GENEWA 2012: FORD KUGA – BEZDOTYKOWY SYSTEM

Ford Motor Company zaprezentuje innowacyjny bezdotykowy system otwierania i zamykania drzwi bagażnika w najnowszym Fordzie Kuga. To pierwszy taki system w tym segmencie pojazdów. Aby otworzyć lub zamknąć bagażnik wystarczy wykonać odpowiedni ruch nogą pod tylnym zderzakiem samochodu.

Bezdotykowy system otwierania reaguje na łagodny ruch nogą wykonany pod tylnym zderzakiem pozwalając otworzyć lub zamknąć bagażnik bez konieczności odstawiania bagażu na ziemię. Nowy Ford Kuga zaprezentowany został podczas tegorocznej edycji salonu samochodowego w Genewie.

– To doskonały przykład ewolucji dotychczasowych rozwiązań technologicznych zorientowanych na użytkowników samochodów marki Ford – powiedział Dominik Nical, ekspert do spraw elektronicznych systemów zabezpieczeń w Ford of Europe. Przyniosła ona praktyczne i wyjątkowe rozwiązanie codziennego problemu – jak otworzyć lub zamknąć bagażnik mając zajęte ręce. Nasz system sprawdzi się w codziennej eksploatacji samochodów marki Ford.

Zespół zajmujący się stworzeniem tego systemu poświęcił sześć miesięcy na prace prowadzone wspólne z laboratorium Forda (Human Machine Interface). W ich trakcie, podczas testowania systemów prototypowych dostosowanych do poprzedniej generacji Forda Kuga, korzystano z pomocy woluntariuszy. Drobiazgowe testy prowadzone w realnych warunkach miały na celu opracowanie ruchu nogi aktywującego system, oraz wyeliminowanie jego zakłóceń przez inne systemy.

Bezdotykowy system otwierania i zamykania drzwi bagażnika jest elementem opracowanego przez Forda systemu Intelligent Access umożliwiającego otworzenie samochodu i uruchomienie go bez wyjmowania kluczyka z kieszeni lub torebki.

Dwa czujniki ulokowane w tylnym zderzaku rozpoznają właściwą osobę i reagują na odpowiedni ruch jej nogi (noga wyprostowana i lekko uniesiona). System zaprogramowany jest tak, że aktywować go może jedynie odpowiedni ruch nogi, a jednocześnie ignoruje on przebiegające pod zderzakiem zwierzęta lub impuls wywołany najechaniem na nierówność.

System zadebiutował w Fordzie Escape, siostrzanym modelu Forda Kuga, w Ameryce Północnej, pod koniec ubiegłego roku. Inżynierowie Forda przekalibrowali system w samochodach przeznaczonych na rynek europejski, tak żeby mógł działać bez zakłóceń po zamontowaniu uchwytu holowniczego – opcji bardzo popularnej wśród europejskich użytkowników Forda Kuga.

Automatyczny bezdotykowy system otwierania i zamykania drzwi bagażnika dostępny będzie jeszcze w tym roku jako opcja z systemem bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdu Keyless Entry w najnowszym Fordzie Kuga. Na razie można go obejrzeć na targach motoryzacyjnych Motor Show…