GENEWA 2012: GLOBALNE PREMIERY JAGUARA

Najważniejszą premierą na stoisku Jaguara podczas salonu samochodowego w Genewie jest bez wątpienia nowy Jaguar XF z nadwoziem kombi. Marka zaprezentowała także nowe modele Jaguara XK i XKR Special Edition.

Model Sportbrake to opcja dla tych, którzy chcą połączenia praktycznych i użytecznych cech z komfortem i elegancją, jaką zapewnia marka Jaguar. Istotne modyfikacje nie spowodowały jednak zmiany sztywności nadwozia, która została utrzymana na takim samym poziomie jak w przypadku wersji sedan. Zmianie uległa natomiast przestrzeń w tylnej części samochodu, bowiem podwyższona linia dachu daje dodatkowe 48 mm przestrzeni nad głową pasażera.

Pojemność bagażowa nowego Jaguara XF w wersji kombi wynosi 550 litrów, a po rozłożeniu tylnych siedzeń wzrasta do 1675 litrów. Łatwo uzyskać tę przestrzeń dzięki dźwigni do zdalnego składania tylnych foteli.

Osiągane parametry są porównywalne do tych, oferowanych w innych samochodach tej klasy. Dodatkowo, w modelu Sportbrake zastosowano pneumatyczne zawieszenie tylne, które dzięki opcji samopoziomowania, zapewnia stabilność i ten sam prześwit bez względu na ilość i wagę załadunku. Jednocześnie samochód posiada niski próg załadunku, co zdecydowanie podnosi walory praktyczne i użytkowe nowego kombi marki Jaguar.

Bagażnik wyposażony został w zawiasy oraz szyny ułatwiające mocowanie i zapewniające stabilność przewożonych przedmiotów. Ponadto w przestrzeni bagażowej znajduje się podwójne dno, które umożliwia bezpieczne przewożenie wartościowych przedmiotów. Nowy model zapewnia także bezproblemowe przewożenie długich ładunków, dzięki dodatkowemu otworowi oraz nowej tylnej kanapie, która dzieli się teraz w stosunku 60/40.

Wymiary nowego kombi są zbliżone do wersji sedan. Szerokość oraz rozstaw osi pozostają na tym samym poziomie. Długość nadwozia wynosi 4966 mm i jest dłuższa o 5 mm od standardowej wersji. Przestrzeń ładunkowa Jaguara XF Sportbrake to 1970 mm długości i 1064 mm szerokości.

Nowy Jaguar Sportbrake wyposażony został w 8-biegową automatyczną skrzynię biegów oraz silniki wysokoprężne: czterocylindrowy o pojemności 2,2 l oraz sześciocylindrowy – 3,0 l. Dla najbardziej wymagających klientów Jaguar planuje wprowadzić model XFR Sportbrake, z benzynowym silnikiem V8 5,0 l.

Marka Jaguar zaprezentowała także nowe, specjalne edycje modelu XK i XKR, zarówno w wersji coupe, jak i cabrio.

Wprowadzono dyskretne zmiany w wyglądzie samochodów, jak 20-calowe aluminiowe felgi. Dostępna jest także nowa kolorystyka – m.in. elegancki Celestial Black.

Jednak najwięcej zmian przeprowadzonych zostało we wnętrzu modeli XK i XKR dzięki zestawowi wykończeniowemu „Artisan”. Sportowe siedzenia pokryto litą skórą Poltrony Frau w dwóch odcieniach, dodano także unikalne akcenty z aluminium. Wszystko po to, by podnieść poziom luksusu i komfortu.

Nowości Jaguara na targach motoryzacyjnych Geneva Motor Show 2012 to prezentacja kolejnego etapu ewolucji marki. To także okazja, by zaprezentować nową kampanię marketingową i wizerunkową firmy Jaguar – Alive.