AUDI: DESIGN CLOSE-UP CZYLI NOWA STYLISTYKA

Wzornictwo Audi obiera nowy kierunek. Z jednej strony jego celem jest zwiększenie różnic pomiędzy poszczególnymi seriami modelowymi, z drugiej w stylistyce przyszłych generacji mają być bardziej widoczne aspekty techniczne.

Ważnym elementem nowej strategii wzorniczej jest też zespolenie wyglądu zewnętrznego pojazdów i stylistyki wnętrza w jednolitą całość. W jaki sposób można realizować te założenia, pokazuje najlepiej nowe auto koncepcyjne Showcar Audi crosslane coupé.

Głównym założeniem ciągle rozwijanego języka stylistyki i filozofii Audi, jest ścisłe połączenie techniki i wzornictwa. W koncepcyjnym samochodzie, rzuca się w oczy zwłaszcza wykonana z wielu materiałów karoseria Spaceframe, zaprojektowana wspólnie przez stylistów i specjalistów od lekkiej konstrukcji. Jej pojedynczo obramowana osłona chłodnicy, wloty powietrza w masce silnika, a po otwarciu drzwi, progi oraz kokpit, jako element nośny w formie funkcjonalnej listwy wykonanej z tworzywa węglowego, tworzą zupełnie nową jakość.

Wnętrze i forma zewnętrzna pojazdu tworzą całość

Dzięki holistycznej formie, wnętrze i zewnętrzny wygląd przyszłych generacji Audi jeszcze ściślej się ze sobą współgrają. Tworzy się jednolita – niczym odlew – całość, zwiększająca rozpoznawalność marki nie tylko dzięki cechom zewnętrznym pojazdu, ale także dzięki jego unikalnemu wnętrzu. Charakter każdego modelu jest dodatkowo podkreślony. Ściślejsze połączenie zewnętrznego wyglądu pojazdu i jego wnętrza, widać również zza kierownicy Audi crosslane coupé. Przejrzyste, spokojne powierzchnie i zredukowane do minimum elementy obsługi, umożliwiają większe skoncentrowanie się na przyjemności doznawanej podczas jazdy. Wnętrze w swej formie skupia się na kierowcy.

Atelier koncepcyjne

Studio koncepcyjne Konzept Design Studio w Monachium wyznacza trendy i jest wyrazem wolności pełnych kreatywności pracowników Audi. Projektanci samochodów i styliści przemysłowi inspirują się nawzajem swoimi pomysłami. Tam, gdzie wcześniej znajdował się warsztat samochodowy, dziś mogą wcielać w życie swoje nowe idee. To, co sprawdziło się jako atelier koncepcyjne w monachijskim studiu, pojawi się również w pracowniach wzorniczych w Ingolstadt.

Dzięki koncepcji atelier autorstwa Wolfganga Eggera, prace nad stylistyką wnętrza, formą zewnętrzną samochodu oraz nad lakierami i wykończeniami, mają być w przyszłości prowadzone w bardziej zharmonizowany sposób.

Chodzi o to, aby już w pierwszej fazie projektowania nowego pojazdu, postrzegać go jako niepodzielną całość. Dzięki nowej filozofii pracy, powstaje coraz więcej wzorniczych „smaczków”, których stylista pracujący samodzielnie nie byłby w stanie stworzyć.

Forma atelier oznacza, że pierwsza faza projektowa przebiega w małych zespołach. Pojazd koncepcyjny daje przedsmak tego, jak będą wyglądać przyszłe modele Audi z rodziny Q.

Bardziej wyrazisty charakter

Przyszłe linie modelowe A, R i Q będą się od siebie różnić. Planuje się, że zespół stylistów skoncentruje się przede wszystkim na rodzinie Q. Jest ona symbolem pojazdu o zdecydowanym charakterze. Pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe zostanie wymodelowana w pojazdach tej serii w trójwymiarowy sposób. Wyglądać będzie niczym wyrzeźbiona.

Ten detal stylistyczny zaprezentowano w modelu koncepcyjnym pokazanym na tegorocznym salonie samochodowym w Paryżu. Nowość stanowi również zdejmowana środkowa część dachu, wykonana z tworzywa węglowego. Dzięki niej, miejskiego SUV-a można łatwo zamienić w uniwersalny pojazd z otwartym nadwoziem.