BAJA POLAND 2012: WSZYSCY GOTOWI DO STARTU

Od czwartku 6 września br. do niedzieli 9 września br. kibice rajdów off-roadowych będą mogli pasjonować się rywalizacją w kolejnym rajdzie w ramach eliminacji rozgrywek FIA CEZ Cross-Country Trophy Baja Poland 2012 w Szczecinie.

Rajd Baja Poland jest jednym z największych imprez motoryzacyjnych w Polsce. Co roku do portowego miasta zjeżdżają najlepsi rajdowcy świata. Zespoły z całego świata chętnie przyjeżdżają tutaj, ze względu na trudności trasy, urozmaicenie terenu oraz poziom sportowo – organizacyjny rajdu. W tym roku wystartuje 40 zespołów, a wśród nich nie zabraknie wybitnych kierowców. Do Baja Poland swój akces zgłosili tacy zawodnicy jak były dwukrotny zwycięża Rajdu Paryż–Dakar Jean Louis Schlesser, lider strefy T1 Miroslav Zapletal i Maciej Marton, były zwycięzca Pucharu Świata Khalifa Al-Mutawei, Boris Gadasin, Krzysztof Hołowczyc czy Erik Korda.

Załogi będą miały do pokonania ponad 498 kilometrów w 5 odcinkach specjalnych.

Oto, jak wyglądały przygotowania do startu polskich zespołów.

ADAM MAŁYSZ – RAFAŁ MARTON

Adam Małysz i Rafał Marton pojadą, podobnie jak w poprzednich rajdach, Mitsubishi L200. Organizatorzy przydzielili dla nich numer 11. Rajd w Szczecinie będzie doskonałą okazją do pokazania się szerszej publiczności.

Adam Małysz: Jest to najtrudniejszy rajd w Polsce, dlatego chcemy przede wszystkim pokazać się kibicom z dobrej strony. W tym roku startuje wielu bardzo dobrych kierowców i każdy chce wygrać. Naszym celem jest pierwsza dziesiątka, ale zależy nam przede wszystkim na zbieraniu doświadczenia, które może zaprocentować w przyszłych rajdach.

Rafał Marton: Poligon jest tak rozległy, taką ma urozmaiconą powierzchnię, że organizatorzy mogą dowolnie nakreślać trasę przejazdu. Charakterystyczne dla niego jest to, że drogi są kręte, wąskie i wyboiste. Nigdy nie można być pewnym na co się trafi, ale to sprawia, że rajd jest tak emocjonujący.

KRZYSZTOF HOŁOWCZYC – FELIPE PALMEIRO

W Baja Poland wystąpi załoga Krzysztof Hołowczyc i Felipe Palmeiro, reprezentująca zespół Monster Energy X-raid Team. Hołowczyc po raz drugi w karierze zasiądzie za kierownicą MINI All4 Racing.

To pierwszy start Hołowczyca z nowym pilotem. Wcześniej, od początku jego kariery w rajdach Cross-Country towarzyszył mu nieodłącznie Belg Jean-Marc Fortin. Hołowczyc, dwukrotny zwycięzca Baja Poland (2010,2011) jest jednym z głównych pretendentów do zwycięstwa w Szczecinie, choć konkurencja będzie w tym roku bardzo wymagająca.

Krzysztof Hołowczyc: Jestem bardzo podekscytowany, że rajd Baja Poland znalazł się w kalendarzu Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross – Country. Jestem dumny, że Polska dołącza do innych krajów, gdzie rozgrywane są rajdy terenowe na najwyższym światowym poziomie. Na pewno to wielka szansa dla nas, aby rajdy Cross- Country zdobyły jeszcze większą popularność w naszym kraju. Od lat robię wszystko, aby pokazać, że w Polsce motorsport jest na najwyższym poziomie. W zeszłym roku po pasjonującej walce z moim sławnym kolegą z zespołu, Stephane Peterhanselem, udało mi się po raz drugi wygrać ten rajd. W tym roku powalczę z innymi szybkimi rywalami o tzw. „hat-trick”. Jestem przekonany, że atrakcji nie zabraknie, więc zapraszam wszystkich rajdowych kibiców na trasy w okolice Szczecina i Drawska Pomorskiego. Dla mnie ten rajd ma też szczególne znaczenie, gdyż po raz pierwszy w rajdzie terenowym nie będę pilotowany przez Jean-Marka Fortin , który jest obecnie związany zawodowo z konkurencyjnym zespołem wystawiającym Toyoty. Dziękuję „Fortepianowi” za wiele wspólnych przeżyć, gdy smakowaliśmy zarówno słodyczy zwycięstw, jak i goryczy niepowodzeń. Może jeszcze kiedyś uda nam się wystartować razem. Mam nadzieję, że z moim nowym, portugalskim pilotem Felipe Palmeiro uda nam się szybko nawiązać podobną nić zrozumienia jak mieliśmy z Jean-Markiem.

