BILANS: ŚWIĘTA BEZPIECZNIEJSZE , MNIEJ PIJANYCH

Bilans piątku: 97 wypadków, trzynaście osób zabitych oraz 114 rannych mógł wzbudzać niepokój. Tym bardziej, że tegoroczna aura sprzyjała szybszej niż zazwyczaj jeździe: na przeważającym obszarze kraju o śniegu dzieci mogły jedynie pomarzyć…

W Wigilię zdarzyło się 76 wypadków (9 osób zginęło, a 97 zostało rannych), w pierwszy dzień świąt – 53 (odpowiednio 7 i 69), a w drugi – 75 (15 i 128). Łącznie życie straciły 44 osoby, a rannych zostało 408 osób (w 301 zdarzeniach).

Warto jednak zdać sobie sprawę, że wiele rodzin wyjechało tym razem na dłuższy czas i jak twierdzi policja – kulminacja ruchu związana z powrotami nastąpi dopiero 1 stycznia!

Wyraźnie spadła w tym roku liczba zatrzymanych kierowców, którzy prowadzili pojazdy mając w wydychanym powietrzy powyżej 0,2 promila alkoholu. Jak się dowiedzieliśmy bardzo duży procent ujawnionych przypadków to osoby, które piły poprzedniego dnia wieczorem, by następnego zasiąść za kierownicą.

W kolejnych dniach zatrzymano oprawo jazdy: piątek – 278, sobota – 239, niedziela – 180, poniedziałek – 252, czyli łącznie 990 osobom.

W piątek w Annopolu zginęła 43-letnia kobieta. Piesza przechodziła przez przejście, gdzie została potrącona przez samochód marki opel, a następnie przez drugi pojazd. Kobieta na skutek odniesionych obrażeń zmarła na miejscu zdarzenia, kierujący pojazdami byli trzeźwi. W miejscowości Czarna w powiecie łukowskim, kierujący Seatem zderzył się z Renault Laguną. Na miejscu zdarzenia zginęła 24-letnia pasażerka Seata. Kierujący Ibizą 57-letni mężczyzna i druga pasażerka z obrażenia ciała przewiezieni zostali do szpitala. Ranna została także kierująca Renault 37-letnia mieszkanka Lublina.

Na trasie K-2 w miejscowości Konstantynów kierujący samochodem BMW stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Autem podróżowało pięcioro młodych ludzi w wieku od 22 do 24-lat. Na miejscu zginął pasażer samochodu 23 –letni mieszkaniec powiatu bialskiego. Pozostałe osoby, dwóch młodych mężczyzn i dwie kobiety z licznymi obrażenia zostali przewiezieni do szpitala.

Lidzbarscy policjanci wyjaśniają przyczyny wypadku, do którego doszło w Zagonach, gmina Lubomino. 39-letni mężczyzna kierujący Nissanem Navara prawdopodobnie nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, wyjeżdżając z łuku drogi stracił panowanie nad samochodem i uderzył w przydrożne drzewo. Do szpitala zostali przewiezieni pasażerowie. Jak ustalono, jedna z osób doznała poważnych obrażeń ciała. Kierowca był trzeźwy.

Na drodze wojewódzkiej 738 w miejscowości Regów Nowy (gm. Gniewoszów), na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa samochody osobowe: Nissan i Audi. Po wypadku pojazdy zapaliły się. W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniósł 20-letni kierowca Nissana i 56-letnia pasażerka Audi. Do szpitali w Kozienicach, Puławach i Dęblinie przewieziono 17-lenią pasażerkę Nissana, 37-letnią kierującą samochodem Audi oraz dwóch pasażerów z tego pojazdu w wieku 24 i 58-lat. Starszy z mężczyzn zmarł w szpitalu.

W Rudzie Wolińskiej (powiat siedlecki) kierujący samochodem Audi (28 lat) utracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas, gdzie zderzył się z samochodem Volvo. W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznali pasażerowie Audi (1, 3 i 29 lat), kierujący Volvo (37 lat) oraz pasażerowie z tego pojazdu (3, 5, 35 lat).

Podczas czterech dni nad bezpieczeństwem czuwało ponad dziesięć tysięcy policjantów.

Źródło i zdjęcie: policja.pl, KWP Lublin, KWP Olsztyn, KWP Radom (mł.asp. Patrycja Zaborowska)