AUDI: ZNAKOMITY SEZON ZESPOŁÓW SPORT CUSTOMER RACING

Erfolgreiche Saison fuer Audi Sport customer racing

Audi R8 LMS ultra nigdy nie odniosło tyle sukcesów co w minionym sezonie. Zespoły reprezentujące Audi Sport customer racing zdobyły łącznie 15 tytułów podczas wyścigów rozgrywanych w Australii, Azji i Europie.

Trzy wygrane w prestiżowych wyścigach długodystansowych dopełniają bilansu zwycięstw tego świetnego modelu.


Zobacz także:

SPORT


 

W rozgrywanych na całym świecie wyścigach grupy GT3 konkurowało ze sobą ponad tuzin różnych sportowych samochodów znanych marek, ale to Audi R8 LMS bazujące na modelu seryjnym, dyktowało warunki rywalizacji.

Audi wygrało łączną klasyfikację kierowców w trzech seriach grupy GT3. W ADAC GT Masters, jednej z chyba najtrudniejszych serii, zwyciężyli René Rast i Kelvin van der Linde. Laurens Vanthoor wygrał z kolei Blancpain Endurance Series, międzynarodową serię wyścigów długodystansowych i w ten sposób ten 23-letni Belg został mistrzem Blancpain GT Series.

Audi R8 LMS tryumfowało jednak przede wszystkim w największych wyścigach długodystansowych. W wyścigu 24 h na torze Nürburgring cztery pierścienie zwyciężyły już po raz drugi. Podobnie jak w roku 2012, wygrał team Phoenix Racing, tym razem reprezentowany przez zespół w składzie: Christopher Haase, Christian Mamerow, René Rast i Markus Winkelhock. Co więcej, w 24-godzinnym wyścigu w belgijskim Spa, Audi zwyciężyło po raz trzeci w ostatnich czterech latach.

Jeżdżący Audi R8 LMS ultra Belgian Audi Club Team WRT w składzie Laurens Vanthoor, René Rast i Markus Winkelhock, odniósł sukces przed rodzimą publicznością. W obu tych imprezach najmniejsze błędy czy słabości były niewybaczalne, a kierowcy z uwagi na tempo wyścigu musieli zachowywać się niczym sprinterzy. W Spa, Audi wygrało przewagą zaledwie 7,077 sekundy. W dziesięciogodzinnym wyścigu „Petit Le Mans“ w Road Atlanta w USA, w klasie GT-Daytona, triumf odniósł zespół kierowców: Matt Bell, Christopher Haase i Bryce Miller, jadący Audi R8 LMS w barwach Paul Miller Racing.

Teamy i kierowcy jeżdżący Audi zaznaczyli swą obecność także w całym tuzinie innych klasyfikacji międzynarodowych serii wyścigowych. Po rozgrywany już po raz trzeci azjatycki puchar Audi R8 LMS Cup, sięgnął po raz pierwszy Alex Yoong z Malezji.

W uzupełnieniu mistrzowskich tytułów, sukcesy odnotowało również wiele zespołów partnerskich Audi. Dla przykładu: Mike Skeen z CRP Racing był o krok od tytułu w finale amerykańskiego wyścigu Pirelli World Challenge. Christopher Haase i Bryce Miller reprezentujący Paul Miller Racing, zdobyli tytuł wicemistrzów w Tudor United SportsCar Championship. We Francji z kolei, zespół Sébastien Loeb Racing w składzie Henry Hassid, Mike Parisy, zajął drugie miejsce w tamtejszej serii, podobnie jak Marc Mapelli i Thomas Schöffler we Włoszech (z zastrzeżeniem ewentualnego postanowienia sądu odwoławczego).

Od roku 2009, na całym świecie sprzedano ponad 120 egzemplarzy Audi R8 LMS zaprojektowanego, produkowanego i znajdującego się w ofercie firmy quattro GmbH. W tym roku spektrum kierowców zasiadających za kierownicą Audi R8 było zróżnicowane jak nigdy dotąd: od zasłużonych „seniorów”, przez młodych adeptów takich jak Kelvin van der Linde, który na początku sezonu liczył tylko 17 wiosen, doświadczonych zawodowców m.in. trio tryumfatorów z Le Mans: Marcela Fässlera, André Lotterera i Benoît Tréluyera, po uprawiającego sporty ekstremalne Felixa Baumgartnera – razem aż 260 kierowców.

Felix Baumgartner jako osoba reprezentująca zupełnie inną dyscyplinę sportu, skorzystał z wyjątkowej oferty Audi race experience, zapewniającej mu szkolenie kierowcy wyścigowego. Wraz ze swymi kolegami z zespołu, Frankiem Bielą, Pierrem Kafferem i Marco Wernerem, uplasował się na dziewiątym miejscu 24-godzinnego wyścigu na torze Nürburgring, w którym udział wzięło 165 uczestników.

Zwycięstwa łączne 2014
– ADAC GT Masters: Kelvin van der Linde/René Rast (RPA/Niemcy);
– Blancpain Endurance Series: Laurens Vanthoor (Belgia);
– Blancpain GT Series: Laurens Vanthoor (Belgia);
– 24 h Nürburgring: Christopher Haase/Christian Mamerow/René Rast/Markus Winkelhock (Niemcy);
– 24 h Spa: René Rast/Laurens Vanthoor/Markus Winkelhock (Niemcy/Belgia/Niemcy).