FIAT: ŚWIATOWY ZŁOTY MEDAL DLA ZAKŁADU W TYCHACH

Fiat_CM_01

Zakład Fiat Auto Poland w Tychach otrzymał złoty medal w światowej klasyfikacji World Class Manufacturing (WCM), międzynarodowej metodologii organizacji cyklu produkcyjnego i zarządzania fabrykami.

Chodzi o zakłady, które działają zgodnie z najwyższymi standardami na poziomie światowym w zakresie bezpieczeństwa, ekologii, utrzymania ruchu, logistyki oraz kontroli jakości.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Zakład w Tychach rozpoczął swoją działalność w 1975 roku, a dzięki ogromnym inwestycjom dokonanym na przestrzeni lat, stał się jednym z najnowocześniejszych zakładów produkujących samochody na świecie. Aktualnie produkowane w nim są samochody: Fiat 500, Abarth 500, Lancia Ypsilon i Ford Ka.

Oprócz tyskiej fabryki Fiat Auto Poland, w Polsce znajduje się też inny zakład Fiata, który otrzymał to ważne wyróżnienie w zeszłym roku: Fiat Powertrain Technologies w Bielsku-Białej, gdzie produkowane są silniki: 1.3 Multijet (diesel) oraz 0.9 TwinAir (benzyna).

WCM jest stosowany przez wiele liczących się na świecie producentów. Jego metodologia obejmuje wszystkie aspekty procesu produkcyjnego, w tym bezpieczeństwo, systemy kontroli jakości i utrzymania ruchu, optymalizację procesów logistycznych oraz organizację miejsca pracy.

Zgodnie z systemem, audytorzy dokonują okresowych ocen, aby sprawdzić rezultaty osiągnięte przez zakład, a po ich zakończeniu przyznawana jest punktacja skali od 0 do 100. Proces usprawnienia wg WCM przewiduje trzy poziomy pośrednie – Brązowy, Srebrny i Złoty oraz ostatni, finalny: World Class Level.

Od 2006 roku do dnia dzisiejszego prawie wszystkie zakłady Fiata zostały objęte programem World Class Manufacturing i 58 z nich otrzymało w ostatnich latach przynajmniej jedno wyróżnienie od WCM Association, udowadniając tym samym, że struktura produkcyjna Grupy ciągle się usprawnia i staje się coraz bardziej konkurencyjna.

Przed tyskim zakładem, w ostatnich tygodniach złoty medal WCM odebrał też turecki zakład Fiata Tofas w Bursie, a w czerwcu tego roku takie samo wysokie wyróżnienie zostało przyznane innemu zakładowi Fiata w Pomigliano d’Arco koło Neapolu.