EURONCAP: MERCEDES KLASY V ZDAŁ NA PIĄTKĘ

merc_ncap1_0

Klasa V otrzymała maksymalną, 5-gwiazdkową notę w testach bezpieczeństwa przeprowadzonych przez niezależną organizację Euro NCAP.

Największy z osobowych Mercedesów zapewnia nie tylko wzorowy poziom bezpieczeństwa pasywnego podróżujących, ale wyróżnia się również wysokim stopniem ochrony przechodniów i wyposażeniem obejmującym liczne systemy wspomagające kierowcę.


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO


 

Mercedes-Benz Klasy V uzyskał w testach Euro NCAP ocenę, która do niedawna zdawała się poza zasięgiem samochodów typu van – i to zgodnie z zaostrzonymi w ubiegłym roku wymaganiami. Model osiągnął znakomite wyniki we wszystkich czterech kategoriach: ochrony dorosłych podróżujących (93 proc.), ochrony dzieci (87 proc.), ochrony pieszych (67 proc.) oraz systemów bezpieczeństwa (85 proc.).

W zderzeniu czołowym zakres ochrony praktycznie wszystkich części ciała kierowcy i pasażera uzyskał maksymalną notę – niezależnie od gabarytów manekinów. To samo dotyczy zderzenia bocznego z udziałem innego samochodu oraz architektury foteli i zapewnianej przez nie ochrony kręgosłupa w razie uderzenia w tył pojazdu.

merc_ncap2_0

Wzorowo oceniono poziom ochrony dzieci. Co istotne, na życzenie Klasa V jest oferowana z systemem automatycznie odłączającym poduszkę powietrzną pasażera w razie instalacji fotelika dla dziecka tyłem do kierunku jazdy. W przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, zamontowanie nowoczesnych typów fotelików umożliwia odłączenie poduszki powietrznej bez użycia kluczyka.

Standardowe wyposażenie modelu obejmuje poduszki czołowe i boczne dla kierowcy i pasażera z przodu oraz kurtyny powietrzne. W opcji dostępne są też poduszki powietrzne nadokienne dla tylnej części kabiny.

Mercedes-Benz jest jednak pionierem bezpieczeństwa nie tylko pasywnego, ale również aktywnego oraz prewencyjnego. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie reprezentują systemy z grupy „Intelligent Drive”, po raz pierwszy wprowadzone w Klasach S i E, a teraz dostępne w nowej Klasie V.

Są wśród nich: montowane seryjnie asystent bocznego wiatru oraz system monitorowania zmęczenia kierowcy Attention Assist, nagrodzony specjalną nagrodą Euro NCAP Advanced, a także układ antykolizyjny Collision Prevention Assist, aktywny tempomat Distronic Plus, inteligentny system oświetlenia ILS z całkowicie LED-owymi reflektorami czy asystent parkowania z kamerą 360°. Ten ostatni niemal w pełni automatycznie parkuje zarówno na miejscach prostopadłych, jak i równoległych. Dodatkowo, Klasę V można wyposażyć w układ monitorowania pasa ruchu i martwego pola oraz system PRE-SAFE®, który w obliczu zagrożenia zderzeniem przygotowuje mechanizmy chroniące podróżujących.

Klasa V reprezentuje nową jakość wśród vanów – to pojemny pojazd oferujący jakość, komfort i właściwości jezdne, porównywalne z tymi spotykanymi wśród limuzyn z Gwiazdą. Model dostępny jest w dwóch liniach wyposażenia oraz z trzema jednostkami napędowymi do wyboru (136-190 KM). Topowa odmiana V 250 BlueTEC występuje również w połączeniu z napędem na obie osie 4MATIC. Niebawem będzie on oferowany także dla dwóch pozostałych wariantów.