GENEWA 2012: SYSTEM DACHOWY WEBASTO – EDSCHA

Webasto-Edscha, dział Webasto specjalizujący się w rozwiązaniach dla kabrioletów, zaprojektował system dachowy do kabrioletu Mercedes-Benz SLS AMG Roadster, zaprezentowanego po raz pierwszy na targach motoryzacyjnych Motor Show w Genewie.

Model tego pojazdu z lat 50-tych ubiegłego wieku miał otwierane do góry drzwi, natomiast jego najnowsza wersja o mocy 571 koni mechanicznych wyposażona jest w miękki dach.

Wystarczy 11 sekund

Jeden ruch przełącznikiem, a miękki dach otwiera się i zamyka w pełni automatycznie, otwierając przestrzeń w aucie na słońce i świeże powietrze w zaledwie 11 sekund. Otwarcie dachu możliwe jest również w czasie jazdy, o ile prędkość nie przekracza 50 km/h. Przełącznik jest wbudowany w oparcie pod ramieniem i może być w wygodny sposób obsługiwany zarówno przez kierowcę, jak i przez pasażera. Po otwarciu, dach składa się w kształt litery Z w dogodnym miejscu za siedzeniami. Niezależnie od otwarcia dachu, ten dwuosobowy samochód zachowuje całkiem sporą, jak na coupe, pojemność bagażnika rzędu 173 litrów.

Lekko, szybko i cicho

Trzywarstwowy miękki dach dostępny jest w kolorze czarnym, czerwonym lub beżowym. Priorytetem projektantów tego rozwiązania była niska waga konstrukcji.

– Wykonanie przedniego panelu z magnezu pozwoliło znacząco zredukować wagę dachu, bez wpływu na jego wytrzymałość – powiedział Holger Engelmann, członek zarządu Convertible, Roof & Body – segmentu firmy Webasto specjalizującego się w produktach dla kabrioletów, systemach dachowych i elementach nadwozia. Jesteśmy dumni, że udało nam się zaprojektować tak lekkie rozwiązanie dachowe dla kabrioletu.

Dach zaprojektowany przez inżynierów z Webasto-Edscha ustanawia nowe standardy w dziedzinie aerodynamiki. Zamknięty dach bez problemu wytrzymuje siłę wiatru o prędkości sięgającej nawet 315 km/h. Pomimo cienkiego materiału, dach posiada warstwę izolacyjną zapewniającą optymalne wygłuszenie hałasu.