ANIA JACKOWSKA: Z NEAPOLU NA WIETRZNĄ SYCYLIĘ

AJ 1_2896small

Trwa trzeci tydzień wyprawy „Włochy od podeszwy” realizowanej przez Anię Jackowską, podróżniczkę, pisarkę, znaną pod pseudonimem „Kobieta na Motocyklu”. Rozpoczął go krótki pobyt w Neapolu, a potem zaplanowany dłuższy przystanek na południu, słynącym z przywiązania do tradycji i niezwykłych uroczystości.

Ania Jackowska wybrała się w podróż najnowszym modelem BMW F 700 GS, wyposażonym w tegoroczny debiut – opony Metzeler Tourance Next. Możecie śledzić na bieżąco podróż dzięki urządzeniu Autoguard, które stale lokalizuje położenie motocykla.


Zobacz relacje z poprzednich wypraw w dziale:
TURYSTYKA
ANIA JACKOWSKA


Lokalne święta to kolorowe przedstawienia. „Matrimonio degli alberi” – Święto „Zaślubiny drzew”, to jedno z najstarszych włoskich świąt. Para młoda wybierana jest tuż po Wielkanocy. La Cima – korona ostrokrzewu to Panna Młoda, Panem Młodym zostaje najbardziej okazały pień dębu – il Maggio. 40 dni później zaczyna się huczne weselisko, która trwa kilka dni. Drzewa znoszone są do miasteczka Acccetura przy dźwiękach muzyki, śpiewie i tańcach. To hołd składany patronowi miasta – Świętemu Julianowi. Ania uczestniczyła w tej magicznej ceremonii i dała się porwać do weselnego tańca.

AJ 2_2622

Wreszcie nadszedł czas na odkrywanie wietrznej Sycylii.

“Od początku przekroczenia cieśniny messyńskiej towarzyszy mi gwałtowne Sirocco. Krzyżuje plany, zmienia wymarzone trasy. GS rzucany podmuchami silnego wiatru nie zawsze dojeżdża tam gdzie chcę. To ma być Sycylijska pogoda? Mieszkańcy wyspy też są zaskoczeni. W Messynie chowam się pod wodę – z płetwonurkami ze Stowarzyszenia Mare Nostrum Italia, przyglądam się bogactwu messyńskich wód . Sycylijskie drogi doprowadziły mnie do górskich miasteczek: Petralia Soprana, Sottana. Na chwilę zatrzymuję się w Cefalu. Stąd już blisko do Palermo! Na targu Ballaro staję za drewnianymi ladami, ramię w ramię ze sprzedawcami owoców. Kto był głośniejszy? Kto bardziej przekonujący? Z radością stwierdzam, że dorównałam im siłą głosu i temperamentem. A kupujący na Ballaro po raz pierwszy usłyszeli głośne „Czereśnie, truskawki, słodkie morele”… Dolce Vita na motocyklu płynie dalej…”

AJ 3_Cefalu

Sponsorami wyprawy są firmy: Metzeler, Autoguard, BMW Group Polska, Sinnet, a partnerem Polski Związek Motorowy. Wsparcia sprzętowego wyprawy udzieliły firmy: Canon Polska ( m.in. Canon EOS 5D, Power Shot SX 230 HS) i Camonboard.(Drift HD).

Relację z podróży będzie można śledzić na bieżąco na stronie www.aniajackowska.pl, na portalu www.zwierciadło.pl, na stronie oraz w audycji Antyradia „Odjechani”, na portalach www.ścigacz oraz www.newsauto.pl.

Jest to kolejna wyprawa Ani Jackowskiej, wcześniejsze wyprawy obejmowały Maroko (2008), Syrię (2009), Bałkany (“Moto Balkan Cooltour 2010”), za którą Ania została uhonorowana nagrodą „Traveler” National Gographic, USA (2011), Argentyna (2012), Austria (2012)

Więcej inforamcji na www.aniajackowska.pl oraz na FB-Kobieta na Motocyklu.