40. POZNAŃSKI RAJD POJAZDÓW ZABYTKOWYCH

AZ 1_IMG_6590

W ostatnim tygodniu sierpnia odbędzie się 40. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Rajd jest XIII rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w 2013 roku.

Wpisany został do kalendarza FIVA – Międzynarodowej Federacji Pojazdów Zabytkowych która została utworzona w 1966 r. we Francji jako międzynarodowa federacja klubów oraz organizacji zrzeszających posiadaczy pojazdów zabytkowych. Jest to jedyna federacja tego typu honorowana przez UNESCO.

Jubileuszowy rajd odbędzie się w roku jubileuszu 90 lecia istnienia Automobilklubu Wielkopolski. Organizatorzy zaprosili z tej okazji do udziału załogi które wielokrotnie w nim uczestniczyły. Podczas rajdu rozstrzygnie się komu przypadną tytuły Mistrza Polski Pojazdów Zabytkowych 2013.

AZ 2_IMG_6544

W tegorocznej edycji naszego rajdu wystartuje około 70 załóg z Niemiec, Rosji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polski. Najstarszym zgłoszonym pojazdem jest motocykl Hendrson z 1923 , a w klasie samochodów Bugatti T40 z 1928 roku. Na trasie rajdu będzie można zobaczyć będzie jedyny w Polsce odrestaurowany egzemplarz traktora Lanz Buldog 7506 z 1941 roku, który zawsze przyciąga uwagę i wzbudza ogromne zainteresowanie widzów.

AZ 3_7619

Samochody będą klasyfikowane w czterech grupach wiekowych. Zawodnicy przejadą trasę według itinerera strzałkowego, a próby sprawnościowe i pytania z trasy urozmaicą czas spędzony za kierownicą. Jednym z elementów rajdu są pytania z historii motoryzacji i znajomości przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rajd ma charakter turystyczny. Pojazdy będą eksponowane na rynkach miast przez które prowadzi trasa.

AZ 4_7738

W piątek 30 sierpnia od godziny 15.30 na Torze Poznań odbywać się będzie 10. Międzynarodowy Wyścig Pojazdów Zabytkowych. Uczestnicy wystartują podzieleni na trzy klasy w zależności od mocy silników. Jednak to nie koniec atrakcji i jubileuszów. W sobotę między godziną 15.00, a 16.30 odbędzie się uroczysta prezentacja pojazdów na Starym Rynku w Poznaniu, połączona z obchodami 90-lecia Automobilklubu Wielkopolski.

Teresa Cichacka

AZ 5_7752