GENEWA 2012: OPEL MOKKA W SALONACH W TYM ROKU

Na dwa miesiące przed premierą podczas Salonu Samochodowego w Genewie, Opel publikuje pierwsze zdjęcia swojego nowego, dynamicznego, sportowego samochodu użytkowego typu subcompact – Mokka.

Dzięki modelowi Mokka Opel staje się pierwszym niemieckim producentem, który wprowadza na rynek poważnego kandydata w rozrastającym się segmencie samochodów SUV typu subcompact.

Pomimo swojej długości wynoszącej 4,28 m, Mokka może swobodnie pomieścić do pięciu osób w wyżej usytuowanych fotelach. Model łączy ciekawą stylistykę z innowacyjnymi technologiami i funkcjonalnością.

DYNAMICZNY I NOWOCZESNY

Model może być wyposażony w technologię napędu na wszystkie koła, która płynnie przenosi moment obrotowy na tylne koła, ilekroć jest to konieczne dla uzyskania lepszej przyczepności i lepszego panowania nad pojazdem. Moc dostarczana jest przez trzy paliwooszczędne silniki. Wszystkie modele z manualną skrzynią biegów są wyposażone w paliwooszczędny system Start/Stop.

Oferta silników benzynowych obejmuje silnik wolnossący o mocy 85 kW/115 KM i pojemności 1,6 litra, a także silnik Turbo o mocy 103 kW/140 KM i pojemności 1,4 litra i momencie obrotowym wynoszącym 200 Nm. W ofercie silników wysokoprężnych znajduje się jednostka CDTI Turbo diesel o mocy 93 kW/130 KM 1.7 litra i o momencie obrotowym wynoszącym 300 Nm. Zarówno silnik 1.4 Turbo, jak i 1.7 CDTI mogą być połączone z sześciobiegową manualną lub sześciobiegową automatyczną skrzynią biegów.

 

 

Mokka wprowadza nowoczesne technologie do segmentu B samochodów SUV, takie jak systemy wspomagania kierowcy oparte na systemie kamer przednich Opel Eye, a także na systemie kamery tylnej. Ponadto jest wyposażony w ergonomiczne fotele, certyfikowane przez niemieckie stowarzyszenie lekarzy „Aktion Gesunder Rücken e.V.”. Oprócz obfitej przestrzeni bagażowej Mokka oferuje wyłączny dla Opla, w pełni zintegrowany system do przewożenia rowerów FlexFix najnowszej generacji.

Nowy Opel został zaprojektowany dla ludzi prowadzących aktywny i luksusowy styl życia. To zostało także odzwierciedlone w nazwie samochodu, która została zainspirowana bardzo drobnymi, okrągłymi ziarnami kawy z renomowanej serii Coffea Arabica. Napoje kawowe na bazie ziaren mokka cechują się wyrafinowaniem, bogactwem smaku i pełnią energii. Podobnie Opel Mokka jest kompaktowy pod względem rozmiaru i wielki pod względem charakteru.

STYLIZACJA

Połączenie „rzeźbiarskiego artyzmu z niemiecką precyzją”, znajduje wyraz w segmencie samochodów SUV typu subcompact. Mokka prezentuje charakter dzięki rzeźbionym i eleganckim cechom, równocześnie zachowując sportowy wygląd dzięki muskularnym i atletycznym liniom nadwozia. Efekt ten jest potęgowany przez typowy dla Opla motyw ostrza wytłoczony na bokach karoserii, sięgający aż po słupki dachowe i opadający ku tylnej części samochodu. Sportowy charakter Mokki jest także podkreślony przez zwiększony prześwit pojazdu, co sprawia, że auto nadaje się również do jazdy na nawierzchniach żwirowych, a także przez rozstaw kół wynoszący 1 540 mm. Solidny wygląd model zawdzięcza również aluminiowym felgom o średnicy 18 cali, które będą dostępne w wersji Enjoy i Cosmo.

 

 

Wewnątrz pojazd prezentuje uniwersalność i przyjazną dla użytkownika funkcjonalność. Posiada przestrzeń bagażową o pojemności 1 372 litra, a także 19 schowków. Ładowność można zwiększyć dzięki systemowi do przewożenia rowerów FlexFix nowej generacji, montowanemu z tyłu pojazdu. Opel to jedyny producent oferujący takie rozwiązanie.

NAPĘD I TECHNOLOGIE

W nowym Oplu Mokka dostępny jest zarówno napęd na przednie koła, jak i napęd na wszystkie koła. Standardowe urządzenia poprawiające wrażenia jazdy Mokką we wszystkich wersjach obejmują elektroniczną kontrolę stabilności Electronic Stability Control (ESC), kontrolę trakcji Traction Control (TC), a także systemy Hill Start Assist (HSA) i Hill Descent Control (HDC), które zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy, ułatwiając ruszanie na dużych nachyleniach.

Układ oświetlenia Advanced Adaptive Forward Lighting (AFL+), który zwiększa bezpieczeństwo jazdy, jest oparty na technologii biksenonowej trzeciej generacji, która obejmuje funkcję High Beam Assist (HBA). Na pokładzie dostępny jest także system kamer przednich Opel Eye nowej generacji. Udostępnia on kierowcy kilka funkcji, w tym opcję ostrzegania o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu Lane Departure Warning (LDW) i opcję rozpoznawania znaków drogowych Traffic Sign Recognition drugiej generacji.

Opel Mokka będzie dostępny w salonach sprzedaży samochodów Opla pod koniec 2012 roku. Cena oczywiście nie jest jeszcze znana nawet w przybliżeniu.