Kuba Przygoński i Tom Colsoul zakończyli rajd Abu Dhabi Desert Challenge na drugiej pozycji. Zwycięstwo odniósł Martin Prokop, dla którego była to pierwsza wygrana w Pucharze Świata.
Motocyklista Maciek Giemza, pomimo problemów ze zdrowiem, ukończył rajd, notując na ostatniej próbie jedenasty czas.
Zobacz także:

Ostatniego dnia rajdu zawodnicy mieli do pokonania etap o długości niecałych 219 km. Najszybszy na zakończenie zmagań w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był Cyril Despres (Buggy 2WD). Francuz o dwie i pół minuty wyprzedził swojego rodaka Luca Alphanda (Mini John Cooper Works Buggy). Trzeci na mecie, ze stratą czterech minut, był Władimir Wasiliew (Mini All4 Racing).
Czterdzieści sekund za Rosjaninem dojechał Jakub Przygoński pilotowany przez Toma Colsoula (Mini John Cooper Works Rally). Cały rajd wygrał Martin Prokop (Ford F-150 Evo). Czech wyprzedził polskiego kierowcę o ponad trzynaście minut. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył Wasiliew.
– Jesteśmy na mecie Abu Dhabi Desert Challenge. Bardzo się cieszymy z drugiego miejsca, choć jednocześnie czujemy lekki niedosyt, bo była duża szansa, żeby wygrać te zawody. Dwa razy się zakopaliśmy i to zadecydowało o ostatecznym wyniku. Przez cały rajd mieliśmy świetne tempo, ale do zwycięstw potrzebne jest też szczęście. Takie są rajdy i musimy się z tym liczyć. W klasyfikacji Pucharu Świata wyprzedzi nas Martin Prokop. Zapowiada się, że będziemy z nim bezpośrednio rywalizować przez cały sezon, bo tak jak my jedzie równo i szybko. Już za niespełna trzy tygodnie czeka nas start w Katarze, który jest znany z bardzo wymagającej nawigacji, co będzie dużym wyzwaniem dla Toma. Walczymy dalej – podsumowuje Kuba Przygoński z Automobilklubu Polski i Orlen Teamu.
W ramach motocyklowych Mistrzostw Świata FIM zwycięstwo odniósł Pablo Quintanilla (Husqvarna). Chilijczyk na ostatnim etapie uzyskał piąty czas, kontrolując przewagę nad rywalami z poprzedniego dnia. Próbę wygrał Austriak Matthias Walkner (KTM), który wyprzedził o zaledwie pół sekundy Argentyńczyka Kevina Benavidesa (Honda) i o 19 sekund Brytyjczyka Sama Sunderlanda (KTM).
Na podium rajdu, oprócz Quintanilli, stanęli Sunderland i Benavides. Maciej Giemza ostatniego dnia uzyskał dobry jedenasty czas, tracąc zaledwie 9 minut do zwycięzcy. Na zakończenie rajdu zajął drugie miejsce w klasyfikacji juniorów. Młody zawodnik Orlen Team pokazał, że jeśli tylko nie zmaga się z problemami zdrowotnymi, może jechać świetnym tempem, przegrywając nieznacznie ze światową czołówką.
– Ostatni etap był bardzo podobny do tego z pierwszego dnia z tą różnicą, że pokonywaliśmy go w przeciwną stronę. Po wspólnym starcie z drugiej linii przewodziłem całej grupie. Do końca miałem bardzo dobre tempo i straciłem niecałe dziewięć minut do zwycięzcy, co jest świetnym prognostykiem na przyszłość. Sam rajd nie do końca ułożył się po mojej myśli z powodu nieprzewidzianych problemów ze zdrowiem. Na szczęście jest już lepiej i nie mogę się doczekać kolejnego startu w Katarze – mówi Maciek Giemza.
Motocykliści i kierowcy już za trzy tygodnie spotkają się w Katarze. Qatar Cross Country Rally będzie czwartą rundą samochodowego Pucharu Świata FIA i drugą rundą motocyklowych Mistrzostw Świata FIM w rajdach terenowych.
