FRANKFURT 2019: POKAZOWE BMW X6 Z POWŁOKĄ VANTABLACK

bmw-vantablack4

Podczas targów motoryzacyjnych IAA Frankfurt Motor Show odbyła się światowa premiera nowego BMW X6 trzeciej generacji.

Producent prezentuje także pojedynczy egzemplarz pokazowy X6 pokryty powłoką Vantablack VBx2 o specjalnej nanonstrukturze, która uwydatnia precyzyjny design.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE

FRANKFURT 2019


 

Samochód pokazowy jest owocem współpracy BMW i firmy Surrey NanoSystems, w której opracowano technologię Vantablack. X6 jest pierwszym i jedynym pojazdem na świecie wykończonym lakierem Vantablack VBx2.

bmw-vantablack2

Elementy stylistyczne takie jak opcjonalna atrapa chłodnicy Iconic Glow, wyraziste podwójne reflektory i efektowne lampy tylne – dają kontrast równoważący efekt powłoki, która wizualnie zmienia postrzeganie trójwymiarowej bryły samochodu przez ludzkie oko.

Sprawiają wrażenie dwuwymiarowych

Powierzchnia pokryta powłoką Vantablack traci swoje charakterystyczne cechy rozpoznawane przez ludzkie oko, a pokryte nią przedmioty wydają się dwuwymiarowe. Mózg ma problem z prawidłową interpretacją takiej powierzchni, postrzegając ją jako „pustkę” lub „nicość”. Z tego względu oryginalna powłoka Vantablack nie nadaje się do pokrycia karoserii, ponieważ „wymazałaby” praktycznie wszystkie detale i cechy stylistyczne.

bmw-vantablack1

Dlatego BMW X6 zostało pokryte powłoką w wariancie VBx2 opracowanym początkowo do zastosowań architektonicznych i naukowych. Powłokę można nakładać natryskowo. Ponieważ współczynnik odbicia hemisferycznego (THR) wynosi 1 procent, powłoka jest nadal „superczarna”, jednocześnie umożliwiając niewielki stopień odbicia światła pod każdym kątem. Pokryte powłoką obiekty wydają się tracić swoją trójwymiarowość.

„Najczarniejsza czerń”

Vantablack jest synonimem pełnej gamy wyjątkowo czarnych powłok i lakierów, między innymi VBx2. Jest technologią wykorzystującą matrycę wykonaną z karbonu. Człon „vanta” stanowi akronim słów Vertically Aligned Nano Tube Array (siatka ułożonych pionowo nanorurek). Każda z nanorurek węglowych ma długość od 14 do 50 mikrometrów i średnicę 20 nanometrów, czyli jest około 5000 razy cieńsza od ludzkiego włosa.

bmw-vantablack3

To oznacza, że na jednym centymetrze kwadratowym powierzchni mieści się około miliard pionowo ustawionych nanorurek. Światło padające na taką powierzchnię nie ulega odbiciu, ale jest niemal w całości pochłaniane i skutecznie przekształcane w ciepło.

Technologia została pierwotnie stworzona z myślą o powlekaniu elementów wykorzystywanych w sektorze kosmicznym. Ponieważ powłokę Vantablack można stosować w temperaturach już od 430 stopni Celsjusza, nadaje się do delikatnych materiałów, takich jak aluminium. Elementy optyczne pokryte Vantablack umożliwiają obserwację słabo widocznych gwiazd i odległych galaktyk, które trudno dostrzec ze względu na rozproszone światło słoneczne.

bmw-vantablack5

Pierwsza generacja powłoki Vantablack wprowadzona przez Surrey NanoSystems w 2014 roku pochłaniała nawet 99,965 procent światła, niemal całkowicie eliminując odbicia i rozproszone światło.

Pokazowy samochód stoi na salonie samochodowym we Frankfurcie obok nowego X6 (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 10,7-6,1 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 243‑159 g/km).