AUDI: POZNALIŚMY SKŁAD NA 24H LE MANS ORAZ FIA WEC

Audi mit schlagkraeftiger Mannschaft in Le Mans und der Langstrecken-WM

Pięciu Mistrzów Świata, tryumfator z Le Mans oraz były kierowca Formuły 1 – z tak doskonałą kadrą kierowców, Audi wystartuje w sezonie 2014 w Długodystansowych Mistrzostwach Świata (FIA – WEC) i w najważniejszej imprezie tego cyklu, wyścigu Le Mans.

Obrońcy tytułu, Francuz Loïc Duval i Duńczyk Tom Kristensen, dzielić będą bolid Audi R18 e-tron quattro z Brazylijczykiem Lucasem di Grassi.


Zobacz także:
SPORT


Ten były kierowca Formuły 1, który od 2012 roku występuje w barwach Audi i w ubiegłym roku był trzeci w Spa oraz w Le Mans, wejdzie teraz do podstawowego składu mistrzowskiego teamu i zastąpi Szkota Allana McNisha, który zakończył swoją karierę czynnego kierowcy wyścigowego. Na drodze po tytuł mistrza świata w sezonie 2013, Duval, Kristensen i McNish wygrali trzy imprezy zaliczane do serii WEC, w tym także 24-godzinny wyścig w Le Mans. Dla rekordzisty Kristensena było to dziewiąte zwycięstwo, dla jego kolegi z zespołu, Duvala – pierwsze.

Szwajcar Marcel Fässler, Niemiec André Lotterer i kolejny Francuz Benoît Tréluyer, już trzeci z rzędu sezon WEC tworzą jeden zespół. W 2012 roku zdobyli tytuł mistrzowski w kategorii kierowców i po raz drugi z rzędu stanęli na najwyższym podium w Le Mans. W 2013, trio to wygrało zaliczane do Długodystansowych Mistrzostw Świata wyścigi w Spa, São Paulo i Szanghaju oraz zdobyło drugą lokatę w klasyfikacji kierowców.

W sześciogodzinnym wyścigu w Spa, 3 maja i podczas najważniejszego wyścigu sezonu, w Le Mans (14/15 czerwca), koncern z Ingolstadt wystawi do walki jeszcze jedno Audi R18 e-tron quattro (po potwierdzeniu przez Komitet Selekcyjny ACO i FIA). Pojedzie nim kierowca startujący dotychczas w Niemieckich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych, Portugalczyk Filipe Albuquerque, wraz z Włochem Markiem Bonanomim i Oliverem Jarvisem z Wielkiej Brytanii. Bonanomi w sezonie 2013 był kierowcą testowym i rezerwowym, a Jarvis zwyciężył w niezaliczanym do Mistrzostw Świata 12-godzinnym wyścigu w Sebring i był trzeci w Spa i w Le Mans. Kierowcą rezerwowym podczas wyścigu w Spa i w Le Mans będzie doświadczony Hiszpan Marc Gené.

– W roku 2014 mamy ponownie wspaniały team kierowców. Oczywiście nie jest łatwo zastąpić kierowcę takiego jak Allan McNish, który 14 lat jeździł dla Audi. Ale Lucas di Grassi swoimi startami w barwach czterech ringów zyskuje coraz większe uznanie. Filipe Albuquerque przeszedł z DTM do WEC w idealnym momencie. Jest gotowy do zrobienia kolejnego kroku w karierze. Nasza obecna kadra kierowców zrobi furorę, i to w sezonie, który ze względu na nowy regulamin i nowych przeciwników, będzie szczególnym wyzwaniem – mówi szef Audi Motorsport, Wolfgang Ulrich.

– Lucas di Grassi to idealne uzupełnienie zespołu Tom Kristensen i Loïc Duval. Marcel Fässler, André Lotterer i Benoît Tréluyer stanowią zgrany team już od wielu lat. Cieszymy się z nowego nabytku, jakim jest Filipe Albuquerque. Podczas jazd próbnych pokazał, że doskonale poradził sobie z przesiadką z samochodu DTM na prototyp LMP1. On, Marco Bonanomi i Oliver Jarvis tworzą razem świetnie zapowiadające się trio, które będzie doskonałym wzmocnieniem Audi w tym sezonie wyścigów – podkreśla Chris Reinke, kierownik projektu LMP w Audi.

Składy zespołów kierowców w Długodystansowych Mistrzostwach Świata (WEC) Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), na sezon 2014

6h Spa i 24h Le Mans
– Lucas di Grassi/ Loïc Duval/ Tom Kristensen;
– Marcel Fässler/ André Lotterer/ Benoît Tréluyer;
– Filipe Albuquerque/ Marco Bonanomi /Oliver Jarvis.

Wszystkie pozostałe wyścigi
– Lucas di Grassi/Loïc Duval/Tom Kristensen;
– Marcel Fässler/André Lotterer/Benoît Tréluyer.