FRANKFURT 2013: KONCEPCYJNY SMART FOURJOY

smart four joy

Koncepcyjny fourjoy zapowiada nową generację smarta i dowodzi, że świat aut tej marki nie ogranicza się wyłącznie do modeli z dwoma fotelami. Premiera prototypu odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie.

Bez drzwi, bez tylnej szyby, bez dachu na głową – smart fourjoy rezygnuje ze zbędnego balastu, a mijanym przechodniom i pasażerom innych aut pozwala zaglądać do futurystycznie zaprojektowanej kabiny.


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE
SALON FRANKFURT 2013


Czteroosobowy prototyp wyróżnia typowa dla smartów, ważna w dużych miastach zwrotność – jego nadwozie ma niewielkie wymiary (długość/ szerokość/ wysokość: 3494/ 1978/ 1494 mm), a średnica zawracania wynosi zaledwie 9,1 m.

– Koncepcyjnego smarta fourjoy wiele łączy z naszym nowym, czteroosobowym modelem, który zadebiutuje pod koniec 2014 roku. Swoje geny model dzieli także z oryginalnym smartem. Charakterystyczna, “smartowa” sylwetka z zepchniętymi do narożników nadwozia kołami ma krótkie zwisy i tylne lampy zintegrowane z tridionem. A dzięki nowoczesnej jednostce elektrycznej o mocy 55 kW lokalnie bezemisyjny fourjoy rusza spod świateł bez cienia zwłoki – mówi Annette Winkler, szefowa smarta.

smart four joy

Karoseria: perłowy lakier i polerowane aluminium

– Prototyp fourjoy to wstęp do kolejnej ery projektowania smarta. Liczne detale nawiązują do poprzednich, znakomicie przyjętych prototypów, takich jak for-us (Detroit 2012) i forstars (Paryż 2012). Nowa twarz smarta – uśmiechnięta i pewna siebie – sąsiaduje z tridionem z polerowanego aluminium. Lustrzane powierzchnie podkreślają ekskluzywny charakter modelu, podobnie jak LED-owe oświetlenie.Chłodną mieszanka bieli i srebra uzupełniają przeźroczyste owiewki nawiązujące odcieniem do czapeczek tenisowych używanych w latach 90 – mówi Gorden Wagener, szef designu w koncernie Daimler AG.

Futurystyczna kabina dla czworga

Brak drzwi, tylnej szyby czy panelu dachowego sprawia, że smart fourjoy jeszcze bardziej integruje się z miejską tkanką. Odkryte wnętrze umeblowano dwoma futurystycznymi fotelami i tylną kanapą utrzymaną w tym samym stylu. Ich organiczna forma przypomina nowoczesne meble wypoczynkowe, a turkusowe akcenty nawiązują do koloru owiewek karoserii. Biała tapicerka kontrastuje z ciemną podłogą i grafitowymi obudowami siedzeń – w efekcie zdają się one unosić nad ziemią.

Wrażenie głębi podkreśla deska rozdzielcza z podświetlanym panelem pokrytym trójwymiarową grafiką. I tu nie zabrakło odniesień do oryginalnego smarta – wystarczy rzut oka na jednoramienną kierownicę i okrągły prędkościomierz. Dwie stacje dokujące dla smartfonów zapewniają łączność z pokładowymi multimediami wszystkim podróżującym.

smart four joy

Bezemisyjna przyjemność z jazdy

Zabudowany w tylnej części samochodu napęd elektryczny bazuje na tym stosowanym w aktualnej generacji smarta fortwo electric drive i składa się z silnika o mocy 55 kW oraz akumulatorów o pojemności 17,6 kWh. Ich pełne ładowanie z domowego gniazdka trwa maksymalnie 7 godzin. Przy użyciu wallboxa lub publicznej stacji ładowania oraz ładowarki pokładowej o mocy 22 kW i odpowiedniego kabla czas ten spada do niecałej godziny.

Elektryczne deskorolki

Na wyposażeniu smarta fourjoy znalazły się dwie deskorolki z napędem elektrycznym, pozwalające pokonać niewielki dystans bez emitowania szkodliwych substancji. Dodatkowo, pod tylnymi fotelami wygospodarowano miejsce na kaski ochronne z dołączanymi kamerami HD. Filmami nagranymi podczas jazdy deskorolką można się później podzielić z przyjaciółmi lub opublikować je na portalu społecznościowym.

smart four joy