AUDI: DRUGA EDYCJA URBAN FUTURE AWARD

Audi chce nadal uczyć się od miast i pomóc w kształtowaniu miejskiej przyszłości. W związku z drugą edycją nagrody Audi Urban Future 2012, sześć międzynarodowych biur architektonicznych zajmie się bliżej sześcioma regionami metropolitalnymi: Są to Boston / Waszyngton, Stambuł, Bombaj, Delta Rzeki Perłowej, São Paulo oraz Tokio.

Na przykładzie tych miast, uczestnicy programu tworzą indywidualne wizje ruchu miejskiego w przyszłości. Najbardziej innowacyjny i przyszłościowy projekt zostanie uhonorowany nagrodą drugiej edycji Audi Urban Future Award, która zostanie przyznana w październiku w Stambule.

– Chcemy zrozumieć miasto, by móc opracować rozwiązania wspierające zarządzanie mobilnością w mieście przyszłości” – mówi Rupert Stadler, Prezes Zarządu spółki Audi AG. Jedno jest pewne: miejskie struktury coraz intensywniej determinują mobilność, a liczby mówią same za siebie. Około roku 1800 istniały tylko trzy miasta – Londyn, Pekin, Tokio – z milionem lub więcej mieszkańców, dziś jest ich na świecie już 442.

W 2030 r., prawdopodobnie aż 70 procent ludności świata mieszkać będzie w megamiastach. Są to miasta zamieszkałe przez ponad osiem milionów mieszkańców.

Audi Connect wskazuje drogę w sieciową przyszłość

Już pomysły autorstwa Jürgena Mayera H., laureata pierwszej nagrody Audi Urban Future z 2010 roku, wpłynęły znacząco na rozwój techniczny w dziedzinie tzw. pilotowanej jazdy. Wizja Mayera opisuje całkowite połączenie miasta w sieć: wszystkie samochody komunikują się ze sobą oraz ze swoim otoczeniem, z ludźmi, z infrastrukturą, z budynkami. W takim mieście przyszłości nie ma parkingów. Samochody znajdują się w ciągłym ruchu, strefy dla pieszych odzyskują przestrzeń. Dzięki opcji “Audi connect“, marka już dziś oferuje wiele funkcji mobilności połączonej w sieć: począwszy od nawigacji w oparciu o zdjęcia z Google Earth czy Google Street View po systemy wspomagania kierowcy, które dowiozą go zrelaksowanego do celu bez ryzyka wypadku.

Audi Urban Future Award 2012

W centrum uwagi przyznawanej raz na dwa lata nagrody, znajduje się sześć światowych metropolii oraz ich infrastrukturalne wyzwania. Każde miasto rozwija się indywidualnie.

Do wzięcia udziału w edycji konkursu w 2012 roku, Audi zaprosiło sześć międzynarodowych renomowanych biur architektonicznych: CRIT (Bombaj), Höweler & Yoon Architecture (Boston / Waszyngton), Junya Ishigami + Associates (Tokio), NODE Architecture & Urbanism (Delta Rzeki Perłowej), Superpool (Stambuł) oraz Urban-Think Tank (São Paulo). W tym roku, po raz pierwszy, architektów wspiera lokalny kurator, który podkreśla znaczenie oraz odpowiednie zaimplementowanie inicjatyw w mieście.

Swoje pierwsze pomysły architekci zaprezentują wiosną podczas warsztatów w Ingolstadt. Wspólnie z ekspertami Audi, będą dyskutować oraz zajrzą za kulisy firmy. Wyniki zostaną zaprezentowane w październiku w Stambule. Również tam odbędzie się rozdanie nagród.

Więcej informacji na temat inicjatywy Audi Urban Future znajdą Państwo na oficjalnej stronie internetowej: www.audi-urban-future-initiative.com.