VOLKSWAGEN: ZAKŁADY W POLSCE ZASILANE ZIELONĄ ENERGIĄ

Zakłady produkcyjne koncernu Volkswagen w Polsce zasilane są wyłącznie energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Sprzedawcą zielonej energii jest Polenergia Obrót S.A. W ramach umowy, dostarczana jest ona m.in. do zakładów największego producenta samochodów w Polsce – Volkswagen Poznań.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Ale też do centrali dystrybutora nowych samochodów – Volkswagen Group Polska.

Ponadto umową objęte zostały pozostałe zakłady koncernu Volkswagen zlokalizowane w naszym kraju: Volkswagen Motor Polska (Polkowice), SITECH (Polkowice, Głogów), Scania Production (Słupsk) i MAN Truck&BUS (Niepołomice). Zielona energia jest pozyskiwana z siły wiatru – spółka jest właścicielem ośmiu farm wiatrowych zlokalizowanych na terenie Polski.

Koncern Volkswagen jako pierwszy producent samochodów już w 2018 roku zobowiązał się do realizacji celów klimatycznych zawartych w Porozumieniu Paryskim. Do 2050 roku zamierza stać się firmą neutralną pod względem emisji CO2. Kluczem do realizacji tego celu jest elektryczna mobilność. Ważnym elementem jest energia pochodząca ze źródeł odnawialnych wykorzystywana zarówno podczas produkcji jak i eksploatacji samochodów.

– Zmiana, która następuje w motoryzacji, przejście z samochodów spalinowych na elektryczne musi iść w parze z transformacją energetyczną. Volkswagen Group Polska korzysta tylko i wyłącznie z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, zasilamy nią nie tylko nasze budynki, ale także służbowe samochody elektryczne i hybrydy plug-in naszych pracowników. Na ternie firmy zainstalowaliśmy 36 punktów ładowania. Coraz więcej pracowników na co dzień jeździ samochodami nie emitując szkodliwych substancji do atmosfery. Elektryczne auta są cenione także za znakomitą dynamikę i komfort podróży. Ci którzy raz się zdecydowali na auta elektryczne, nie planują powrotu do samochodów spalinowych. W rezultacie w Volkswagen Group Polska analizujemy już możliwości dalszej rozbudowy infrastruktury ładowania. Bardzo się z tego cieszę, bo bezemisyjna mobilność to ważny krok w kierunku neutralności klimatycznej – powiedział Pavel Solc, prezes zarządu.

Energia elektryczna będąca przedmiotem umowy to ponad 1,2 TWh, co jest równoznaczne z ilością energii potrzebną do zasilania prawie pół miliona gospodarstw domowych przez cały rok.

O wyborze oferty zdecydowały możliwość zakupu zeroemisyjnej energii pochodzącej z aktywów wytwórczych Grupy, konkurencyjne ceny oraz rozwiązania zaproponowane w ramach kontraktu. Polenergia będzie dostarczać zieloną energię elektryczną spółkom Grupy Volkswagen przez najbliższe 3 lata.

– Zawarcie umowy ze spółkami Grupy Volkswagen stanowi dla nas ogromną satysfakcję i nadzieję na dalsze poszerzanie naszej współpracy. Warto dodać, że już obecnie Polenergia jest partnerem spółki importerskiej Volkswagen Group Polska w obszarze elektromobilności, oferując zieloną energię wszystkim Klientom, którzy posiadają albo planują zakup samochodu elektrycznego lub hybrydowego typu plug- in jednej z marek Grupy Volkswagen – podkreśla Jarosław Bogacz, Prezes Zarządu Polenergia Obrót S.A.