AUDI: NOWE EKSPONATY NA PLATFORMACH W MUSEUM MOBILE

audi-wyst1

Od czwartku, 11 maja, w Audi museum mobile w Ingolstadt oglądać będzie można nową wystawę pt. „Piękne kombi nazywają się Avant”. Potrwa ona przez rok.

Czternaście różnych modeli o takiej formie karoserii przemieszczać się będzie między poziomami muzeum na specjalnych platformach, tzw. windach Paternoster.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

HISTORIA/OLDTIMERS


 

Najstarszy pojazd, który na jednej z 14 platform podróżował będzie pomiędzy czterema poziomami Audi museum mobile, to absolutny biały kruk: Wanderer W 21. W latach 1933 i 1934, na rynku pojawiło się zaledwie 49 egzemplarzy tego samochodu. Z czasów niemieckiego cudu gospodarczego lat pięćdziesiątych pochodzą natomiast modele DKW F 89 S Universal z drewnianą karoserią i DKW F 94 Universal. Oba kombi marki DKW spotyka się dziś niezmiernie rzadko.

Korowód modeli marki otwiera Audi 75 Variant z roku 1972 – jedyny eksponat wystawowy z przydomkiem „Variant“. W roku 1977 Audi, wprowadzając termin „Avant”, wylansowało nowe określenie na modele typu kombi. Nazwa pochodzi z języków romańskich i w postaci „avanti” lub „en avant” znaczy tyle, co „do przodu” czy „naprzód”.

Pierwszym modelem, który nosił taką nazwę, było Audi 100 Avant, rok produkcji 1978, którego rzecz jasna nie mogło na wystawie zabraknąć. Podczas rocznej wystawy podziwiać będzie można również wiele innych modeli Avant, w tym pojedyncze egzemplarze, takie jak V8 Avant z roku 1989, czy rzadko spotykane modele, jak A4 Avant Duo z napędem hybrydowym z roku 1996.