BAJA POLAND 2020: GWIAZDY NA LIŚCIE ZGŁOSZEŃ DO RAJDU

Znamy listy zgłoszeń do rajdu Wysoka Grzęda Baja Poland, rundy Pucharu Świata FIA. Ponad 100 zawodników będzie rywalizowało na trasach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim.

Do grona potwierdzonych gwiazd motorsportu dołączył trzynastokrotny zwycięzca Rajdu Dakar – Stephane Peterhansel.


Zobacz także:

SPORT

BAJA POLAND 2020


 

O punkty do Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja powalczy 20 załóg. Najwyższy numer startowy 201 otrzymali liderzy klasyfikacji Władimir Wasiliew i Witalij Jewtekow. Dla kierowcy będzie to już 8. start w Baja Poland, a do walki o podium tym razem wybrał BMW X3.

bajapoland_lista2

Tuż za nim ustawiono dwukrotnych triumfatorów rajdu Nassera Al-Attiyah i Matieu Baumela, w Toyocie Hilux z fabrycznego zespołu Toyota Gazoo Racing. Jako trzeci wystartuje Stephane Peterhansel w Mini All 4 Racing z zespołu X-raid Mini JCW Team.

Najważniejsza impreza sportu samochodowego w Polsce czekała 9 lat na powrót Peterhansela, który startował w Baja Poland, kiedy zawody stanowiły rundę kandydacką do Pucharu Świata FIA. Czwarta pozycja startowa została przyznana dla Bernharda Ten Brinke i Toma Colsoula, którzy podczas startów w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim pozostają wierni Toyocie Hilux z zespołu Overdrive.

Polscy fani motorsportu z pewnością będą czekać na załogi z numerami startowymi 205 i 206, które przyznano załogom Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja oraz Jakub Przygoński i Timo Gottschalk (obaj kierowcy z Automobilklubu Polski).

Dla “Hołka”, który ponownie wystartuje Mini John Cooper Works Rally, będzie to powrót do czasów, kiedy wspólnie z Peterhanselem reprezentowali barwy zespołu X-raid. Z kolei Przygoński jedzie Hiluxem, w barwach zespołu Orlen Team/ Overdrive.

Z załóg startujących w Fordach, BMW czy Volkswagenach największe szanse będzie miała załoga Martin Prokop i Viktor Chytka w Fordzie Raptor RS Cross Country. Z kolei Michał Małuszyński i Julita Małuszyńska w Mini na pewno postarają się, by tym razem to ich samochód stał na podium rajdu.

Łącznie na trasie zobaczymy 14 prototypowych konstrukcji z królewskiej grupy T1. Jako jedyni w grupie T2 – Patrycja Brochocka i Rafał Marton będą walczyć o jak najlepszą pozycję w klasyfikacji generalnej, a w gronie 3 załóg w grupie T3 i 4 załóg w grupie T4 zobaczymy także polski akcent – załogę Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk.

Potężne kolosy i szybkie motocykle

Wysoka Grzęda Baja Poland to nie tylko runda Pucharu Świata FIA, ale też jedna z eliminacji Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych oraz mistrzostw Polski, Pucharu Polski oraz czempionat Czech w sporcie samochodowym i motocyklowym.
Wspólna lista zgłoszeń do Mistrzostw Europy Centralnej oraz Mistrzostw Polski i Czech liczy 55 załóg, z czego 18 to duety walczące również w Pucharze Świata FIA. Dla wielu największe show na trasie rajdu robią ciężarówki. Tych zobaczymy w tym roku trzy – dwa Iveco Powerstar i jednego Liaza, a liderem w grupie będzie stały bywalec na polskich trasach – Martin Macik.

Najliczniejsze grono stanowią seryjne samochody terenowe z grupy T2, których zobaczymy aż 15. Ponownie zapowiada się starcie pomiędzy Toyotą Land Cruiser, a Dacią Duster. W pierwszej tegorocznej rundzie triumfował Land Cruiser, ale liczne grono kierowców Dustera z pewnością będzie walczyć o czołowe pozycje.

W grupie T2 w ramach Dacia Duster Motrio Cup zobaczymy m.in. Marcelinę Zawadzką i Pascala Brodnickiego, którzy już po raz drugi w tym sezonie utworzą wspólnie załogę.

Za autami z Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych na trasie pojawi się też 10 załóg rywalizujących w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych.

Jako pierwsze na trasę odcinków specjalnych w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim, wyjadą zwinne i szybkie motocykle oraz quady. Tych pierwszych pojawi się 18, a quadów w dwóch grupach – 19. Faworytem do wygranej w klasyfikacji motocykli jest kierowca Orlen Team Maciej Giemza, któremu przyznano pierwszy numer startowy.

Łącznie na trasie Wysoka Grzęda Baja Poland zobaczymy 104 załogi samochodów, ciężarówek, pojazdów SSV oraz kierowców motocykli i quadów. Lista ta zostanie jeszcze uzupełniona przez załogi zgłoszone do Baja Poland Series – cyklu imprez powołanego przez Fundację Baja Poland dla kierowców amatorów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z rajdami terenowymi.

Fot.: zespoły oraz Grzegorz Kozera