DETROIT 2014: NOWE INNOWACYJNE OPONY MICHELIN

Miche Premier_1

Firma Michelin zaprezentowała na odbywającym się w Detroit salonie North American International Auto Show (NAIAS) swoją najnowszą innowację – oponę Michelin Premier A/S.

Wykorzystuje ona technologię EverGrip, która pozwala zachować maksymalną przyczepność nawet częściowo zużytych opon. Premier A/S zostaną wprowadzone do sprzedaży na wybranych rynkach na wiosnę i będą początkowo dostępne w 32 rozmiarach (185/65R15 – 245/45R18).


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE


Nowe opony Michelin Premier A/S zawierają ukryte rowki odsłaniające się w miarę zużywania się ogumienia, które zapewniają bezpieczeństwo poprzez skuteczne odprowadzanie wody. W utrzymaniu wysokiej przyczepności pomaga też unikalna mieszanka gumy wykorzystana w bieżniku opony.

Dotychczas w przypadku tradycyjnych opon ich stopniowe zużywanie się powodowało zmniejszenie głębokości rowków, a przez to obniżenie przyczepności na mokrej nawierzchni, co wydłużało drogę hamowania. Te aspekty bezpieczeństwa użytkowników opon były dla inżynierów Michelin szczególnie istotne, ponieważ jak pokazują badania prawdopodobieństwo wypadku na mokrej nawierzchni jest ponad dwa razy większe niż na suchej.

Opony Michelin Premier A/S wykorzystują innowacyjne technologie, aby zapewnić maksymalną przyczepność na mokrej nawierzchni, nawet w przypadku częściowego zużycia ogumienia.

Trzy główne elementy nowej opony wykorzystującej technologię EverGrip:

• Mieszanka zapewniająca wysoką przyczepność – dzięki zastosowaniu dużej ilości krzemionki i oleju słonecznikowego. Krzemionka zapewnia mocne wiązanie i przyleganie bieżnika do podłoża, co zwiększa przyczepność na mokrej nawierzchni. Z kolei olej słonecznikowy zapewnia przyczepność przy niskich temperaturach.

• Zwiększające się rowki odprowadzające wodę – wokół obwodu opony zaprojektowano rowki, których szerokość zwiększa się wraz ze zużywaniem się ogumienia.

• Rowki ukryte w strukturze opony – niewidoczne, gdy opona jest nowa, pojawiają się w miarę zużywania się ogumienia. Premier A/S posiada ponad 150 takich ukrytych rowków, odsłaniających się gdy opona ma już przejechane tysiące kilometrów i pomagających w ten sposób w odprowadzaniu wody.

Trzy powyższe elementy sprawiają, że opony Michelin Premier A/S oferują znakomitą przyczepność niezależnie od warunków pogodowych i pory roku. Opony zapewniają krótszą drogę hamowania, większą ochronę przed utratą przyczepności na mokrej nawierzchni (aquaplaning) i zwiększoną przyczepność, nawet mimo częściowego zużycia.

W związku z odbywającym się w Detroit salonie samochodowym XXV North American International Auto Show (13-26 stycznia 2014 r.) Michelin przygotował dla wszystkich entuzjastów motoryzacji specjalny serwis informacyjny relacjonujący na żywo te jedne z najważniejszych targów motoryzacyjnych na świecie: live.michelinmedia.com.