CASTROL: POTWIERDZONO UDZIAŁ W PROJEKCIE BLOODHOUND

Ca 1_fro

Firma Castrol została partnerem projektu Bloodhound, którego celem jest zbudowanie pojazdu zdolnego do ustanowienia nowego rekordu prędkości na lądzie.

Dzięki pomocy inżynierów marki, którzy dobiorą odpowiedni olej i pozostałe płyny, naddźwiękowy Bloodhound ma przekroczyć barierę 1000 mil na godzinę.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Castrol jest synonimem pasji, pionierskich osiągnięć i najlepszych osiągów. Firma była zaangażowana w wiele projektów, których cel był zawsze ten sam – pobić najlepszy wynik na świecie. Firma wspierała w biciu rekordów prędkości pionierów tej dyscypliny na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Aż 21 razy! Zaczęło się 90 lat temu, w 1924 roku. Wtedy sir Malcolm Campbell uzyskał prędkość 146 mil na godzinę (235 km/h). W czasach współczesnych marka ma na koncie 30-letnią współpracę przy biciu rekordów przez pojazdy Thrust. Thrust 2 uzyskał 633 mile na godzinę (1019 km/h), a do dziś niepobity jest wynik Andy Greena w pojeździe Thrust SSC w 1997 roku – 763 mile na godzinę (1228 km/h). I właśnie ten rezultat będzie pierwszym celem bolidu Bloodhound SSC w 2015 roku, w Hakskeen Pan w RPA.

W nowym pojeździe, z silnikiem o mocy 135 000 KM(!) zostanie wykorzystana szeroka gama najlepszych produktów Castrol, m.in. najwytrzymalszy olej EDGE, używany w motorsporcie płyn hamulcowy React SRF i inne płyny, używane m.in. przez NASA.

Ca 2_view

– Jesteśmy podekscytowani projektem, który będziemy wspierać. Castrol ma długą i pełną sukcesów historię w biciu rekordów prędkości. Projekt Bloodhound to okazja do zademonstrowania atutów naszych produktów w najtrudniejszych warunkach. Razem wyznaczymy nowe standardy i kolejny raz przesuniemy granice możliwości – mówi Paul Waterman, prezes firmy Castrol.

– Bardzo się cieszymy, że Castrol do nas dołączył. Ta marka to synonim motorsportu na najwyższym poziomie i – oczywiście – ogromne doświadczenie w biciu rekordów prędkości. Możemy kontynuować naszą 30-letnią współpracę i wierzę, że nie ograniczy się ona tylko do spraw technicznych. Dzięki marce Castrol o projekcie Bloodhound będzie głośno na całym świecie – powiedział szef projektu Bloodhound, Richard Noble.

Castrol jest jednym z czołowych producentów środków smarnych (w skład wchodzą oleje EDGE, Magnatec, GTX i Power1), których oferta jest dostępna w niemal 140 krajach na całym świecie.

Projekt – ciekawostki

* Światowy rekord prędkości (763 mile na godzinę – 1228 km/h) należy do pojazdu Thrust SSC. Ustanowił go w 1997 roku Andy Green, a pracami zespołu kierował dzisiejszy szef projektu Bloodhound, Richard Noble.

Ca 3_view

* Przedstawiciele projektu Bloodhound na całym świecie szukali najlepszego miejsca do bicia rekordu. Potrzebna była pustynia o idealnie płaskim odcinku o długości co najmniej 12 mil i szerokości 2 mil. Wybór padł na Hakskeen Pan w Republice Południowej Afryki.

* Przy pełnej prędkości Bloodhound SSC będzie pokonywać milę w 3,6 sekundy.

* Bloodhound SSC będzie napędzany trzema silnikami odrzutowymi Rolls-Royce EJ200, wspomaganymi zespołem rakiet hybrydowych Nammo. Źródłem napędu pompy utleniacza do paliwa rakietowego będzie… 750-konny silnik z samochodu wyścigowego. Łączna moc to 135 000 KM, czyli mniej więcej tyle, co w 180 samochodach Formuły 1.

* W tej chwili trwają prace nad pojazdem Bloodhound SSC w centrum technicznym zespołu w Bristolu. Według planu ma on być gotowy latem 2015, wtedy też odbędą się testowe przejazdy w Wielkiej Brytanii (przy prędkości ok. 320 km/h). Później ekipa przeniesie się do RPA, gdzie zostanie podjęta próba uzyskania 800 mil na godzinę (1287 km/h). Kolejny etap to powrót do Wielkiej Brytanii, analiza danych i – w sezonie 2016 – kolejna próba w RPA. Tym razem celem będzie 1000 mil na godzinę (1609 km/h).

* W projekt jest zaangażowanych ponad 250 firm z Wielkiej Brytanii, z czego 180 to niewielkie przedsiębiorstwa. Projekt jest dla nich szansą, by pokazać swoje możliwości.

* Ponad 5500 szkół w Wielkiej Brytanii chce korzystać z danych dostarczonych przez zespół projektu Bloodhound w swoim programie nauczania.

* Także szkoły w RPA (zgłosiło się już ich ponad 200) chcą brać udział w programie edukacyjnym na bazie danych z projektu Bloodhound. Dziś w RPA jest ponad 100 ambasadorów projektu, którzy wykorzystują go, by zainspirować młodych ludzi, którzy studiują matematykę i inne nauki ścisłe.