MARTIN KACZMARSKI – BARTŁOMIEJ BOBA

Załoga Martin Kaczmarski oraz Bartłomiej Boba w barwach KRD TEAM wystartują w rajdzie w super szybkim Bowlerem Nemesis Dakar. Będzie to dla nich drugi rajd typu baja w ich rajdowej karierze.

Martin Kaczmarski: Damy z siebie maksimum energii, sił i umiejętności. Nasz Bowler bardzo dobrze radzi sobie w trudnym terenie. Jego mocną stroną jest z całą pewnością zawieszenie. W Szczecinie trasy są kręte, niektóre fragmenty ciasne, będą wzniesienia i dziury, nasze auto powinno bez problemu sobie z tym poradzić. Będzie to dopiero nasz drugi start w tego typu zawodach, liczymy jednak na to, że przygotowanie zarówno teamu jak i auta pozwoli nam nawiązać równą walkę z mocnymi konkurentami.

KLAUDIA PODKALICKA – JOANNA MADEJ

Klaudia Podkalicka i Joanna Madej, pierwsza w Polsce i jedyna w Europie kobieca załoga w rajdach cross country zadebiutują na trasach. Obie zawodniczki przeszły także badania wydolnościowe w Zakładzie Medycyny Sportowej “Twoje Zdrowie” w Łodzi, które miały na celu potwierdzenie ich cech motorycznych, ustawienie planu żywieniowego, aby jak najlepiej mogły przygotować się do startów.

Malinowe Hotele w strefie serwisowej rajdu przygotują specjalne stanowisko, w którym Klaudia i Asia będą mogły skorzystać z opieki rehabilitanta i masażysty, aby regenerować siły po każdym odcinku specjalnym.

Klaudia Podkalicka: Baja Poland to nasz pierwszy wspólny rajd. Z Joasią współpracuje się nam rewelacyjnie, jestem pewna, że wspólnie pokonamy trudy Baja Poland. Dzięki rehabilitantom z Malinowych Hoteli jestem spokojna o nasze kręgosłupy, które przez ostatnie miesiące narażone były na duże obciążenia spowodowane licznymi treningami i zawodami. Samochód także spisuje się świetnie. Ostatnie tygodnie spędził w firmie e-Pajero, która zajmuje się jego kompleksowym przygotowaniem do naszych startów w rajdach cross country. Wspieraja nas: otoMoto.pl, Malinowe Hotele, Entertainment Group, e-Pajero, SpeedFactory, TVP INFO, LOTTO, Verso, Rally Planet, CarGraphics, eXsports.TV, dReamfield Film Studio, ProDriving Team.

DAGMARA KOWALCZYK – ROMAN POPŁAWSKI

Dla załogi TVN Turbo i Power Off-Road Team, Dagmara Kowalczyk i Roman Popławski – Rajd Baja Poland będzie intensywnym treningiem pozwalającym na jeszcze lepsze poznanie możliwości BLACK TANKA – oryginalnej rajdówki własnej konstrukcji, wybudowanej przez Auto Service Tuning 4×4 Romana Popławskiego.

Dagmara Kowalczyk: Baja Carpathia czy Baja Poland to znakomita okazja do spotkania się z zawodnikami światowego formatu. Chociaż to wejście do bardzo głębokiej wody, to starty w takich rajdach dają przede wszystkim możliwość jazdy po doskonale przygotowanych i bezpiecznych trasach.Jako kierowca dopiero poznaję sportową jazdę, ale nauką jest już samo podpatrywanie najlepszych zawodników. Długa, wymagająca trasa jest treningiem, którego w warunkach pozarajdowych nie da się zrobić.

Roman Popławski: Dla mnie przejechanie tej trasy to oczywiście kolejna lekcja rajdowej nawigacji. To także test naszego samochodu – każdy kilometr oesowy, jakkolwiek go niszczy to również wykazuje słabe punkty. Występ w Szczecinie to nasz kolejny, wspólny start z Dagmarą. Przed Baja Poland trenowaliśmy także na Pustyni Siedleckiej z kierowcą Power Off-Road Team, Arturem Owczarkiem. Podstawy do dobrej, rajdowej jazdy już są, determinacja ogromna. To w przyszłości musi dać efekty.

Power Off-Road Team to zespół założony kilka lat temu przez Artura Owczarka i Romana Popławskiego – dziś jest jednym z czołowych teamów rywalizujących w imprezach off-road-owych rozgrywanych w Polsce: Magam Trophy, Coval Pucharze Polski OFF-ROAD PL czy Poland Trophy. Rajdową bronią Power Off-Road Team jest BLACK TANK, którego konstruktorem jest pilot załogi. W sezonie 2012 współpracę z zespołem rozpoczęła Dagmara Kowalczyk – dziennikarka TVN i TVN Turbo, która od wielu lat relacjonuje m.in.rajdy terenowe.

SZYMON RUTA – SEBASTIAN ROZWADOWSKI

O przygotowaniach Szymona Ruty oraz Sebastiana Rozwadowskiego z Orlen Teamu pisaliśmy osobno (zobacz).