EMOBILNA PIELGRZYMKA Z POLSKI DO WATYKANU (I Z POWROTEM)

vw-pielgrzymka1

Zakończyła się Pierwsza Emobilna Pielgrzymka Europejskim Szlakiem Sanktuariów Polska- Watykan. Wyruszyła ona z Jasnej Góry na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

14 pielgrzymów przejechało samochodami elektrycznymi przez Polskę, Czechy, Austrię, Słowenię i Włochy.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

ECO


 

vw-pielgrzymka5

Pielgrzymkę zrealizował Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu „Emobi”, który został powołany po szczycie ekologicznym COP24 w Katowicach i przedsiębiorstwo ekonomii społecznej „Latający Kogut”. Volkswagen Group Polska udostępnił dwa samochody: Audi e-tron oraz Volkswagena e-Craftera.

Pielgrzymka rozpoczęła się w Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Elektryczne samochody przemierzyły szlak sanktuariów – pokonując prawie 5000 kilometrów. Niespełna dwa tygodnie podróży oznacza również wiele godzin ładowania pojazdów oraz testowania wielu ładowarek. Auta elektryczne sprawdziły się w różnych warunkach, m.in. pokonując wiele stromych podjazdów przejeżdżając przez alpejskie przełęcze.

vw-pielgrzymka2

– Głównym celem pielgrzymki było propagowanie rozwoju elektromobilności i promocja encykliki papieskiej Laudato si, zwanej zieloną encykliką, która została napisana w trosce o dobro Ziemi i zachęca do ekologicznego stylu życia – podsumowuje Marcin Piaskowski, prezes „Emobi” – Instytutu Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu.

Pielgrzymi promowali również katowicką deklarację „Driving Change Together”, podpisaną przez przedstawicieli ponad 43 krajów świata i wielu instytucji.

Słowa Papieża Franciszka – „Klimat jest dobrem wspólnym, wszystkich i dla wszystkich!” stały się mottem przewodnim i elementem graficznym „emobilnej ambasady”, którą podczas pielgrzymki stał się Volkswagen e-Crafter.

vw-pielgrzymka3

Elektryczne samochody Emobilnej Pielgrzymki wjechały na teren Watykanu. Przełomowym momentem był wjazd najmniejszego pojazdu elektrycznego biorącego udział w pielgrzymce „Emobilka” prosto na Plac świętego Piotra. Kluczyki do trójkołowca, który jest prezentem dla Ojca Świętego, oficjalnie przekazano papieżowi. Ponadto papież Franciszek otrzymał tablicę rejestracyjną „SK PAPA” oraz katowicką deklarację „Driving Change Together”.

W czasie pielgrzymki uczestnicy odwiedzili sanktuaria i okoliczne miasta, kładli duży nacisk na promocję i edukację. Pielgrzymi organizowali happeningi dla miejscowej ludności, by propagować ideę wyprawy. Możliwość zobaczenia elektrycznych samochodów, rowerów i elektrycznej hulajnogi czy porozmawiania o technicznych aspektach elektromobilności były cenną lekcją dla zainteresowanych osób.

vw-pielgrzymka6

Po zakończeniu pielgrzymki e-Crafter będzie dalej służył polepszaniu świadomości społecznej w zakresie ekologii. Wykorzystany zostanie także podczas przekazania polskiej prezydencji COP-u do Chile. Głównym tematem COP25 będzie właśnie elektromobilność.

Samochody pokonały bezpiecznie trasę powrotną, udowodniły tym samym, że długie podróże elektrycznymi pojazdami po Europie, przy odpowiednim ich planowaniu, są możliwe. Do 2025 r. koncern Volkswagen zamierza uruchomić w Europie 36 000 punktów ładowania. W Polsce, do końca przyszłego roku, zostanie uruchomionych 350 publicznych stacji ładowania przy salonach marek należących do Grupy.

Volkswagen ułatwia poruszanie się po Europie pojazdami elektrycznymi także dzięki zaangażowaniu w joint venture Ionity. Spółka do 2020 r. wybuduje ultraszybkie stacje ładowania HPC w 400 europejskich lokalizacjach.

SONY DSC