WYNIKI ABU DHABI DESERT CHALLENGE 2018
Samochody
1. Martin Prokop i David Pabiška (Ford F-150 Evo) – 17:06.57 godz.;
2. Kuba Przygoński i Tom Colsoul (Mini John Cooper Works Rally) – strata 13.30 min.;
3. Władimir Wasiliew i Konstantin Żilcow (Mini All4 Racing) – 46.29 min.;
4. Cyril Despres i Stève Ravussin (Buggy 2WD) – 1:31.38 godz.;
5. Stephan Schott i Paulo Fiúza (Mini All4 Racing) – 3:17.18 godz.;
6. Khaled al-Feraihi i Osama al-Sanad (Nissan Pick Up) – 3:55.48 godz.;
7. José Luis Peña i Rafael Tornabell (Polaris RZR 1000) – 5:04.05 godz.;
8. Kris Rosenberger i Nicola Bleicher (Mini All4 Racing) – 5:15.48 godz.;
9. Vincent Gozalez i Stéphane Duple (Polaris RZR 1000) – 6:02.49 godz.;
10. Patrice Garrouste i Loix Minaudier (Polaris RZR 1000) – 6:05.23 godz.
Punktacja Pucharu Świata FIA Cross Country po trzech rundach: 1. Prokop – 93 pkt.; 2. Przygoński – 84 pkt.; 3. Wasiliew – 69 pkt.; 4. Al-Attiyah – 30 pkt.; 5. Seaidan – 26 pkt.; 6. Despres – 24 pkt
Motocykle
1. Pablo Quintanilla (Husqvarna FR 450 Rally) – 16:51.11 godz.;
2. Sam Sunderland (KTM 450) – strata 5.11 min.;
3. Kevin Benavides (Honda CRF 450 Rally) – 8.34 min.;
4. Matthias Walkner (KTM 450) – 9.36 min.;
5. Paulo Gonçalves (Honda CRF 450 Rally) – 18.35 min.;
6. Ricky Brabec (Honda CRF 450 Rally) – 20.46 min.;
7. Toby Price (KTM 450) – 29.45 min.;
8. José Ignacio Cornejo (Honda CRF 450 Rally) – 30.05 min.;
9. Michaël Metge (Honda CRF 450 Rally) – 38.19 min.;
10. Benjamin Melot (KTM 450) – 2:15.37 min.;
20. Maciej Giemza (KTM 450) – 46:46.31 godz.
Klasyfikacja Mistrzostw Świata FIM w rajdach terenowych: 1. Quintanilla – 30 pkt.; 2. Sunderland – 24 pkt.; 3. Benavides – 19 pkt.; 4. Walkner – 17 pkt.; 5. Gonçalves – 14 pkt.; 6. Brabec – 13 pkt.
Fot.: Orlen Team







![VOLKSWAGEN: NOWY ID POLO Z ZASIĘGIEM DO 454 KM Volkswagen prezentuje ID. Polo, czyli w pełni elektryczną interpretację jednego z najważniejszych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Volkswagen-ID.-Polo-65x65.jpg)
![MERCEDES-BENZ: ELEKTRYCZNA KLASA C DEBIUTUJE W NOWEJ GENERACJI Mercedes-Benz prezentuje zupełnie nową, w pełni elektryczną Klasę C, która po raz […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Mercedes-Benz-Klasy-C-65x65.jpg)
![PEKIN 2026: LEPAS L4 EV ZAPOWIADA GLOBALNĄ STRATEGIĘ MARKI Marka LEPAS zapowiada premierę modelu L4 EV podczas targów Auto China 2026 […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Lepas-65x65.jpg)
![PEKIN 2026: HYUNDAI IONIQ V I NOWA STRATEGIA DLA RYNKU CHIŃSKIEGO Hyundai Motor potwierdza swoje długoterminowe zaangażowanie w Chinach, prezentując model IONIQ V […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Pekin-2026-Hyundai-65x65.jpg)
![LANCIA: TROFEO LANCIA POWRACA W 2026 ROKU Z NOWĄ KATEGORIĄ RALLY6 Trofeo Lancia wróci na odcinki specjalne w sezonie 2026, kontynuując oficjalny powrót […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Trofeo-Lancia-65x65.jpg)
![LANCIA: POWRÓT DO WRC PODCZAS RALLYE MONTE-CARLO 2026 Lancia oficjalnie wraca do Rajdowych Mistrzostw Świata, debiutując w klasie WRC2 podczas […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lancia-Ypsilon-Rally2-HF-Integrale-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: POWRÓT NA NÜRBURGRING Z GOLFEM R 24H Volkswagen R potwierdził udział w 24-godzinnym wyścigu Nürburgring w 2027 roku. Projekt […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volkswagen-Golf-R-24H-65x65.jpg)
