EXIDE: INNOWACYJNE ROZWIĄZANIE – PODWÓJNE ZASILANIE

Scania_Streamliner

Dotychczas zdarzało się, że po wielogodzinnym używaniu przez kierowcę ciężarówki odbiorników prądu, takich jak: telewizor, lodówka czy ogrzewanie, rankiem akumulator nie był w stanie dostarczyć niezbędnej energii do odpalenia silnika.

Dzięki opatentowanemu przez firmę Exide Technologies rozwiązaniu ten problem odchodzi do lamusa…


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Tradycyjny system zasilania ciężarówki składa się z dwóch akumulatorów z płynnym elektrolitem. To rozwiązanie jest bardzo wydajne dla rozruchów silnika (gdy potrzebna jest duża ilość energii w niewielkim czasie), jednakże jego efektywność spada, kiedy w grę wchodzi także zasilanie elektryki na wyłączonym silniku (akumulator musi dostarczać relatywnie niewielką ilość energii, jednak przez długi okres czasu).
Inżynierowie Exide Technologies postawili sobie za cel zaprojektować nowy system akumulatorów dla ciężarówek, który sprosta wysokim wymaganiom, stawianym przez producentów nowoczesnych generacji pojazdów.

Ratunek przyszedł z morza

Kluczem do sukcesu nie było opracowanie zupełnie nowej technologii, ale przemyślane dobranie już dziś dostępnych rozwiązań. Okazało się, że z podobnym problemem borykają się użytkownicy pojazdów rekreacyjnych i łodzi, których silniki używane są stosunkowo rzadko, ale akumulatory muszą często przez wiele dni zasilać systemy: nawigacyjne, łączności i oświetlenia. W takim wypadku używane są dwa rodzaje akumulatorów.

Exide-Dualny_system

Pierwszy, z płynnym elektrolitem lub w technologii AGM (z ang. absorbent glass mat), polegającej na „uwięzieniu” elektrolitu w macie szklanej, służy prawie wyłącznie do odpalania silnika. Drugi rodzaj akumulatorów bazuje na elektrolicie w formie żelu lub również technologii AGM, co znacząco zwiększa wydajność długotrwałego zasilania przy wyłączonym silniku. Innymi słowy: różne, wyspecjalizowane typy akumulatorów są dobrane pod konkretne zastosowania, co w znaczący sposób zwiększa wydajność zasilania akumulatorowego.

Przeniesienie na grunt ciężarówek

Innowacyjny dualny system akumulatorowy dla ciężarówek zaprojektowany przez Exide Technologies składa się z dwóch akumulatorów AGM Orbital i dwóch akumulatorów GEL. Podczas działania silnika zarówno akumulatory AGM, jak i GEL są ładowane, jednak po wyłączeniu silnika pojazd jest zasilany jedynie z akumulatorów GEL. W rezultacie akumulatory AGM są naładowane i w pełni gotowe do kolejnego rozruchu silnika.

O ile już sama specjalizacja akumulatorów w zależności od ich funkcji w istotny sposób zwiększa wydajność, o tyle użyta technologia AGM daje poczucie pewności, że silnik zawsze odpali. Z kolei akumulator w technologii GEL zapewni optymalnie długi okres korzystania z urządzeń zapewniających m.in. komfort kierowcy podczas postoju.

Korzyści

Nowy, dualny system akumulatorów jest już stosowany w ciężarówkach Scania Streamliner. Bezpośrednie korzyści wynikające z jego stosowania to:
– zwiększona efektywność pracy (brak niepożądanych przestojów wynikających z problemów z rozładowanym akumulatorem);
– zmniejszone zużycie paliwa osiągnięte dzięki pomniejszeniu wagi systemu akumulatorowego (przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych jego rozmiarów);
– polepszenie wydajności pracy kierowców, którzy nie muszą się już martwić, że korzystanie z lodówki, telewizora czy ogrzewania postojowego spowoduje problemy w kontynuowaniu podróży.

– Wprowadzenie tak innowacyjnego produktu to dla nas ważne wydarzenie. Dualny system akumulatorów razem z udostępnioną niedawno technologią HVR – charakteryzującą się odpornością akumulatora na duże wstrząsy i wibracje – tworzą kompletną gamę rozwiązań, które zaspokoją nawet największe wymagania kierowców pojazdów użytkowych – mówi Jarosław Nadstazik, marketing manager Exide Technologies S.A.