AUDI: NOWY SYSTEM OCEN – RÓWNOWAGA ŚRODOWISKOWA

audi_audyt1

W kwietniu br., Audi AG wprowadziło dla dostawców nowe kryterium oceny – równowagę środowiskową. W przyszłości zamówienia składane będą tylko tym przedsiębiorstwom, które uzyskają pozytywną ocenę w tym obszarze.

W ten sposób, Audi angażuje się jeszcze bardziej na rzecz tworzenia zrównoważonego łańcucha dostaw. Ocena opiera się na kontroli prowadzonej w miejscu produkcji dostawcy oraz na informacji własnej udzielanej przez dostawców.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

ECO


 

Producent z Ingolstadt rozpoczął właśnie procedurę ocen kilku wybranych dostawców podzespołów dla nowego elektrycznego SUV-a Audi e-tron oraz dla następcy Audi A3.

– Zrównoważony łańcuch dostaw, to dla nas ważny cel strategiczny. Teraz będziemy podchodzić do niego jeszcze bardziej proaktywnie, sprawdzając najpierw w danej lokalizacji, czy dostawcy działają zgodnie z zasadami równowagi środowiskowej. Tylko ten, kto zachowuje nasze standardy, będzie mógł zostać partnerem Audi. Równowaga środowiskowa stanie się równie ważnym kryterium przy wyborze jak koszty, jakość, kompetencje techniczne i innowacyjność – mówi Bernd Martens, członek zarządu Audi AG ds. zakupów.

Dzięki nowemu systemowi ocen, Audi chce przy składaniu zamówień zapewnić jeszcze większą transparentność i docenić ochronę środowiska oraz dobre warunki pracy.

Audi sukcesywnie, od kwietnia br., wprowadza nowy system ocen, skupiając się najpierw na dostawcach gotowych podzespołów i komponentów. Począwszy od roku 2018, cztery pierścienie chcą w ten sposób weryfikować także dostawców maszyn i narzędzi produkcyjnych. W przypadku uzyskania negatywnej oceny, dostawca będzie musiał przedsięwziąć odpowiednie środki w celu uzyskania pozytywnego wyniku, by zyskać status firmy, która może otrzymywać zamówienia.

Kontrola prowadzona na miejscu obejmuje przegląd warunków produkcji i rozmowy z pracownikami w lokalizacji danego dostawcy. W jej ramach Audi, wraz z zewnętrznym usługodawcą, sprawdza dwanaście kryteriów z obszaru ochrony środowiska, kwestii społecznych i integralności. Podstawę oceny stanowią opracowane przez koncern z Ingolstadt wymogi związane z równowagą środowiskową, które od 2006 roku obowiązują w Kodeksie postępowania obowiązującym partnerów biznesowych, a od roku 2014, dodatkowo określane są w umowach z dostawcami.

Sposób i kryteria kontroli prowadzonej u dostawcy, Audi opracowało samodzielnie. Korzysta przy tym ze standardowego kwestionariusza Europejskiej Grupy Roboczej Przemysłu Motoryzacyjnego – European Automotive Working Group dotyczącego zrównoważonego łańcucha dostaw, który jest już stosowany przez różnych producentów.

Cztery pierścienie angażują się na rzecz tego, by w przyszłości producenci samochodów i dostawcy wspólnie stworzyli standard kontroli prowadzonej w miejscu produkcji dostawcy, obowiązujący w całej branży motoryzacyjnej. Jednolity standard zwiększyłby efektywność wszystkich zainteresowanych i zabezpieczyłby równowagę całego łańcucha dostaw. Standard taki zapobiegałby np. wielokrotnym audytom tego samego dostawcy, prowadzonym przez różnych producentów. Ponadto dostawcy mogliby wprowadzić takie kontrole u swoich poddostawców.