AUDI: LASEROWE ŚWIATŁA W MODELU R18 E-TRON QUATTRO

Audi R18 e-tron quattro 2014

Podczas światowej premiery nowego modelu R18 e-tron quattro, Audi zaprezentowało kolejną, zastosowaną po raz pierwszy w nim nowinkę techniczną.

W roku 2014, samochody wystawione przez koncern z Ingolstadt do 24-godzinnego wyścigu w Le Mans i do innych wyścigów serii FIA – WEC będą wyposażone w światła laserowe.


Zobacz także:
SPORT
AUDI R18 E-TRON QUATTRO


– Wdrażając tę nową technikę oświetlenia, Audi stawia w Le Mans kolejny kamień milowy. Światło laserowe otworzy w przyszłości zupełnie nowe możliwości także dla naszych modeli seryjnych. Po raz kolejny, sport motorowy przyspiesza wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych, oferowanych następnie naszym klientom – mówił Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego, podczas oficjalnej prezentacji nowego modelu R18 e-tron quattro, jaka odbyła się w ramach „Sportowego Finału Audi.

Innowacyjne światło laserowe, które po raz pierwszy na żywo mogło podziwiać pięciuset gości „Sportowego Finału Audi“, to uzupełnienie głównych reflektorów nowego Audi R18 e-tron quattro. Niebieskie światło lasera oświetla od tyłu żółtą fosforyzującą soczewkę z kryształu, przez którą promień świetlny przenika na zewnątrz. To nowe źródło światła pozwala na jeszcze bardziej jednolite oświetlenie drogi.

Światła laserowe to tylko jedna z licznych innowacji zastosowanych w nowym Audi R18

– Nowe światła laserowe to tylko jedna z licznych innowacji, jakie znajdziemy w naszym nowym modelu R18. Niczego więcej nie chcemy teraz zdradzać, ponieważ w sezonie 2014 konkurencja będzie nadzwyczaj duża, a cały rok jawi się jako pełen wyzwań dla Audi Sport – powiedział szef Audi Motorsport, Wolfgang Ullrich, którego jubileusz dwudziestolecia kierowania tym działem został wcześniej podkreślony w przemówieniu Ulricha Hackenberga.

Nie ulegnie jednak zmianie fakt, że zaangażowanie Audi AG w sport motorowy również w nowym sezonie będzie opierać się na trzech filarach: prototypach Le Mans (LMP1), DTM i GT-Sport. Ponadto Audi Sport przygotowuje się do czekającej je przeprowadzki do nowego centrum kompetencyjnego sportu motorowego w Neuburgu.

– To bardzo ważne posunięcie, które ma sprawić, by Audi także w przyszłości z sukcesem uprawiało sport na najwyższym poziomie, ale, nie ukrywajmy, to także dodatkowe obciążenie dla naszego zespołu – stwierdził Ullrich.

Trzy Audi R18 e-tron quattro w wyścigu 24 h Le Mans

W serii wyścigów Mistrzostw Świata na Długich Dystansach (FIA – WEC), Audi Sport Team Joest wystąpi w sezonie 2014 w charakterze obrońcy tytułu mistrzowskiego. We wszystkich ośmiu wyścigach serii WEC 2014, mistrzowie świata wystartują na dwóch Audi R18 e-tron quattro. Planuje się, że w najważniejszym wydarzeniu sezonu, w wyścigu w Le Mans, który odbędzie się w dniach 14-15 czerwca 2014 roku, wystartuje także trzecie Audi R18. Skład poszczególnych zespołów podany zostanie w późniejszym terminie.