ABU DHABI DESERT CHALLENGE 2014: JADĄ POLACY

AD_1

Dwie samochodowe załogi Orlen Team – Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (Automobilklub Polski) oraz Adam Małysz z Rafałem Martonem wezmą udział w pustynnym Abu Dhabi Desert Challenge, trzeciej eliminacji Pucharu Świata FIA.

Skład zespołu uzupełni znakomity motocyklista Kuba Przygoński (Automobilklub Polski), dla którego rajd ten będzie pierwszą tegoroczną eliminacją Mistrzostw Świata FIM. W gronie quadowców rywalizacje o obronę tytułu rozpoczyna Rafał Sonik. Rywalizacja startuje w najbliższą sobotę, 5 kwietnia.


Zobacz także:
SPORT
ABU DABI DESERT CHALLENGE 2014


Ze względu na znakomitą czwartą pozycję zajmowaną w łącznej klasyfikacji Pucharu Świata przez Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora zostali oni rozstawieni z numerem 304. Na liście startowej poprzedzają ich jedynie aktualny lider – Yazeedem al-Rajhim, ubiegłoroczny zwycięzca rajdu i tegoroczny triumfator rajdu Dakar – Nani Roma oraz Władimir Wasiliew. Załoga Orlen Team i Automobilklubu Polski pojedzie Toyotą Hilux z pięciolitrową, benzynową jednostka napędową.

– Po raz pierwszy pojedziemy samochodem w całkowicie piaszczystym rajdzie. Byliśmy tu wielokrotnie na motocyklach i będziemy starać się korzystać z naszego doświadczenia wyniesionego podczas startów na jednośladach. To właśnie doświadczenie podpowiada nam, że trzeba będzie niezwykle uważać, by odpowiednio przeczytać trasę, uniknąć urwanych wydm i dojechać bez żadnej awarii do mety – mówił Marek Dąbrowski.

– To będzie wymagający rajd pod kątem nawigacji. Jest jednak o co walczyć, ponieważ punkty będą liczyć się podwójnie w stosunku do rajdów baja, w których dotychczas startowaliśmy. Cieszę się, że stawka konkurentów jest bardzo silna, gdyż będziemy mogli porównywać swoje czasy z najlepszymi – dodał Jacek Czachor.

– To będzie nasz pierwszy długodystansowy start po Dakarze i jednocześnie debiut na pustyni Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Bardzo się cieszymy, że przed nami sześć dni jazdy po piachu, taki trening to niewątpliwie bezcenne doświadczenie. Jednocześnie nie ukrywam, że mamy olbrzymi głód rywalizacji i mamy nadzieję na jak najwyższą pozycję – powiedział Adam Małysz.

AD_2

Dla Kuby Przygońskiego Abu Dhabi Desert Challenge jest pierwszym sprawdzianem w tegorocznych Mistrzostwach Świata. Polak otrzymał trzeci numer startowy. Wśród jego konkurentów znajdą się między innymi tacy riderzy jak: Paulo Goncalves, Marc Coma, Jordi Viladoms, Joan Barreda Bort, czy Helder Rodrigues.

– Abu Dhabi Desert Challenge to jedna z moich ulubionych eliminacji Mistrzostw Świata. Będziemy w zasadzie cały czas jechać po miękkim piasku i wydmach, czyli w warunkach w których bardzo dobrze sprawdza się motocykl. Do rywalizacji przystąpi jak zwykle cała światowa czołówka i zapewne nie zabraknie emocji – dodał Kuba Przygoński.

– Pustynia nie wybacza. Trzeba mieć do niej respekt. Tu nie ma wypadków, z których wychodzi się cało. Jeśli coś się już dzieje to ostro i brutalnie – mówi Rafał Sonik.

Dla Rafała Sonika będzie to powrót do ścigania po ponad dwumiesięcznej przerwie.

– Do pustyni każdy musi mieć ogromny respekt i choć przyjechałem tu żeby wygrać, nie zapominam o zachowaniu niezbędnego marginesu bezpieczeństwa. Jadę po puchar, a nie po jednorazowe zwycięstwo. Organizatorzy podkreślają zawsze na odprawach, że trzeba bardzo uważać, bo tutaj codziennie helikopter zabiera z trasy dwóch lub trzech zawodników. Mnie również się to zdarzyło w 2009 roku kiedy złamałem nadgarstek. Pustynia jest zdradliwa i przekonują się o tym nawet miejscowe „wilki pustyni” – podkreślił Sonik.

AD_3

Abu Dhabi Desert Challenge otworzy sobotni prolog. W niedzielę rajdowcy będą rywalizować na pierwszym i zarazem najdłuższym odcinku specjalnym (290 km). Na starcie ponownie nie zabraknie mocnej grupy polskich rajdowców. Samochodem pojedzie też Maciej Marton w roli pilota Miroslava Zapletala. Biało- czerwone barwy reprezentować będzie również silna grupa motocyklistów: Michał Hernik, Norbert Madetko, Maciej Berdysz oraz Paweł Szymkowski i Kuba Piątek – adepci Akademii Talentów Orlen Team, którzy zostali objęci rocznym programem treningowym.

Abu Dhabi Desert Challenge rozpocznie sobotni prolog rozegrany na Yas Marina Circuit, po którym zawodnicy pokonają pięć kolejnych etapów rajdowych o łącznej długości 1301 km.

Punktacja Pucharu Świata FIA
1. al-Rajhi – 60 pkt.;
2. Wasiliew – 33 pkt.;
3. Gadasin – 27 pkt.;
4. Dąbrowski – 26 pkt.;
5. Varela – 22 pkt.;
6. Kaczmarski – 20 pkt.;
7. Misikow – 12 pkt.;
8. Żełudow – 10 pkt.;
9. Rudskoj – 5 pkt.;
10. Jewliew – 4 pkt.