GENEWA 2015: NOWE BMW – POMIEŚCI SIEDEM OSÓB

BMW_se2_0

Konstruując nowe BMW serii 2 Gran Tourer, BMW tworzy kolejny nowy segment samochodowy. Oferując przestronność i funkcjonalność auto jest pierwszym modelem kompaktowym premium zapewniającym miejsce dla siedmiorga pasażerów.

Nowy samochód prezentowany jest podczas rozpoczętego salonu samochodowego Geneva International Motor Show 2015. Wymiary – tylko 4556 mm długości, 1800 szerokości i 1608 wysokości – nie mają wpływu na wygodę pasażerów i pojemność bagażnika, którą można regulować w zakresie 645-805 litrów (do poziomu tylnych okien), a po złożeniu tylnych oparć – do 1905 litrów.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE

GENEWA 2015


 

Funkcjonalność tak rozplanowanej kabiny zapewnia standardowo przesuwna tylna kanapa, której dzielone (40:20:40) oparcie można złożyć, przyciskając guzik. Można na niej zamontować aż trzy foteliki dziecięce. A aby możliwości praktyczne były jeszcze większe, w opcji dostępny jest trzeci rząd siedzeń, który daje się całkowicie złożyć i schować w podłodze bagażnika. Codzienną przydatność auta zwiększa cała gama schowków dla pasażerów każdego z trzech rzędów siedzeń, a także składane stoliki na plecach oparć przednich foteli.

 

Pięć turbodoładowanych silników i napęd 4×4

Pięć nowo opracowanych silników turbo o trzech i czterech cylindrach (moc od 85 kW/116 KM do 141 kW/192 KM, średnie spalanie 6,4-3,9 l/100 km) w doskonałej synergii z możliwościami zapewnianymi przez pakiet rozwiązań BMW EfficientDynamics – razem gwarantują sportową dynamikę i wydajność. Samochód, który oferuje do 7 miejsc, będzie też od początku sprzedaży dostępny z napędem na cztery koła – w modelu BMW 220d xDrive Gran Tourer.

Systemy wsparcia kierowcy oraz opcje z zakresu informacji i rozrywki dostępne w ramach BMW ConnectedDrive podnoszą zarówno poziom bezpieczeństwa, jak i komfortu. Przykładem jest choćby Head-Up Display, który wyświetla wszelkie istotne informacje wprost w polu widzenia kierowcy, czy też asystent jazdy w korku (Traffic Jam Assistant), który autonomicznie steruje przyspieszaniem i zwalnianiem tempa jazdy samochodu oraz utrzymywaniem go na pasie ruchu.

Rozrywka w drodze – także dla dzieci

Dzięki nowej aplikacji „myKIDIO” (początkowo tylko w Niemczech) długie podróże mogą sprawiać radość dzieciom. Aplikacja debiutuje w BMW serii 2 Gran Tourer – zapewniając odpowiednią rozrywkę dla dzieci i rodzin – np. filmy, seriale, audiobooki i gry komputerowe – na tablety, jak iPad, by zająć czymś pasażerów tylnych siedzeń. Monitor kontrolny w każdej chwili może pokazać, co oglądają na swoich tabletach dzieci, zaś dzieci mogą łatwo wykorzystać aplikację BMW Kids Cockpit do sprawdzenia informacji na temat podróży (np. czas przyjazdu, prędkość, temperaturę na zewnątrz itp.).

 

Cztery warianty modelowe

Poza standardową, bazową wersję, nowe BMW serii 2 Gran Tourer dostępne jest jeszcze w kolejnych czterech specyfikacjach wyposażeniowych. „Advantage” to większa funkcjonalność, w tym m.in. dwustrefowa klimatyzacja automatyczna, czujniki parkowania z tyłu, regulator prędkości z funkcją hamowania oraz wielofunkcyjna kierownica. „Sport Line” podkreśla sportowy charakter dzięki specjalnym elementom wykończenia nadwozia, specjalnym aluminiowym kołom i sportowym fotelom. „Luxury Line” to ekskluzywne wykończenie, z chromowymi wstawkami, specjalnymi kołami i skórzaną tapicerką. Natomiast „M Sport” obejmuje m.in. pakiet aerodynamiczny M, wykończenie BMW Individual High Gloss Shadow Line, skórzaną kierownicę M oraz sportowe fotele M.

