FORD FOCUS KOMBI: ZMIEŚCI SIĘ NAJWIĘKSZY KOJEC DLA PSA

ford-pies-6

Pies jest zazwyczaj uważany za członka rodziny. O ile jednak mało kto dzisiaj odważy się przewozić dzieci bez zapięcia w fotelikach lub bez zapięcia pasami, niestety tego samego nie można powiedzieć o zmotoryzowanych, przewożących ulubione czworonogi.

Nowa ankieta konsumencka przeprowadzona na zlecenie Forda wykazała, że aż 32 procent kierowców nie zabezpiecza swoich czworonogich przyjaciół przewożonych w samochodzie.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

W wielu krajach odpowiednie zabezpieczenie przewożonych psów jest usankcjonowane przez obowiązujące przepisy, ponieważ udowodniono, iż jest to bezpieczniejsze nie tylko dla samych zwierząt, ale i dla kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

ford-pies3

Prace nad tworzeniem nowego Forda Focusa miały szczególne znaczenie dla jednego z konstruktorów marki – Rene Bernsa, który wnętrze nowego samochodu projektował w taki sposób, aby możliwe było bezpieczne przewożenie czworonogów. Inspiracją był należący do projektanta trzyletni owczarek australijski wabiący się Emil.

Podczas prób, Rene Berns korzystał z „pomocy” Emila, szukając sposobu zmieszczenia w przestrzeni bagażowej samochodu możliwie największego kojca. W efekcie, w samochodzie można wygodnie przewozić nawet irlandzkiego wilczarza, który jest uważany za rasę, której przedstawiciele osiągają najwyższy wzrost wśród psów.

– Jeżeli masz ulubionego czworonoga, trzeba zawsze myśleć o jego bezpieczeństwie w taki sam sposób, w jaki myślimy o każdym innym członku naszej rodziny. Ja zawsze przewożę swojego własnego psa, suczkę Lily, w kojcu umieszczonym w przestrzeni bagażowej samochodu. W ten sposób pies ma swobodę ruchu, a przy tym nie stwarza zagrożenia dla osób jadących samochodem. Sądzę, że to najlepsze rozwiązanie – tłumaczy instruktor szkolenia psów, Graeme Hall, znany w swoim środowisku jako „The Dogfather”.

Spośród zmotoryzowanych, którzy przyznali, że nie zawsze przewożą swoje czworonogi z zachowaniem prawidłowych zabezpieczeń, 32 procent powiedziało, że robi tak, ponieważ psy tego nie lubią, 31 proc. respondentów odpowiedziało, że nie ma takiej potrzeby przy krótkich przejazdach, 14 proc. stwierdziło zaś, że w ich samochodach nie ma odpowiedniej ilości miejsca, aby zmieścić kojec dla psa.

ford-pies1

Więcej niż 26 proc. respondentów, którzy nie zabezpieczają czworonogów w samochodzie przyznało, że ich pies wystawia głowę przez otwartą szybą w czasie jazdy. Niektórzy przyznali także, iż zdarzało się, że ich ulubieńcy wyskakiwali przez otwarte okno, co w niektórych przypadkach kończyło się obrażeniami, a nawet śmiercią psa.

Zmotoryzowani przyznawali także, że były przypadki, iż pies przeszkodził w prowadzeniu samochodu, co doprowadziło do wypadku. Oprócz tego, psy przestawiały dźwignie włączania kierunkowskazów, zasłaniały widok przez przednią szybę, a nawet zdarzały się incydenty z pogryzieniem osób we wnętrzu samochodu.

Należy się liczyć z ewentualnością zakwestionowania wypłaty ubezpieczenia, w przypadku stwierdzenia, że pies był przewożony w samochodzie bez odpowiedniego zabezpieczenia. Ocenia się, że w przypadku uderzenia przez samochód w przeszkodę z prędkością 40 km/h, niezabezpieczony czworonóg może zostać wyrzucony ze swojego miejsca z siłą równą 40-krotności jego wagi.

ford-pies2

Wraz ze specjalistami z zespołu projektantów pracującym w Kolonii, Rene Bernsowi udało się maksymalnie powiększyć wymiary przestrzeni bagażowej poprzez zwiększenie gęstości warstwy pianki będącej częścią podsufitki, skrócenie śrub mocujących zawiasy oraz zmianę obrysu otworu drzwi tyłu nadwozia.

– Wiem dobrze jak ważne dla mnie jest to, że mogę zabierać Emila w każdą podróż moim samochodem i jestem dumny z tego, że udało mi się stworzyć przestrzeń, w której zmotoryzowani właściciele psów i ich ulubieńcy mogą podróżować wygodnie i – co najważniejsze – bezpiecznie – powiedział Rene Berns.

Nowy Ford Focus kombi wchodzi do sprzedaży na rynkach w całej Europie, stając się uzupełnieniem rodziny modeli, na która składają się: wersje Focus Trend i Titanium, sportowy Focus ST-Line, luksusowy Focus Vignale, a także model Focus Active, czyli pierwszy crossover inspirowany samochodami klasy SUV.