DACIA: 10 MILIONÓW SAMOCHODÓW WYPRODUKOWANYCH OD 1968 R

Dacia wyprodukowała 10-milionowy samochód w historii

W środę 20 kwietnia Duster Extreme w kolorze Urban Grey, który właśnie opuścił linię montażową w zakładzie w Mioveni (Rumunia), stał się bohaterem pamiątkowego i bardzo symbolicznego zdjęcia. To 10-milionowy pojazd Dacii, wyprodukowany od momentu powstania marki.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


 

Liczba wyprodukowanych pojazdów marki Dacia, liczonych w milionach.

2,6 miliona Dacii Sandero i Dacii Sandero Stepway, która nadal jest najlepiej sprzedającym się modelem do klientów indywidualnych w Europie od 2017 r.
2,3 miliona Dacii 1300 (w różnych wersjach)
2,1 miliona Dacii Duster, najlepiej sprzedającego się SUV-a w Europie od 2018 r. w segmencie klientów indywidualnych
1,95 miliona Dacii Logan i Logan MCV.

Jesteśmy dumni z przekroczenia symbolicznego progu 10 milionów wyprodukowanych pojazdów. Ten wynik poświadcza, że pragmatyczna wizja marki, skoncentrowana na tym, co w samochodzie jest naprawdę ważne dla klienta, jest słuszna. Dzięki zdobytemu doświadczeniu Dacia zamierza nadal rosnąć w siłę i kontynuować wcześniej obrany cel – oferować atrakcyjne pojazdy dostosowane do stylu życia swoich użytkowników – powiedział Denis Le Vot, dyrektor generalny marek Dacia i Łada.

DACIA – MARKA, KTÓRA ROŚNIE W SIŁĘ

Dacia rozpoczęła montaż swojego pierwszego samochodu – Dacii 1100 – w sierpniu 1968 r. Rok później kultowy model Dacia 1300 dał początek całej rodzinie samochodów (sedan, kombi, sportowe coupe i wersje dostawcze). Przez kolejnych 35 lat produkcji marka silnie wpisała się w rumuński krajobraz motoryzacyjny.

Jej przejęcie przez Grupę Renault w 1999 r. otworzyło nowy rozdział w historii Dacii. Wraz z wprowadzeniem na rynek Logana w 2004 r. Dacia stała się międzynarodowym producentem samochodów, a tempo sprzedaży wzrosło. W 2005 r. Dacia otworzyła pierwszą linię produkcyjną poza Rumunią, w zakładzie Somaca de Casablanca (w Maroku).

Dywersyfikacja gamy modeli ( Sandero, Duster…) i ich natychmiastowy sukces wymusiły konieczność trwałej rozbudowy mocy produkcyjnych:

– otwarcie nowego zakładu w mieście portowym Tanger w Maroku w 2012 r.,
– inauguracja nowej linii produkcyjnej wytwarzającej samochody wyłącznie na potrzeby lokalnego rynku algierskiego w Oranie w 2016 r.,
– rozpoczęcie w 2020 r. produkcji Springa – pierwszego w 100% elektrycznego samochodu Dacii – w zakładzie Shyian w Chinach.

Samochody Dacia są dziś sprzedawane w 44 krajach, głównie w Europie i krajach basenu Morza Śródziemnego.