GENEWA 2013: AUDI RS 5 DTM – ŚWIATOWA PREMIERA

Weltpremiere in Genf: Audi RS 5 DTM

Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie, Wolfgang Dürheimer, członek Zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego i Wolfgang Ullrich, szef Audi-Motorsport, przedstawili publiczności Audi RS 5 DTM.

To samochód, który będzie reprezentował koncern w wyścigach DTM 2013. Znane są też składy załóg Audi, które wystartują w nowym sezonie DTM.


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE


– Sport motorowy jest integralnym elementem DNA Audi i nie jest dla nas celem samym w sobie – powiedział Wolfgang Dürheimer. Korzyści z sukcesów na torze wyścigowym czerpią nasi klienci, ponieważ duże znaczenie ma dla nas transfer technologii pomiędzy sportem motorowym a produkcją seryjną. Nasz nowy model RS 6 Avant, który prezentujemy w Genewie, jest tego najlepszym przykładem. Łączy w sobie downsizing silnika i znacznie zredukowany ciężar własny. A jak można się tego nauczyć? Biorąc udział w wyścigach samochodowych.

Parametry techniczne samochodów wyścigowych DTM wraz z końcem sezonu 2012 “zamrożono” odgórnie na mocy nowych przepisów. Ich dalsze udoskonalanie było możliwe tylko w ograniczonym zakresie. Dlatego Audi Sport skoncentrowało się zimą na sprawdzeniu ponad 4 tysięcy części, składających się na każde z aut, które startowały w DTM w sezonie 2012, szukając nowych rozwiązań.

Audi RS 5 DTM to również nazwa nowego typu samochodu. Audi chce w ten sposób nawiązać w wyścigach DTM bezpośrednio do modeli produkcji seryjnej, które odniosły największy sukces rynkowy.

– Skrót RS oznacza najbardziej sportowe Audi – twierdzi Wolfgang Ullrich. Osiągi aktualnego modelu Audi RS 5 i Audi RS 5 DTM są bardzo podobne. Dlatego uważamy, że oba doskonale do siebie pasują.

W sezonie 2013, wystartuje osiem RS 5 DTM. Prowadzić je będą trzy sprawdzone teamy: Audi Sport Teams Abt Sportsline, Phoenix i Rosberg. Ich składy zostały wzmocnione, a dodatkowo nastąpiły przetasowania w zespołach kierowców. Nowym kolegą dwukrotnego mistrza DTM Szweda Mattiasa Ekströma w Audi Sport Team Abt Sportsline jest nowy nabytek – Brytyjczyk Jamie Green. Ten trzydziestolatek uchodzi za jednego z najszybszych i najlepszych kierowców DTM. Podczas prezentacji w Genewie, to właśnie on wprowadził Audi RS 5 DTM na scenę.

Mając na swym koncie łącznie 25 zwycięstw i dwa tytuły mistrzowskie, Ekström i Green stanowią najbardziej utytułowany duet w sezonie 2013 DTM. Dziewięć zwycięstw w DTM, to łączny dorobek pozostałych zespołów Audi, których skład od sezonu 2012 prawie się nie zmienił. Dwukrotni mistrzowie DTM Timo Scheider i Adrien Tambay startują dla Audi Sport Team Abt, Miguel Molina i Mike Rockenfeller dla Audi Sport Team Phoenix, a Filipe Albuquerque i Edoardo Mortara reprezentują Audi Sport Team Rosberg.

Nowy sezon DTM rozpocznie się 5 maja na torze Hockenheim. W programie znajduje się dziesięć imprez, z których sześć rozegranych będzie w Niemczech. Do tego dochodzą gościnne wyścigi w Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz premiera w Rosji – 4 sierpnia na torze Moscow Raceway.

Audi RS 5 DTM po raz pierwszy pojawi się na torze wyścigowym podczas jazd testowych od 26 do 29 marca w Barcelonie i od 9 do 12 kwietnia w Hockenheim. Tutaj, w pierwszym dniu, jedna z trybun będzie otwarta dla publiczności.