GENEWA 2013: STUDYJNY RAJDOWY OPEL ADAM R2

O 1_1359979353879

W listopadzie 2012 r., wraz z modelem ADAM „Cup”, Opel powrócił do sportu samochodowego. Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie będzie okazją do prezentacji kolejnego osiągnięcia firmy.

Jest to nowa studyjna wersja powstała na bazie niedawno wypuszczonego na rynek miejskiego modelu ADAM, skonstruowana z uwzględnieniem przepisów FIA odnoszących się do samochodów klasy R2.


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE


W tym roku planowane jest zakończenie prac nad modelem i uzyskanie jego homologacji. Poszerzając ofertę o ten najwyższej klasy pojazd, Opel stawia kolejny krok w realizacji swojej nowej strategii powrotu do sportu samochodowego. ADAM R2 ścigać się będzie już wkrótce na trasach całej Europy.

Modny, szykowny, zwracający uwagę: te określenia doskonale opisują ADAMa. Również w wersji rajdowej R2. Specjalne elementy nadwozia, takie jak spoilery na dachu i tylnej klapie pochodzące z linii produktowej OPC oraz przednie i tylne osłony podwozia, podkreślają czysto sportowy i wyczynowy charakter tego samochodu.

ADAM R2 napędzany jest silnikiem ECOTEC 16V o pojemności 1,6 litra ze zmiennymi fazami wałka rozrządu, o mocy około 185 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym około 190 Nm w trybie rajdowym. Samochód został wyposażony w sekwencyjną 5-biegową skrzynię biegów Sadev oraz samoblokujący mechanizm różnicowy z blokadą wielotarczową. Regulowane zawieszenie, z możliwością ustawienia trybu do jazdy po nawierzchni asfaltowej lub szutrowej, gwarantuje maksymalną przyczepność i dynamikę prowadzenia.

Układ hamulcowy zaopatrzony w hydrauliczny hamulec ręczny typu „fly-off”, czterotłoczkowe zaciski Brembo oraz regulację ciśnienia zapewnia wyjątkową skuteczność hamowania.

Wnętrze R2 ma wszystkie cechy profesjonalnego samochodu rajdowego, a szereg detali uwzględniono już w specyfikacji, która ma zostać zatwierdzona w tym roku przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA). Wyposażenie samochodu obejmuje: gamę zintegrowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa; fotele sportowe SPARCO Competition kompatybilne z systemem bezpieczeństwa kierowcy HANS; kabinę z ciekłokrystalicznym sygnalizatorem zmiany biegów, lampką kontrolną i komputerem pokładowym MONIT; centralny panel sterowania, lampkę do czytania map oraz system gaśniczy.

Ultrakompaktowy R2 powstał na bazie nowego wariantu ADAM Cup. To pierwszy krok w realizacji nowego programu, w ramach którego Opel chce skupić się na promowaniu idei zawodów amatorskich w Europie w celu umożliwienia młodym, utalentowanym kierowcom osiągania sukcesów w tej dziedzinie sportu. W sezonie 2013 na trasy wyścigów w Niemczech i we Francji wyjedzie około 40 sztuk modelu ADAM Cup.

Zwycięzca „Junior Rally” (dla zawodników w wieku do 27 lat), rozgrywanego w Niemczech w ramach wspieranego przez markę Opel pucharu „ADAC Opel Rally Cup”, awansuje do klasy R2 i w kolejnym sezonie otrzyma szczególne wsparcie ze strony Opla i ADAC.

O 2_282113

DANE TECHNICZNE
Opel ADAM Rally Cup

* Silnik
– 1,6-l ECOTEC 16V, regulowany wał rozrządu,;
– BOSCH moduł kontroli silnika Motorsport;
– moc wyjściowa: 185 KM (w przybliżeniu) przy 7750 obr./min.;
– moment obrotowy: 190 Nm (w przybliżeniu) przy 6200 obr./min.

* Skrzynia biegów
– ekwencyjna 5-biegowa skrzynia biegów Sadev, samoblokujący mechanizm różnicowy.

* Zawieszenie
– sportowe REIGER RACING, potrójna regulacja, kolumny McPhersona z mocowaniami Uniball, przystosowane do jazdy po drogach asfaltowych i szutrowych.

* Układ kierowniczy
– wspomaganie elektrohydrauliczne.

* Felgi
– aluminiowe EVO Corse, 6,5 x 16 cali (drogi asfaltowe), 6 x 15 (drogi szutrowe).

* Układ hamulcowy
– hydrauliczny hamulec ręczny typu „fly-off” regulacja ciśnienia osi tylnej, czterotłoczkowe zaciski Brembo
– tarcze hamulcowe (przód): 310 mm wentylowane (asfalt), 278 mm wentylowane (drogi szutrowe);
– tarcze hamulcowe (tył): 264 mm (drogi asfaltowe i szutrowe)

* Nadwozie
– lekka konstrukcja, gama zintegrowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, osłona antynajazdowa na silnik i zbiornik paliwa.

* Wyposażenie wewnętrzne
– fotele sportowe SPARCO Competition (kompatybilne z systemem HANS), elektryczna gaśnica, akumulator suchoładowany.

* Wyposażenie zewnętrzne
– elementy nadwozia OPC Line, uchwyty szybkomocujące na dachu i pokrywie bagażnika, pętle holownicze.

* Elektronika
– wyświetlacz Motorsport, ciekłokrystaliczny sygnalizator zmiany biegów, komputer pokładowy MONIT, centralny panel sterowania, lampka do czytania map.

* Wymiary
– długość – 3698 mm;
– szerokość – 1720 mm
– wysokość: 1442 mm (konfiguracja do jazdy po asfalcie);
– rozstaw osi: 2310 mm;
– waga: 1030 kg.