FORD: ŚWIATOWA PREMIERA NOWEJ GENERACJI MODELU E-TOURNEO COURIER

Ford zaprezentował nową generację modelu E-Tourneo Courier. Premiera miała miejsce podczas wydarzenia Bring On Tomorrow Live.

Ford E‑Tourneo Courier jest pięciomiejscowym pojazdem dla ludzi aktywnie spędzających czas, o charakterystycznej sylwetce, nawiązującej do segmentu SUV-ów. Oferuje dużo przestrzeni dla pasażerów i ich bagażu w kompaktowym nadwoziu, idealnie wpisującym się w miejski styl życia.


Zobacz także:

HYUNDAI: ODŚWIEŻONY I20 Z ELEGANCKIM I SPORTOWYM DESIGNEM
 

PREMIERY


 

Najnowszy przedstawiciel szerokiej rodziny Forda Tourneo jest wyposażony w pełni elektryczny układ napędowy, uzupełniony bogatym zestawem rozwiązań cyfrowych i funkcji powiązanych z komunikacją sieciową. Aktualizacje zdalne over-the-air z czasem udoskonalają posiadany samochód.

Atrakcyjne nowe produkty, takie jak E‑Tourneo Courier, to przyszłość Forda w Europie – elektryczne, dające radość i napędzane nieustanną potrzebą przygody. Nasz nowy, w pełni elektryczny, model wielozadaniowy to najnowsza demonstracja efektów inwestycji wartych miliardy dolarów oraz globalnych wysiłków Forda, prowadzących do zwiększenia skali produkcji samochodów elektrycznych i dostarczania naszym klientom skomunikowanych pojazdów, cieszących się dużym popytem – powiedział Martin Sander, dyrektor generalny Ford Model e w Europie.

E‑Tourneo Courier jest jednym z 10 w pełni elektrycznych modeli, które Ford zaoferuje w Europie do 2024 roku i kolejnym etapem w drodze ku europejskiej gamie pojazdów o zerowej emisji, co Ford chce osiągnąć do roku 2035. Firma zainwestuje w ten sektor na całym świecie 50 miliardów dolarów, aby do 2026 roku uzyskać roczną docelową globalną produkcję 2 milionów egzemplarzy samochodów w pełni elektrycznych.

Wersja w pełni elektryczna będzie oferowana w Europie w roku 2024. Wejdzie na rynek po modelu Tourneo Courier z silnikiem benzynowym EcoBoost, na który listy zamówień otwarte zostaną tego lata, a pierwsze egzemplarze dotrą do właścicieli pod koniec tego roku.

Stworzony z myślą o przygodach

E‑Tourneo Courier został opracowany od podstaw, z myślą o stworzeniu przestronnego, praktycznego i zwrotnego samochodu o kompaktowych wymiarach. Krótkie zwisy i naturalne, proste linie poszerzają optycznie nadwozie i podkreślają jego wytrzymałość, a front, odróżniający modele elektryczne, wyposażono w futurystycznie wyglądającą listwę oświetleniową, biegnąca w poprzek całego przodu i charakterystyczną dla Forda chromowaną kratę przedniego wlotu powietrza z „diamentowym” wzorem.

Zaprojektowaliśmy E‑Tourneo Couriera w taki sposób, aby ułatwić klientom korzystanie z życia – kiedy pakują bagaże na wyprawę z rodziną lub przyjaciółmi, czy zabierając rowery po obróceniu tylnych foteli – a styl nadwozia wyraża ten «odnajdujący sens» charakter – powiedział Amko Leenarts, dyrektor biura stylistycznego Forda w Europie. Stylistyka nawiązująca do SUV-a wyraża solidność na zewnątrz i przestronność wewnątrz, a nowoczesne detale typowe dla samochodów elektrycznych dodają ekskluzywności i wyraźnie anonsują E‑Tourneo Couriera jako element elektrycznej rewolucji Forda.

W pełni elektryczny model dla prowadzących aktywny tryb życia opracowano z myślą o komfortowym przewożeniu pięciu dorosłych osób i ich bagażu, podniesiono również funkcjonalność dzięki tylnej kanapie dzielonej w proporcji 60-40 i przestrzeni bagażowej większej o ponad 44 procent w porównaniu z ustępującym Tourneo Courierem. Pasażerowie mają do dyspozycji większą przestrzeń na wysokości ramion i nad głową, a także wiele udogodnień i miejsc na przedmioty, między innymi konsolę środkową, którą można skonfigurować w kilku ustawieniach, ukryty schowek w bagażniku i 44-litrowy przedni bagażnik pod maską, czyli „frunk”.

Centrum cyfrowych rozwiązań pokładowych jest efektowny zestaw wskaźników «digiboard» i system informacyjno-rozrywkowy SYNC 4, sterowany za pomocą dużego, 12-calowego wyświetlacza dotykowego. W kabinie, zapewniającej komunikację ze światem, bezprzewodowo zintegrujemy urządzenia mobilne poprzez Android Auto i Apple CarPlay, w wyposażeniu jest także indukcyjna ładowarka telefonu. Aktualizacje bezprzewodowe mogą z czasem poprawić funkcjonalność, bez konieczności odwiedzania salonu dealerskiego.

E‑Tourneo Courier jest dostępny w kilku wersjach, reprezentujących odmienne style. Wyróżnia się model Active z kontrastowym lakierowaniem dachu, wzmocnieniami nadkoli, poprzeczkami dachowymi i wyjątkowymi tkaninami obić foteli.

Nowe poczucie elektrycznego komfortu

Silnik elektryczny E‑Tourneo Couriera o mocy 100 kW (136 KM) odpowiada za płynność jazdy i przyjemne odczucia podczas podróży, które można dodatkowo wzmocnić, korzystając z systemu «one-pedal», pozwalającego na kontrolę samochodu jednym pedałem. Najbardziej wszechstronny w tej klasie zestaw zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy ułatwia codzienne dojazdy i dłuższe podróże, a kierowcy mogą wybierać spośród trybów jazdy Normal, Eco i Slippery (śliska nawierzchnia).

Samochód można ładować zarówno prądem przemiennym o mocy 11 kW, jak i prądem stałym o mocy 100 kW, a obsługa jest łatwiejsza dzięki kompleksowemu rozwiązaniu Forda, służącemu kontroli ładowania w domu, poręcznej aplikacji i możliwości zaplanowania czasu uzupełniania energii z wykorzystaniem z tańszych taryf. Nocne ładowanie akumulatora od stanu 10 do 100% za pośrednictwem standardowego gniazda prądu przemiennego zajmuje 5,7 godziny. Oprogramowanie Forda oraz BlueOval Charge Network – jedna z największych sieci ładowania w Europie, która do 2024 roku będzie liczyć 500 000 ładowarek – mają również duży wpływ na łatwość ładowania samochodu z publicznych punktów. Dzięki szybkim ładowarkom prądu stałego klienci mogą zwiększyć zasięg o 87 km w 10 minut, a uzupełnienie akumulatora od 10 do 80 procent trwa mniej niż 35 minut.

E‑Tourneo Courier będzie od drugiej połowy 2024 roku produkowany w Krajowie w Rumunii, obok crossovera Puma, będącego najlepiej sprzedającym się samochodem osobowym Forda w Europie. Gama Pumy wzbogaci się również do 2024 roku o wariant w pełni elektryczny.

Nowy Tourneo Courier z 1,0-litrowym turbodoładowanym silnikiem benzynowym EcoBoost o mocy 125 KM wejdzie do produkcji jeszcze w 2023 roku.