wyobrażam sobie czasów, gdy jego produkcja zostanie zakończona. Mam nadzieję, że za 10 lat będziemy mieli okazję świętować jego półwiecze! A tymczasem zapraszam do Srebrnej Góry i Ząbkowic – wszystkie informacje można znaleźć pod adresem mercedes4x4.pl/imprezy-rajdy? – mówi Rafał Śnieżek.

Urodziny swojej off- roadowej ikony świętuje także Mercedes- Benz. Z okazji 40. urodzin Klasy G do sprzedaży trafiają trzy specjalne edycje o nazwie „Stronger Than Time” (z ang. silniejsza niż czas): G 400 d, G 500 oraz AMG G 63.

merc-klasg-9

Na specjalną uwagę zasługuje wariant 400 d z wzmocnionym dieslem (330 KM), dostępny tylko w ramach tej specjalnej edycji.

Przy okazji nabywcy Gelendy mogą teraz skorzystać z nowego programu indywidualizacji G manufaktur, który oferuje im jeszcze większy potencjał ekskluzywności. Tylko w przypadku siedzeń dostępne są 64 różne kombinacje tapicerek i typów foteli, a oferta w zakresie kolorystyki nadwozia obejmuje 34 lakiery.