3M: DWADZIEŚCIA LAT INNOWACJI W POLSCE

Polska filia amerykańskiego giganta od innowacji 3M – właśnie obchodzi swoje dwudziestolecie. Czy firma kojarzona głównie z żółtą karteczką Post It zmieniła oblicze współczesnej Polski?

Pierwsze produkty 3M pojawiły się w Polsce pół wieku temu, ale dopiero rok 1991 okazał się prawdziwym przełomem dla działalności koncernu w naszym kraju. To wtedy zarejestrowano firmę 3M Poland, 52 oddział Minnesota Mining and Manufacturing (obecnie 3M Company) na świecie. Opierając swoją działalność na ponad stuletnim doświadczeniu koncernu, unikalnym know-how oraz na wykwalifikowanej kadrze specjalistów, 3M Poland ugruntowała swoją pozycję na krajowym rynku i stała się jednym z ważniejszych partnerów polskiej gospodarki.

– Przez ponad 20 lat zainwestowaliśmy w Polsce ponad 350 mln dolarów oraz przeszkoliliśmy i zapoznaliśmy setki tysięcy polskich specjalistów z najnowszymi technologiami. Dziś zatrudniamy 1600 pracowników i mamy aż 9 zakładów. Nie zamierzamy jednak zwalniać tempa. Tylko w tym roku otworzyliśmy dwie nowe fabryki we Wrocławiu i zainwestujemy w Polsce kolejne 83 miliony dolarów. Naszą ambicją jest, aby Polska stała się dla 3M kluczowym rynkiem z którego pochodzić będzie 70 procent produktów eksportowanych do państw w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Xavier Douellou, Dyrektor Generalny 3M w Polsce.

Badania przeprowadzone na zlecenie firmy wskazują, że po dwóch dekadach działalności na naszym rynku, przeciętny konsument spotyka się każdego dnia aż 17 razy z produktami 3M: począwszy od gąbek Syrena i folii ochronnej na ekranach laptopów, TV czy smartfonów, poprzez karteczki Post-it i taśmę biurową Scotch, po folie odblaskowe na znakach drogowych, pojazdach specjalnych (straż pożarna, policja), wypełnienia do zębów, lekkie gipsy Scochcast, stetoskop lekarza marki Littmann czy opatrunki.

W aucie są to filtry powietrza, folia na ekranach GPS-ów, elementy w katalizatorach, folia na tablicy rejestracyjnej.

W sumie na rynku polskim dostępnych jest ponad 10 000 produktów, część z nich produkowana jest w zakładach we Wrocławiu, w Skomielnej koło Rabki i Janinowie. Otwarta w tym roku fabryka we Wrocławiu wytwarzająca produkty dla przemysłu lotniczego, produkować będzie folie i kleje termoutwardzalne oraz folie ochronne dla takich gigantów jak: Airbus, Bell czy Boeing.

– Od 2009 roku prowadzimy w Polsce laboratoria badawcze, które pracują na potrzeby tutejszych zakładów. Przykładem zastosowania innowacyjnych technologii w Polsce może być Miejski System Informacji w Warszawie i Łodzi. Słynne niebiesko-czerwono-białe tablice, które znakomicie usprawniają poruszanie się w przestrzeni aglomeracji stolicy, są wykonane właśnie z materiałów odblaskowych 3M. MSI był i jest pierwszym w Polsce projektem mającym na celu zintegrowanie systemu informacji wizualnej w mieście – dodaje Xavier Douellou.

3M Poland znane jest również ze swoich programów środowiskowych. W lipcu tego roku uzyskała tytuł Lidera Zrównoważonego Rozwoju przyznany przez miesięcznik Forbes. Przykładem skuteczności tych działań jest jeden z wrocławskich zakładów produkcyjnych, w którym udało się zredukować zużycie energii, wody i odpadów o całe 20 proc. na przestrzeni zaledwie trzech lat. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich oddziałów 3M na świecie.

3M w Polsce prowadzi też działania na rzecz społeczności lokalnej. Od lat wspiera Integracyjny Klub Sportowy – sekcję niepełnosprawnych Szermierzy na wózkach. Wspiera i organizuje liczne akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.