![WEC: OSTATNI TEST PEUGEOTA 9X8 PRZED 24H LE MANS NA TORZE SPA Team Peugeot TotalEnergies przygotowuje się do kluczowego etapu sezonu FIA WEC. Wyścig […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/WEC-Peugeot-TotalEnergies-SPA-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![CITROEN: 50 LAT 2CV SPOT – PIERWSZEJ LIMITOWANEJ SERII MARKI Citroen świętuje 50-lecie modelu 2CV Spot, pierwszej edycji limitowanej w historii marki. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Citroen-2-CV-Spot-65x65.jpg)
![RETROMOBILE 2026: PEUGEOT ŚWIĘTUJE HISTORIĘ I POWRÓT GTi PEUGEOT wykorzystuje targi Rétromobile 2026 w Paryżu do podkreślenia historii i znaczenia […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Retromobile-2026-PEUGEOT-GTi-65x65.jpg)
![MAZDA: MAJÓWKA W STYLU SLOW ROAD BEZ PLANOWANIA I REZERWACJI Mazda zachęca do spontanicznych podróży samochodowych po Polsce w ramach projektu Slow […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Slow-Road-by-Mazda-65x65.jpg)
![MAZDA: ODKRYWAJ PARKI DINOZAURÓW W POLSCE W RYTMIE SLOW Jesień to idealny czas, by zwolnić tempo, odłożyć telefony i wspólnie wyruszyć […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Mazda-Slow-Road-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![TOYOTA: CHARGING NETWORK Z NIŻSZYMI CENAMI I NOWYMI PARTNERAMI W EUROPIE Toyota obniża ceny w swojej sieci ładowania i rozszerza listę partnerów. Zmiany […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Toyota-Charging-Network_01-65x65.jpg)
![SKODA: NOWA FABRYKA BATERII W MLADÁ BOLESLAV – 335 TYS. SYSTEMÓW ROCZNIE Skoda otworzyła nową halę montażu systemów akumulatorowych w zakładzie w Mladá Boleslav, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Skoda-produkcja-akumulatorow-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN GROUP: EUROPEJSKI PROJEKT POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH Grupa Volkswagen rozpoczyna europejski projekt, którego celem jest dalsza poprawa bezpieczeństwa ruchu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Volkswagen-Group-65x65.jpg)
![SKODA: PROGRAM „PRAWO DO JAZDY” DLA KIEROWCÓW WRACAJĄCYCH ZA KIEROWNICĘ Najpierw spokój, potem jazda – Skoda pomaga wrócić za kierownicę Powrót do […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Skoda-Prawo-Do-Jazdy-65x65.jpg)
![CAMPER CARAVAN SHOW 2026: TOYOTA PROACE MAX TANUKI PRZEDPREMIEROWO W WARSZAWIE Toyota prezentuje przedpremierowo kampera PROACE MAX Tanuki podczas targów Camper Caravan Show […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Toyota-PROACE-MAX-Tanuki-65x65.jpg)
![CV SHOW 2026: DELIVAN DEBIUTUJE W EUROPIE I PREZENTUJE NOWĄ STRATEGIĘ FSCV DELIVAN debiutuje globalnie podczas Commercial Vehicle Show, prezentując nową generację pojazdów dostawczych. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/CV-Show-DELIVAN-65x65.jpg)
![GOODYEAR: NOWA GENERACJA OPON CAŁOROCZNYCH VECTOR ALL SEASON 4 Goodyear wprowadza nową generację opony całorocznej, rozwijając segment w przeddzień jego 50-lecia. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Goodyear-Vector-All-Season-4-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: PODWÓJNE WYRÓŻNIENIE NA TIRE TECHNOLOGY AWARDS 2026 Continental po raz kolejny zdobywa tytuł „Producenta opon roku” w konkursie Tire […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Continental-Tire-Manufacturer-of-the-Yea-65x65.jpg)
![ALPINE: SYSTEM TELEMETRICS W A390 JAKO CYFROWY TRENER KIEROWCY System Alpine Telemetrics w modelu A390 wykracza poza funkcję klasycznych wskaźników, oferując […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Alpine-Telemetrics-65x65.jpg)
![CHERY: SUPER HYBRID Z ZASIĘGIEM DO 1600 KM I REALNYMI OSZCZĘDNOŚCIAMI Technologia Chery Super Hybrid (CSH) ma odpowiadać na rosnące znaczenie kosztów eksploatacji […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Chery-Super-Hybrid-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
