BMW: LASEROWE ŚWIATŁA W i8 JUŻ W TYM ROKU

BM 1_143177

Od jesieni 2014 r. BMW będzie pierwszym na świecie producentem oferującym seryjny samochód wyposażony w lampy główne działające w technologii laserowej.

Tym samym BMW i8 zapisze się w historii motoryzacji nie tylko jako sportowy samochód hybrydowy typu plug-in (średnie zużycie paliwa 2,1-0,0 l/100 km, emisja CO2: 49-0 g/km), ale też jako auto fabrycznie wyposażone w najnowszego typu oświetlenie główne – oparte na laserowej technologii zaprezentowanej po raz pierwszy na salonie samochodowym IAA we Frankfurcie w 2011 r.


Zobacz także:
TECHNIKA
ROZMAITOŚCI


W bazowej wersji auto jest wyposażone w wysokowydajne i oszczędne lampy diodowe LED, opcjonalnie jednak mieć ultranowoczesną, superwydajną technologię laserową, które oświetla drogę na 600 m przed samochodem. Oznacza to, że i tak imponujący zasięg znakomitych reflektorów diodowych LED ulega podwojeniu. W dodatku nawet na tle niezwykle ekonomicznych lamp LED uzyskujemy kolejną oszczędność energii potrzebnej na oświetlenie drogi o 30 proc.!

Bm 2_143176

Intensywne i wydajne

Poza ograniczaniem poboru prądu, laserowe światła BMW oświetlają drogę w wyraźnie bardziej intensywny sposób, bez jednoczesnego nagrzewania otoczenia. Diody laserowe są 10-krotnie mniejsze od konwencjonalnych diod świetlnych, pozwalają więc ograniczyć nie tylko przestrzeń potrzebą na cała instalację, ale i masę. Wielkość powierzchni odbłyśnika w porównaniu ze światłami LED można więc zmniejszyć 10 razy. Wysokość odbłyśnika natomiast z dotychczasowych 9 cm została obniżona do mniej niż 3 cm. Światło lampy laserowej jest ekstremalnie jasne, o barwie słonecznej, co ludzkie oko postrzega jako przyjemne.

Kilka wysokowydajnych diod emituje silnie skupiony strumień poprzez specjalne soczewki na fluorescencyjną substancję fosforową wewnątrz lampy, a substancja ta z kolei przekształca promień w wyjątkowo jasne białe światło, 10-krotnie intensywniejsze od emitowanego przez konwencjonalne źródła światła. Ze względu na to, że emitowany przez laserowe diody strumień światła jest bardzo intensywny i właściwie idealnie jednorodny, wydajność całego systemu jeszcze bardziej rośnie. W połączeniu z komputerowym systemem wsparcia sterowaniem oświetlenia (Asystent świateł drogowych), wyeliminowane zostaje niebezpieczeństwo oślepiania jadących z przeciwka lub poprzedników.

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy tej technologii, laserowe światła BMW są idealnym rodzajem lamp głównych dla samochodu. Łączą one niezrównaną wydajność oraz bezpieczeństwo z najwyższą wydajnością i wyjątkowo niewielkimi rozmiarami. Wspaniały zasięg takiego oświetlenia oznacza lepszą widoczność podczas jazdy w ciemnościach. W efekcie pozwala na bardziej zrelaksowaną i komfortową jazdę przy znacząco wyższym bezpieczeństwie.

BMW i8 jest pierwszym seryjnie produkowanym samochodem wyposażonym w tę innowacyjną technologię oświetleniową. W nadchodzących latach będzie ona stopniowo dostępna w kolejnych modelach BMW.