BAJA CARPATHIA 2012: ASY KIEROWNICY NA STARCIE

Na liście zgłoszeń rajdu Baja Carpathia widnieje wiele nazwisk doskonale znanych w światku rajdów cross-country. Ogromnym magnesem dla widzów powinien być Adam Małysz, który po sukcesach w skokach narciarskich zapowiada teraz zwycięstwa w rajdach terenowych.

Rajd Baja Carpathia odbędzie się w najbliższy weekend w kilku klasyfikacjach, m.in. jako zawody dla amatorów pod nazwą Master Race. Najważniejsze są konkurencje w randze rundy Mistrzostw Europy Motocykli i Quadów, Środkowoeuropejskiego Trofeum CEZ-FIA, Mistrzostw Polski, Mistrzostw Czech, Mistrzostw Węgier, Pucharu Słowacji i Pucharu Polski.

– Mamy zapewnioną bardzo mocną i atrakcyjną obsadę. Z Czech i Węgier przyjadą załogi z europejskiej szpicy, będą najlepsi off-roadowcy ze Słowacji, oczywiście nie zabraknie krajowej czołówki. Z pewnością atrakcją i dla rywali, i dla widzów będzie start dakarowców, m.in. Adama Małysza z Rafałem Martonem w Mitsubishi L200, a także jeżdżącego quadem Łukasza „Łokera” Łaskawca – zapowiada Marek Dobrowolski, prezes Automobilklubu Rzeszowskiego.


Zobacz także:
BAJA CARPATHIA 2012: Z MAŁYSZEM I ŁASKAWCEM
MITSUBISHI WSPIERA ZESPÓŁ MAŁYSZ – MARTON
BAJA CARPATHIA 2012: ZNANI KIEROWCY NA STARCIE


– Czesi Miroslav Zapletal – zeszłoroczny zwycięzca – i Zdenek Porizek,obaj w samochodach H3 Evo, to kierowcy z najwyższej półki. Podobnie Węgrzy Erik Korda w Nissanie Navara i trzeci przed rokiem Karoly Fazekas w BMW X5. Klasę może pokazać Włoch Michele De Nora w Mitsubishi Pajero. Ze Słowaków wypada wymienić Lubosa Paskę w VW Touareg i Richarda Spanika w Suzuki Jimny. Z polskiej czołówki na dobry wynik będzie stać Włodzimierza Grajka w SAM 3.0 MRT czy Dariusza i Małgorzatę Żyłów w Mitsubishi Pajero. Ozdobą listy startowej będzie szczecinianka Klaudia Podkalicka w Mitsubishi Pajero). Wystartuje też załoga Automobilklubu Rzeszowskiego Arkadiusz Bielecki i Łukasz Gwiazda w Rover Range. Wśród motocyklistów walkę o zwycięstwo stoczą Węgier Laller Horvath na KTM i Portugalczyk Rui Costa na Husqvarnaie. W kategorii quadów pretendentami do zwycięstwa są Łukasz Łaskawiec na Yamaha 700 oraz Czech Tomas Kubiena na Suzuki 1000). Spodziewamy się także około trzydziestu najlepszych krajowych załóg amatorskich, zgłoszonych w odrębnej klasyfikacji Master Race – wylicza kolejnych faworytów Jarosław Noworól.

Dyrektor zawodów Marcin Fiejdasz przypomina, że rajd cross-country Baja Carpathia odbędzie się w terminie 29 czerwca – 1 lipca. Bazą zawodów będzie Stalowa Wola, trasy wytyczono na poligonowych drogach w okolicach tego miasta. W piątek od godz. 19 prolog na stalowowolskich błoniach nad Sanem. W sobotę dwa przejazdy liczącego ponad 88 km odcinka specjalnego Krawce (od godz. 9 i od 13:40). W niedzielę drugi etap z dwoma przejazdami równie długiego OS Bojanów (start o 8:50 i o 13:55). Meta w niedzielę od 16:30 przed MDK w Stalowej Woli.

Głównym organizatorem jest Automobilklub Rzeszowski, wspierany przez Automobilklub Doliny Sanu i Automobilklub Nowa Dęba oraz nowosądeckie stowarzyszenie Grupa 4×4. Wielkiej pomocy udzieliły władze Stalowej Woli na czele z jej prezydentem Andrzejem Szlęzakiem.

Szczegółowe informacje na temat zawodów na stronach www.masterrace.pl.

SuperOS

Nakładem wydawnictwa Feniks Media, na zlecenie głównych organizatorów – Automobilklubu Rzeszowskiego oraz stowarzyszenia Grupa 4×4 – z myślą o entuzjastach rajdów cross-country ukazało się specjalne wydanie magazynu SuperOES, zawierające szczegółowy informator imprezy – plany poszczególnych prób wraz z dokumentacją fotograficzną i z opisem widokowych punktów odcinków specjalnych.

SuperOES nr 15 zawiera także monografię marki Land Rover, jednej z najsłynniejszych firm, które wytwarzają pojazdy terenowe. Informator promuje również Stalową Wolę, dynamicznie rozwijające się miasto Podkarpacia. Obszerna część informatora jest poświęcona dorobkowi nowosądeckiego stowarzyszenia Grupa 4×4, która w ramach rajdu Baja Carpathia odpowiada za Master Race, czyli zawody dla amatorów cross-country.

Magazyn SuperOES będzie kolportowany w kluczowych punktach trasy Baja Carpathia.