AUDI TRADITION: ZAPROSZENIE NA OLDTIMER TOUR 2016

With Audi Tradition on the 2016 classic car tour

W tym roku, po raz kolejny, Audi Tradition weźmie udział w ponad 20 zlotach i imprezach poświęconych samochodom zabytkowym. Przy tym świętować będzie wiele jubileuszy.

Najważniejszy z nich, to osiemdziesiąta rocznica zdobycia przez Auto Union Typ C z Berndem Rosenmeyerem za kierownicą Mistrzostwa Europy Grand Prix.


Zobacz także:

HISTORIA/OLDTIMERS

ROZMAITOŚCI


 

Po dwóch latach przerwy, fani marki i starych samochodów będą znów mieli okazję podziwiania na żywo jedynego w swoim rodzaju 16-cylindrowego samochodu wyścigowego. Auto Union Typ C pojawi się na trzech imprezach w Niemczech i w Anglii.

Tradycyjne preludium do rozpoczęcia przez Audi Tradition nowego sezonu “Oldtimer tour 2016”, to wystawa samochodów zabytkowych „Techno Classica“, która odbędzie się w niemieckim Essen od 6 do 10 kwietnia. Podobnie jak w latach poprzednich, stoisko marki zlokalizowano w hali nr 7. Hasłem przewodnim czterech pierścieni podczas tej imprezy jest „rarities”, czyli prezentacja rzadko spotykanych pojazdów składających się na historię przedsiębiorstwa i marki. Znawcy z pewnością zauważą wśród nich pokazane po raz pierwszy przed 25 laty sportowe modele: Audi quattro Spyder i Audi Avus quattro.

audihi_2v

W latach 30-tych ubiegłego wieku, tory wyścigowe Europy zdominowane były praktycznie przez dwie marki: Auto Union, ze swoim modelem „Silberpfeile” – „srebrna strzała” oraz Mercedes- Benz. W roku 1936 pojawiło się jednak Auto Union Typ C i to ono stało się wzorem dla innych samochodów wyścigowych. Za jego kierownicą siedział wtedy bardzo młody kierowca – Bernd Rosemeyer, który w czasie zaledwie jednego sezonu stał się motoryzacyjną supergwiazdą.

Zdobył trzy spośród czterech wielkich nagród zaliczanych do klasyfikacji Mistrzostw Europy. Został mistrzem kontynentu, a dodatkowo wygrał w Górskich Mistrzostwach Niemiec, pokonując kolegę z zespołu Hansa Stucka, który do tego momentu uchodził za niezwyciężonego w wyścigach górskich. Replikę jedynego w swoim rodzaju samochodu wyścigowego, Audi Tradition pokaże na Goodwood Festival of Speed (23 – 26 czerwca) w Anglii, podczas Classic Days na zamku Dyck pod Düsseldorfem (5 – 7 sierpnia) oraz na górskim wyścigu samochodów zabytkowych Shelsley Walsh Hill Climb w Anglii (16 – 17 lipca). Ten właśnie wyścig, dokładnie 80 lat temu, wygrał Hans Stuck.

Do klasyki programu imprez Audi Tradition należą też rajdy Donau Classic wokół Ingolstadt (23 – 25 czerwca) oraz Heidelberg Historic (21 – 23 lipca) odbywający się w pobliżu Neckarsulm. W rajdzie Donau Classic weźmie udział cała „armada” samochodów ze zbiorów Audi Tradition. Przewodzić im będą auta marki NSU. Wystartują m.in. modele Prinz 1000, Prinz TT oraz dwa egzemplarze Ro80.

audihi-3v

Wokół Heidelbergu pojedzie tym razem replika bardzo rzadkiego samochodu marki Wanderer: Stromlinie. Oryginał tego pojazdu startował m.in. w roku 1939 w rajdzie Liege – Rzym – Liege, uznawanym za najtrudniejszą imprezę rajdową swoich czasów.

Wiele emocji czeka też na fanów rajdów podczas Eifel Rallye Festival w Daun (21 – 23 lipca), największej tego rodzaju imprezy w Niemczech. Audi Tradition pokaże tam prototyp Grupy S. Samochód ten stworzono na potrzeby sezonu 1987, jednak nigdy nie stanął na starcie. Podczas imprezy zobaczymy też dwa egzemplarze „latających potworów“ – Sport quattro S1. Takim właśnie bolidem, w tegorocznym międzynarodowym wyścigu górskim Roßfeld (23 – 25 września) w Berchtesgaden, pojedzie były rajdowy mistrz świata Walter Röhrl.

Dział pojazdów historycznych Audi AG zaprezentuje się także na torze motocyklowym w Hohenstein- Ernstthal, podczas imprezy ADAC Sachsenring Classic (10 do 12 czerwca). Po raz pierwszy wystawi tam świeżo odrestaurowany wyścigowy motocykl DKW UL 500 z roku 1939. Dołączy do niego 90 quattro IMSA GTO z roku 1989, jedno z najbardziej niezwykłych aut w historii Audi Motorsport.

Historyczne pojazdy spod znaku czterech pierścieni będzie można podziwiać również podczas innych imprez związanych z zabytkową motoryzacją: Bodensee Klassik (5 – 7 maja), Kitzbüheler Alpenrallye (1 – 4 czerwca), Schloss Bensberg Klassik (1 – 3 lipca), Ennstal Classic (27 – 30 czerwca), Sachsen Classic (18 – 20 sierpnia) oraz Hamburger Stadtpark Revival (3 – 4 września). Sezon zakończą giełdy modeli samochodowych, które odbędą się w Audi Forum Neckarsulm (6 listopada) i w Audi Forum Ingolstadt (27 listopada).