Dzięki zwartej budowie i kompaktowym wymiarom zewnętrznym nowa seria 2 Gran Tourer – bazująca na tej samej przednionapędowej architekturze z poprzecznymi silnikami jak BMW serii 2 Active Tourer – potrafi w komforcie pomieścić do 7 osób, zarazem zapewniając wielką przestrzeń transportową. Od serii 2 Active Tourer nowe Gran Tourer jest dłuższe o 214 mm i wyższe o 53 mm, ale oferuje większą przestrzeń także dzięki swemu wielkiemu rozstawowi osi, wynoszącemu 2780 mm. Wyżej poprowadzona linia dachu pozwala kierowcy i pasażerom siedzieć wyżej, a także pozwalając łatwiej wsiadać i wysiadać. Ponadto oferuje więcej przestrzeni na nogi – szczególnie z tyłu.

Wszechstronność i funkcjonalność

W zależności od potrzeb transportowych można zwiększyć albo przestrzeń bagażową, albo przestrzeń dla pasażerów drugiego rzędu, przesuwając kanapę w przód lub w tył w zakresie 130 mm. Regulować można także kąt pochylenia oparcia kanapy – także wybierając między komfortem pasażerów a przestrzenią transportową. Jeśli potrzebna jest większa przestrzeń, dzielona w proporcjach 40:20:40 kanapa może być złożona, a jej odblokowanie może się odbyć zdalnie przez aktywację przycisku w bagażniku. Po złożeniu w przód oparcia uzyskujemy niemal idealnie płaską powierzchnię ładunkową.

 

Także oparcie fotela przedniego pasażera można położyć w przód, jeśli zachodzi potrzeba przewozu bardzo długich przedmiotów – w tym przypadku ich długość może sięgać 2,60 m. Dostęp do bagażnika jest łatwy – wielka i wysoko otwierająca się klapa może być unoszona i zamykana automatycznie za naciśnięciem przycisku lub bezdotykowo dzięki czujnikowi pod tylnym zderzakiem.

Użyteczną funkcją jest trwała, mocna, składana podłoga bagażnika, skrywająca kolejny schowek z praktyczną wielofunkcyjną tacą, mieszczący aż 100 l dodatkowej przestrzeni transportowej. Można tu schować np. opcjonalne koło zapasowe lub składany tylny wieszak do transportu rowerów z palety Oryginalnych Akcesoriów BMW. Pod podłogą jest też specjalne miejsce na roletę pokrywy bagażnika.

Opcjonalny trzeci rząd siedzeń posiada miejsca dla dwojga pasażerów. Dostęp do tych miejsc umożliwiają wykonane antypoślizgowo stopnie w otworach drugich drzwi oraz składane i przesuwane segmenty tylnej kanapy (Easy Entry). Nawet w konfiguracji 3-rzędowej bagażnik wciąż pozwala przewieźć niewielki ładunek.

 

Schowek w przedniej części konsoli środkowej nadaje się do przewożenia np. telefonów komórkowych, okularów czy kluczy i pilotów do bram. Funkcjonalnym schowkiem jest przestrzeń pod podłokietnikiem między przednimi fotelami. Dwa wygodne, przestawione wobec siebie stojaki na napoje między fotelami, a za lewarkiem biegów, utrzymają stabilnie dowolnego rozmiaru pojemniki podręczne. Ponadto we wszystkich panelach drzwiowych są uchwyty na butelki do 1,5 l pojemności.

Inne podręczne przedmioty czy zabawki dzieci można chować w schowkach z drzwiczkami na zawiasach pod przednimi i tylnymi siedzeniami. Obok siedzeń trzeciego rzędu są stojaki na cienkie, ale wysokie przedmioty, jak butelki czy pompki rowerowe. Dla podniesienia komfortu użytkowania trzeciego rzędu przewidziano także specjalną środkową konsolę z uchwytami na dwa napoje i schowkiem oraz 12-woltowym gniazdkiem zasilającym elektryczne gadżety.

Nowe BMW serii 2 Gran Tourer posiada też inną możliwość – na kanapie można zainstalować aż trzy foteliki dziecięce.