CES 2013: AUDI PARKUJE BEZ POMOCY KIEROWCY

Pilotiertes Parken

Podczas targów Consumer Electronics Show 2013 (CES) w Las VegasR Audi zaprezentowało rozwiązania techniczne, które stworzyło z myślą o tzw. zdalnym, bez ingerencji kierowcy parkowaniu.

Znalazły one duże uznanie u amerykańskich ekspertów – czasopismo „Popular Science“ przyznało tytuł „produktu przyszłości” systemowi zdalnego parkowania na parkingach wielopoziomowych.

Nowy projekt Audi został także uznany przez sieć mediów specjalistycznych „The Verge“ za „najlepsze rozwiązanie techniki motoryzacyjnej” pokazane na tegorocznych targach CES.


Zobacz także:
CES 2014
TECHNIKA


Projekt właśnie wchodzi w fazę realizacji. W tych dniach Audi wyposaża jeden z wielopoziomowych parkingów w Ingolstadt w konieczne urządzenia techniczne. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu, samochody marki Audi mogą samoczynnie parkować i wyjeżdżać z parkingów wielopoziomowych i podziemnych. Za pomocą aplikacji na swoim smartfonie, kierowca aktywuje odpowiednią funkcję systemu.

Centralny komputer na parkingu częściowo przejmuje funkcję sterowania i wykorzystując WLAN pilotuje pojazd do najbliższego wolnego miejsca parkingowego.

System czujników laserowych na parkingu rejestruje ruchy pojazdu, komputer przetwarza je w połączeniu z innymi danymi o ruchu pojazdu i podaje precyzyjną lokalizację. Ponadto komputer ma zaprogramowany plan parkingu i rejestruje stopień jego zajęcia. Na podstawie tych informacji wyznacza trasę do wskazanego miejsca parkingowego, zapewniając kierowcy najbardziej dogodny dojazd. Dwanaście czujników ultradźwiękowych zamontowanych w samochodzie monitoruje otoczenie. W przyszłości w skład systemu będą też wchodzić kamery wideo.

Audi kładzie duży nacisk na rozwój całego pakietu rozwiązań wspomagających parkowanie. Będą one – na życzenie kierowcy – wspierać manewry nie tylko na parkingach, ale również w korkach, podczas parkowania poza parkingami albo w domowym garażu.