300 LAKES RALLY: OLEKSOWICZ POJEDZIE NA LITWIE

Dwa tygodnie po zakończeniu Rajdu Finlandii Maciej leksowicz i Andrzej Obrębowski znowu jadą na północ. Tym razem ich celem jest start w 300 Lakes Rally – piątej rundzie Mistrzostw Litwy. W rajdzie, który zaczyna się w piątek, Polacy pojadą Fordem Fiesta S2000.

300 Lakes Rally to jedna z najważniejszych rajdowych imprez na Litwie, zaliczana także do cyklu Baltic Rally Challenge. Dwudniowy (17-18 sierpnia) rajd odbywa się na szutrowych drogach okręgu uciańskiego – na północno – wschodnich krańcach Litwy, przy granicy z Łotwą i Białorusią. Bazę rajdu zlokalizowano w Jeziorosach (lit. Zarasai) – 8-tysięcznej miejscowości otoczonej przez siedem jezior. Jeziorosy nazywane są stolicą niebieskich jezior, których w tym rejonie jest ponad 300 – stąd nazwa rajdu.

Na liście zgłoszeń do rajdu widnieje 71 załóg. Oleksowicz i Obrębowski są jedyną załogą, która wystartuje samochodem S2000. Oprócz ekipy zespołu Castrol TRW Motointegrator na litewskich oesach zobaczymy także drugi samochód z polską flagą. W przygotowanym przez FastForward Subaru Impreza STi wystartuje Adam Kaszyński z pilotem Przemysławem Boskiem.

Maciej Oleksowicz: Do dużego przeglądu silnika naszej Fiesty mamy jeszcze trochę kilometrów, więc chcemy pokonać ten dystans w rajdowych warunkach. Stąd pomysł wyjazdu na Litwę. W tej imprezie nie mieliśmy jeszcze okazji startować, ale z Rajdu Wilna mamy wyłącznie dobre wspomnienia, więc postanowiliśmy tu wrócić. Rajd zapowiada się wyjątkowo malowniczo. Myślę, że widoki i trasy dookoła Jeziorosów sprawią nam mnóstwo frajdy. Charakterystyka oesów jest zbliżona do tej, którą znamy z Rajdu Finlandii, niemniej jednak jedziemy tu po raz pierwszy, więc szczegółów jeszcze nie znamy. Dla mnie to bardzo dobrze, bo pierwszy start w danym rajdzie to najlepsza forma treningu i pracy nad opisem, a takie są właśnie nasze cele – trening i praca nad tempem jazdy.

Zawodnicy przejadą 455,68 km, z czego 126,47 km przypada na odcinki specjalne, których będzie 15. Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla kibiców. Pierwszy i drugi dzień ścigania będzie kończyć pokazowy Superoes w Jeziorosach. Specjalnie przygotowaną trasę z hopami załogi pokonają w parach. Nieco ponad 80-proc. dystansu oesów ma nawierzchnie szutrową, pozostała część wiedzie po asfalcie z szutrowymi partiami.

Na czwartek (16 sierpnia) organizatorzy zaplanowali zapoznanie z trasą, po którym odbędzie się odcinek testowy. Wyniki będą znane w sobotę wieczorem.