MICHELIN: ZIELONY PRZEWODNIK – TYM RAZEM MEDIOLAN

Zielony P1

Sezon wakacyjny powoli mija, nie oznacza to jednak końca turystycznych podróży. Po miesiącach letnich do łask wracają wypady typu city break, a więc krótkie, zazwyczaj weekendowe wyjazdy do najciekawszych metropolii.

Jednym z takich atrakcyjnych kierunków jest Mediolan. To włoskie miasto przybliża nowy Zielony Przewodnik Michelin „Mediolan i alpejskie jeziora”.


Zobacz także:

TURYSTYKA

MICHELIN – PRZEWODNIKI


Początek jesieni, gdy z ulic znikną już tłumy turystów, to jeden z terminów szczególnie polecanych na wycieczkę do Mediolanu. We wrześniu nadal jest tam bardzo ciepło i temperatury sięgają nawet 26°C, co stanowi miłą alternatywę dla powoli rozpoczynającego się w Polsce okresu deszczowego. Podczas planowania podróży warto skorzystać ze wskazówek zawartych w rozdziale „Informacje praktyczne”, gdzie znajdują się przykładowe ceny, adresy miejsc noclegowych i restauracji oraz szczegóły dotyczące transportu. Liczne plany, mapy i zdjęcia zamieszczone w nowym Zielonym Przewodniku Michelin „Mediolan i alpejskie jeziora” dodatkowo ułatwią zwiedzanie miasta.

Zielony P2Serce Mediolanu bije w części znajdującej się między majestatyczną katedrą Duomo a okazałą twierdzą Castello Sforzesco. Trasa łącząca oba te obiekty jest usiana pięknymi fasadami zabytkowych budynków i kuszącymi witrynami sklepów, które zdradzają handlowy charakter miasta. Duomo jest najbardziej monumentalnym mediolańskim budynkiem, doskonałym przykładem architektury włoskiego gotyku. Budowa katedry rozpoczęła się w 1396 r. i trwała aż do XVI w. Jest ona zwieńczona 135 iglicami, z których najwyższa liczy 108 metrów, i ozdobiona ponad 2245 rzeźbami wykonanymi z białego marmuru. Co ciekawe, architektoniczne i rzeźbiarskie detale dachów Duomo można podziwiać z siódmego piętra domu towarowego La Rinascente.

Kolejna niezwykła budowla metropolii to Castello Sforzesco, czyli Twierdza Sforzów będąca niegdyś rezydencją książąt Mediolanu. Zaskakuje ona swoimi rozmiarami – jej bok ma blisko 200 metrów. W skrzydłach twierdzy prezentowane są wspaniałe zbiory dzieł sztuki, w tym ostatnia nieukończona rzeźba Michała Anioła. Inny sławny obiekt miasta to La Scala (Teatro alla Scala), najsłynniejsza scena operowa we Włoszech i jedna z najsłynniejszych na świecie. Sala wzniesiona w latach 1776-78 zachwyca wyjątkową akustyką oraz ogromem widowni mogącej pomieścić aż 3600 osób.

Osobny rozdział Zielonego Przewodnika Michelin został poświęcony miastu Bergamo i krainie jezior. Autorzy opisują m.in. urokliwe Lago Maggiore ukryte pośród zaśnieżonych Alp, Lago di Como o wyjątkowym kształcie odwróconej litery Y czy największe włoskie jezioro Lago di Garda o powierzchni 370 km2.

Mediolan to także jedna ze światowych stolic mody, w której dwa razy w roku organizowane są Mediolano Fashion Weeks – tygodnie mody z licznymi pokazami i sesjami zdjęciowymi przyciągającymi wszystkie znane nazwiska z tego środowiska. W całym mieście turystów kuszą klimatyczne kawiarnie serwujące sławną włoską kawę i desery, w tym najbardziej chyba popularne tiramisu.

W Zielonym Przewodniku Michelin „Mediolan i alpejskie jeziora” czytelnicy znajdą również ciekawostki na temat kuchni i kultury Włoch oraz praktyczne informacje związane z zakupami.