GENEWA 2013: SKUTECZNY SYSTEM BMW NIGHT VISION

B 1_P90053781

Podczas salonu samochodowego w Genewie BMW prezentuje BMW Night Vision. To innowacyjny system wspomagania kierowcy z programu BMW ConnectedDrive, pozwalający znacząco zmniejszyć ryzyko wypadku w czasie jazdy po zmroku.

System otrzymał już jednak wcześniej nagrody. W Polsce zwyciężył w plebiscycie Auto Lider, w w kategorii innowacji technicznych!


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE


Jak działa system? Kamera na podczerwień umieszczona w atrapie chłodnicy rejestruje ciepło emitowane przez różne obiekty. Dzięki temu system już z odległości 300 metrów rozpoznaje pieszych i rowerzystów, którzy w nocy są często praktycznie niewidoczni na drodze. Następnie układ analizuje dane wideo i na ich podstawie ustala, czy na trasie samochodu (zależnym od prędkości jazdy i kąta skrętu) nie znajduje się człowiek.

B 2_P90113862

W przypadku poruszaniu się w kierunku potencjalnie niebezpiecznej sytuacji z udziałem pieszego, BMW Night Vision ostrzega o tym kierowcę sygnałem wizualnym i dźwiękowym – ale tylko wtedy, gdy istnieje faktyczne zagrożenie. W ten sposób system zapobiega niepotrzebnemu odwracaniu uwagi.

Od lata 2013 roku system BMW Night Vision zostanie dodatkowo wyposażony w specjalny system rozpoznawania zwierząt, którego zasięg jest większy, niż świateł drogowych samochodu. Pracująca w podczerwieni kamera termowizyjna jest w stanie rozróżnić ludzi i zwierząt na podstawie ilości emitowanego ciepła. Jeśli BMW Night Vision wykryje potencjalne zderzenie ze zwierzęciem, dynamiczne oświetlenie punktowe zacznie je pulsacyjnie oświetlać.

Na wyświetlaczu w desce rozdzielczej zostanie jednocześnie zapalona ikona z symbolem przedstawiającym jelenia. W przypadku poważnego zagrożenia kolizją system dodatkowo ostrzega kierowcę sygnałem akustycznym.

B 3_P90050986