CHEVROLET: BEZPIECZNY PIES W SAMOCHODZIE

Badanie przeprowadzone w 2011 roku na zlecenie amerykańskiej federacji AAA zrzeszającej kluby motoryzacyjne oraz firmy Kurgo produkującej akcesoria samochodowe dla czworonogów dowodzi, że sześć na dziesięć osób przynajmniej raz w miesiącu przewozi swojego psa w samochodzie.

Warto zatem pamiętać o kilku zasadach, które uprzyjemnią podróż zarówno prowadzącemu, jak i pupilowi.

– Podczas jazdy ze zwierzęciem domowym można łatwo uniknąć stresujących sytuacji, jeśli tylko właściciel wcześniej pozna jego potrzeby i będzie przestrzegał zasad bezpieczeństwa – podkreśla Charlotte Reed, redaktorka działu poświęconego zwierzętom w magazynie First for Women. „Na szczęście nowoczesne samochody są wystarczająco przestronne i komfortowe, a producenci oferują klientom dodatkowe rozwiązania uprzyjemniające czas spędzony w aucie.

Idealny samochód do transportu zwierzęcia domowego powinien też być szeroki, wysoki i mieć regularne kształty bagażnika, co pozwoli łatwo i szybko zapakować psa lub kota wraz ze wszystkimi akcesoriami. Ważne są również dodatkowe schowki i uchwyty na napoje, w których można przechowywać wodę i jedzenie niezbędne podczas podróży z pupilem. W tej roli doskonale sprawdzą się rodzinne modele Orlando i Captiva, w których siedzenia w trzecim rzędzie można łatwo złożyć, uzyskując wygodne miejsce transportowe nawet dla owczarka niemieckiego. Należy tylko pamiętać, aby w gorące dni zapewnić zwierzęciu dopływ chłodnego powietrza z systemu klimatyzacji.

– Dwa lata temu zdecydowałam się kupić Chevroleta Captivę. To przestronny i przyjazny samochód, świetnie nadający się do bezpiecznego przewożenia dwóch dużych psów. W obszernym bagażniku Antośka i Generał – moje dwa wyżły (weimarski i włoski) – leżą sobie wygodnie, gdy wybieramy się na spacer do pobliskiego lasu. Dłuższe podróże odbywają na tylnym siedzeniu, przypięte pasami bezpieczeństwa dla psów. W schowku mam zawsze wizytówkę z imionami psów i kontaktem do osoby, której można powierzyć czworonogi w razie wypadku, w którym ucierpiałby kierowca. Z pupilami na pokładzie jeżdżę zawsze ostrożnie, ale polecam zadbanie o ten drobiazg – mówi Paulina Król, redaktor naczelna miesięcznika „Mój Pies”.

Właściciele mogą dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy przypinając zwierzęta na tylnych siedzeniach, tak jak robi to Paulina Król, lub umieszczając je w specjalnych klatkach w bagażniku.

Dobrą propozycją dla osób szukających oszczędnego, a jednocześnie wszechstronnego samochodu będzie także debiutujący latem na europejskim rynku Chevrolet Cruze Kombi, który będzie oferowany m.in. z ekonomicznym silnikiem benzynowym 1,4 l wspomaganym turbosprężarką oraz dwiema jednostkami wysokoprężnymi o pojemności 1,7 i 2,0 l. W połączeniu z obszernym bagażnikiem i niską krawędzią załadunku, kompaktowe kombi Chevroleta jest na najlepszej drodze do podbicia serc całej rodziny, na czele z psem.