CZERWIEC JEDNYM Z NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNYCH MIESIĘCY

Czerwiec od wielu lat jest w statystykach policji miesiącem o największej liczbie wypadków.

W zeszłym roku odnotowano 2349 zdarzeń, w których życie straciło 190 osób, a 2762 zostało rannych. Na drogach poza obszarem zabudowanym było więcej ofiar śmiertelnych, gdyż w co piątym wypadku zginął człowiek, podczas gdy w obszarze zabudowanym w co dwudziestym.


Zobacz także:

NISSAN: ZERO KOMPROMISÓW W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA W MODELU ARIYA
 

BEZPIECZEŃSTWO


 

Ładna pogoda, godziny światła słonecznego i proste odcinki dróg to okoliczności, w jakich dochodzi do największej liczby zdarzeń, w których co najmniej jeden uczestnik jest poszkodowany, zostaje ranny lub ginie. Dobre warunki atmosferyczne mogą dawać kierowcom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. To w konsekwencji może doprowadzić do podejmowania nadmiernego ryzyka – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Czerwiec to także miesiąc z największą liczbą wypadków:

– z udziałem dzieci (0-14 lat)
– z udziałem rowerzystów
– spowodowanych przez kierujących pod działaniem alkoholu.

Dlaczego czerwiec jest taki niebezpieczny? Powodem może być między innymi większe natężenie ruchu. W okresie wiosenno-letnim jazda rowerem to dla wielu osób sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ale to także coraz bardziej popularny środek transportu. Kolejną kwestią są weekendowe wyjazdy, w szczególności tak zwane długie weekendy, w czasie których na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów. Również w czerwcu rozpoczyna się sezon na wakacyjne podróże – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jednym z istotnych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo w czasie wielogodzinnej jazdy jest zmęczenie, które prowadzi do zmniejszenia czujności i wydłużenia czasu reakcji. Powodem zmęczenia może być nie tylko zbyt długi czas spędzony za kierownicą. Jego przyczyną może być też niewyspanie, stres, a nawet pora dnia, w której prowadzimy samochód, bo człowiek w niektórych godzinach jest bardziej śpiący niż zwykle, co wiąże się z biologicznym rytmem naszego organizmu. Młodzi kierowcy prowadzą bardziej nieregularny tryb życia, czego skutki mogą odczuwać właśnie za kierownicą – dodaje Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.