GENEWA 2012: MAZDA – PREMIERA KONCEPTU TAKERI

Podczas salonu samochodowego Geneva International Motor Show 2012, Mazda Motor Corporation zaprezentuje po raz pierwszy w Europie model koncepcyjny Mazda TAKERI, średniej wielkości sedana nowej generacji, wyposażony między innymi w i-ELOOP – system odzyskiwania energii w czasie hamowania.

Podczas będą mu towarzyszyć: Mazda CX-5, nowy kompaktowy SUV, wyposażony we wszystkie rozwiązania przełomowej Technologii SKYACTIV oraz Mazda MX-5 Special Edition Spring 2012, zaprojektowana dla rynku europejskiego, a także szereg innych, produkowanych już modeli.

TAKERI

To model koncepcyjny z pełnym zastosowaniem najnowszego designu Mazdy „KODO – Dusza Ruchu”. Model ma linię sedana klasy CD, dziedzicząc wizję Mazdy SHINARI, sportowego konceptu coupe, zaprezentowanego przed rokiem w Genewie. Pod nadwoziem kryje się mocny i ekonomiczny diesel SKYACTIV-D z systemem wyłączania silnika podczas zatrzymania i-stop i automatyczną skrzynią biegów SKYACTIV-Drive o sześciu przełożeniach.

TAKERI ma oszczędzać energię, zachowując przy tym charakterystyczne dla Mazdy cechy Zoom-Zoom. To pierwszy samochód wyposażony w i-ELOOP („Intelligent Energy Loop” – Inteligentny Obieg Energii), system hamowania zaprojektowany do odzyskiwania energii. To rozwiązanie, które zamienia energię kinetyczną na elektryczną podczas zmniejszania prędkości lub hamowania i magazynuje ją w dwuwarstwowym kondensatorze. Tak uzyskany prąd przeznaczony jest do zasilania urządzeń elektrycznych samochodu, zmniejszając w ten sposób obciążenie silnika i polepszając ekonomikę zużycia paliwa o 10 proc.

 

 

Mazda CX-5

Nowa Mazda CX-5 jest pierwszym seryjnie produkowanym modelem, w którym wykorzystano Technologię SKYACTIV: pełną linię modelową silników, skrzyń biegów, budowę nadwozia i podwozia. CX-5 zapewnia osiągi i precyzyjne, przewidywalne prowadzenie, podobnie jak wysokiej jakości amortyzowanie nadwozia oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Ekonomika zużycia paliwa i emisji CO2 jest na najwyższym poziomie – przyczyniła się do tego lekkość konstrukcji i aerodynamika nadwozia oraz silniki (wszystkie wyposażone w i-stop) i skrzynie biegów SKYACTIV.

Mazda MX-5 Special Edition Spring 2012

Nowa MX-5 Special Edition Spring 2012 otrzymała pakiet eleganckich elementów wykończenia, między innymi chromowane wnętrza przednich reflektorów, chromowane obramowanie grilla i dodatkowe listewki po zewnętrznej stronie lamp przeciwmgłowych. Wnętrze auta wykończono skórzaną tapicerką premium – „Havana Brown”.

Dostępna tylko w Europie wersja legendarnego roadstera Mazdy oferowana jest z miękkim lub twardym dachem i można ją wybrać w jednym z czterech kolorów: Radiant Ebony (wyłącznie dla tego modelu), Crystal White Pearl, Metropolitam Grey lub Brilliant Black. Special Edition Spring 2012 jest też pierwszą MX-5, która otrzymała nawigację zintegrowaną z systemem audio.

Na stoisku Mazdy na 82. salonie samochodowym w Genewie znajdą się również eksponaty prezentujące najnowsze technologie SKYACTIV oraz bieżące modele.


EKSPOZYCJA MAZDY NA TARGACH MOTORYZACYJNYCH W GENEWIE:

– Mazda TAKERI (premiera europejska);
– Mazda CX-5;
– Mazda MX-5 Special Edition Spring 2012 (premiera);
– Technologie SKYACTIV-D: „czysty” silnik diesla;
– SKYACTIV-G: silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem;
– SKYACTIV-Drive: automatyczna skrzynia biegów;
– SKYACTIV-MT: ręczna skrzynia biegów;
– i-ELOOP system hamowania odzyskujący energię;
– CX-5 „X-ray”;
– modele samochodów aktualnie w produkcji: Mazda2, Mazda3 Mazda5, Mazda6, Mazda MX-5.

Zobacz też: TOKIO 2011: ŚWIATOWA PREMIERA MAZDY TAKERI