GENEWA 2013: BMW SERII 3 GRAN TURISMO – DUŻE COUPE

BMW GT3

Nowe BMW 3 Gran Turismo to innowacyjna koncepcja, która wzbogaci gamę modeli BMW serii 3.Trzeci wariant nadwoziowy w tej rodzinie łączy dynamikę sedana, sportowy genotyp oraz praktyczny i wszechstronny charakter wersji Touring.

Charakterystyczna sylwetka Gran Turismo wyróżnia go na drodze, a auto może spełnić rolę eleganckiego samochodu dla biznesmena, jak i dynamicznego, wygodnego pojazdu dla całej rodziny.


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE
PREMIERY


Czworo drzwi z oknami wolnymi od ramek, styl coupe, łagodnie opadająca ku tyłowi linia dachu oraz duże, automatycznie otwierane i zamykane drzwi pokrywy bagażnika to charakterystyczne cechy modelu widzianego z zewnątrz. Aktywny tylny spoiler – pierwszy tego typu w BMW – zapewnia optyczną lekkość i zmniejsza siłę nośną przy typowych prędkościach podróżnych. Nowy BMW 3 Gran Turismo jest o 200 milimetrów dłuższy od BMW 3 Touring, ma o 110 milimetrów większy rozstaw osi i jest o 81 milimetrów wyższy.

KOMFORT

Zarówno z przodu jak i z tyłu pozycję pasażerów podniesiono o 59 milimetrów, co zapewnia lepszy widok na zewnątrz i sprawia, że wsiadanie i wysiadanie są znacznie bardziej komfortowe. BMW 3 Gran Turismo oferuje również więcej miejsca nad głowami pasażerów.

 

 

Najwięcej przestrzeni dodano pasażerom podróżującym z tyłu, gdzie o pełne 70 mm zwiększono ilość miejsca na nogi w porównaniu do modeli Sedan i Touring – zapewniając przestrzeń porównywalną do samochodów luksusowych.

PRZESTRZEŃ ŁADUNKOWA

Przestrzeń ładunkowa również zyskała na zwiększeniu wymiarów samochodu, a jego 520 litrów pojemności bagażnika nawet przewyższa BMW 3 Touring o 25 litrów. Duży otwór bagażnika i jego wysoko otwierane drzwi ułatwiają dostęp do środka. Umieszczenie na liście wyposażenia standardowego składania tylnej kanapy z możliwością podziału w proporcjach 40:20:40, składania zagłówków i regulacji pochylenia oparć (funkcja cargo) oraz dwuczęściowej półki – podkreśla funkcjonalność auta. Duży bagażnik może być wykorzystany na wiele sposobów, na co pozwala inteligentne zarządzania jego przestrzenią. Praktyczne rozwiązania, jak punkty mocowania bagażu, zaczepy wielofunkcyjne i uniwersalne schowki podpodłogowe czynią kufer jeszcze bardziej wygodnym w użyciu, a paski oświetleniowe wykonane w technice LED nie tylko ułatwiają korzystanie z niego, ale też podkreślają jakości klasy premium.

WERSJE WYPOSAŻENIA

Kombinacje materiałów i wykończenie najwyższej jakości podkreślają ekskluzywność atmosfery panującej na pokładzie nowego BMW. Najnowszy samochód z serii 3 można zamówić w wersji podstawowej, a także z pakietami stylistycznymi Sport Line, Luxury Line lub Modern Line, a od czerwca 2013 roku także z opcjonalnym pakietem M Sport.

 

 

SILNIKI

Klienci mogą wybierać spośród pięciu potężnych silników, obejmujących zakres mocy od 105 kW/143 KM do 225 kW/306 KM. Wszystkie jednostki napędowe wykorzystują technologię BMW TwinPower Turbo. Najmocniejszemu sześciocylindrowemu silnikowi benzynowemu pod maską wersji 335i towarzyszą w ofercie czterocylindrowe jednostki benzynowe przeznaczone do 328i oraz 320i Gran Turismo. Są też dwa dwulitrowe silniki wysokoprężne napędzające BMW 320d Gran Turismo i 318d Gran Turismo. Moc jest wysyłana na tylne koła poprzez standardową sześciobiegową przekładnię manualną, choć oczywiście BMW oferuje także innowacyjną ośmiobiegową przekładnię automatyczną jako opcję we wszystkich wersjach silnikowych. Obie przekładnie połączono z systemem Auto Start-Stop pozwalającym na realne obniżenie zużycia paliwa.

Zaawansowana technologia zawieszenia kół korzystająca z licznych elementów wykonanych z lekkich stopów, precyzyjnie działający układ elektrycznego wspomagania kierownicy, optymalny rozkład obciążeń na obie osie (50:50) oraz lekkie nadwozie o wysokiej sztywności na skręcanie gwarantują precyzyjne prowadzenie się samochodu. Większy rozstaw osi (+110 mm), większe 17-calowe obręcze kół i inne standardowe specyfikacje nowego modelu pozwoliły uzyskać doskonałą stabilność kierunkową i komfort podróży na długich trasach.

BMW EfficientDynamics

Nowy BMW 3 Gran Turismo oferuje niskie zużycie paliwa. Kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest zastosowanie rozwiązań z arsenału BMW EfficientDynamics, których wpływy widać w praktycznie każdym zespole nowego modelu. Poczynając od oszczędnych silników benzynowych i wysokoprężnych, poprzez inteligentną, lekką konstrukcję, po zoptymalizowaną aerodynamikę (w tym kurtyny powietrzne i wyloty powietrza na błotnikach redukujące opory przepływu powietrza przez przednie nadkola oraz aktywny tylny spojler). Spore sumaryczne oszczędności przyniosło także zastosowanie wielu innych rozwiązań, jak funkcja Auto Start-Stop, odzysk energii hamowania, wskaźnik optymalnego punktu zmiany przełożenia i uruchamianie osprzętu pomocniczego tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

 

 

Na tym nie kończą się możliwości ograniczenia zużycia paliwa, jako że do dyspozycji kierowcy pozostaje jeszcze tryb jazdy ECO PRO oraz nowa funkcja ECO PRO Router pozwalając na dalszą redukcję spalania nawet o 20 proc.

BMW ConnectedDrive

Szeroki jest wybór systemów wspomagania kierowcy i rozwiązań z pakietu mobilności oferowanych w standardzie lub w opcji w ramach programu BMW ConnectedDrive. Jednym z ważniejszych elementów jest tu najnowszej generacji kolorowy wyświetlacz przezierny, wyświetlający najważniejsze informacje na przedniej szybie z dobrym kontrastem i w wysokiej rozdzielczości. Bezpieczeństwu i wygodzie służy też cała paleta przyjaznych w obsłudze systemów i funkcji umożliwiających szerokie wykorzystanie możliwości telefonów komórkowych, a także licznych funkcji biurowych z użyciem łączności Bluetooth i usług internetowych.

Opcja Apps i bezpłatne aplikacje z palety BMW Connected zapewniają dostęp do usług takich, jak sieci społecznościowe, radio internetowe i funkcje kalendarza iPhone. Nie sposób pominąć także informacji i usługi biurowych, możliwości planowania podróży i rozrywki z wykorzystaniem Google Maps i usług Panoramio, co podnosi jakość komfortu towarzyszącego podróży nowym BMW serii 3 Gran Turismo na rzadko dostępny poziom.