GOODWOOD FESTIVAL 2013: UNIKATY MERCEDESA

Goodwood 1_small1

Mercedes-Benz Classic wraz z angielskim oddziałem Mercedes-Benz zaprezentuje podczas tegorocznego Festiwalu Prędkości Goodwood (11-14 lipca) ekskluzywne modele ze sportowej historii marki, w tym przed- i powojenne Srebrne Strzały.

Nie zabraknie oryginalnego Benza “Prinz- Heinrich- Wagen” z 1910 roku. Jedną z największych atrakcji imprezy będzie aukcja bolidu Mercedes-Benz W 196 R.


Zobacz także:
SPORT
GOODWOOD FESTIVAL 2013: PREMIERA SKODY


W 1954 roku Juan Manuel Fangio poprowadził Srebrną Strzałę – bolid Mercedes-Benz W 196 R z podwoziem nr 006/54 – do triumfu w Grand Prix Niemiec i Szwajcarii. Zwycięstwa te doprowadziły kierowcę do zdobycia pierwszego w karierze tytułu Mistrza Świata F1, a W 196 R stał się symbolem powojennego powrotu trójramiennej gwiazdy do świata Formuły 1.

12 lipca, podczas tegorocznego Festiwalu Prędkości Goodwood, brytyjski dom aukcyjny Bonhams wystawi ten unikatowy bolid na sprzedaż. Aktualnie to jedyna powojenna Srebrna Strzała znajdująca się w prywatnych rękach.

Przed aukcją eksperci z Mercedes-Benz Classic przeprowadzili wnikliwą inspekcję samochodu. W 1973 roku ówczesny koncern Daimler-Benz AG przekazał go na rzecz Narodowego Muzeum Motoryzacji w Beaulieu (Anglia), skąd siedem lat później pojazd trafił do prywatnej kolekcji. Bazując na wynikach kontroli i dokumentacji historycznej, historycy Mercedes-Benz opracowali szczegółowy raport potwierdzający jego oryginalność.

Goodwood 2_small2

Najwspanialsze momenty w historii motorsportu

Podczas tegorocznego festiwalu Mercedes-Benz Classic przypomni też najbardziej wzniosłe sukcesy Srebrnych Strzał z lat 1954 i 1955. Obok W 196 R z własnej kolekcji (obecnie istnieje tylko 10 z 14 egzemplarzy bolidu) pojawi się replika transportera “Blue Wonder” z 1955 roku oraz oryginalny 300 SLR Coupé, zbudowany z myślą o wyczerpujących rajdach długodystansowych. I chociaż ten ostatni nigdy nie startował w zawodach sportowych, znany jest jako pojazd testowy projektanta Mercedes-Benz, Rudolfa Uhlenhauta.

Na stoisku Mercedes-Benz wystąpi także przedwojenny bolid W 154 – taki sam, jak ten, za którego kierownicą Rudolf Caracciola zdobył w 1938 roku swój trzeci tytuł Mistrza Europy. Z jeszcze bardziej odległych czasów, bo z 1910 roku, pochodzi Benz “Prinz- Heinrich-W agen”, pieczołowicie odnowiony przez ekspertów ze Stuttgartu, a niegdyś startujący w rajdzie Księcia Henryka. O dacie narodzin automobilizmu przypomni z kolei trójkołowiec z roku 1886.

Liczne samochody sportowe zaprezentowane przez Mercedes-Benz Classic wystartują w tradycyjnym przejeździe demonstracyjnym na dystansie 1,86 km. Jak zwykle poprowadzą je znani kierowcy wyścigowi, a wśród nich: Lewis Hamilton, Hans Herrmann, Jochen Mass, Stirling Moss, Nico Rosberg i Jackie Stewart.

W tym roku Festiwal Prędkości Goodwood, organizowany w hrabstwie West Sussex w Anglii, świętuje swoje 20. urodziny. Tradycja imprezy sięga lat 30. ubiegłego stulecia, gdy Freddie March – ówczesny hrabia Marchii i książę Richmond oraz pasjonat wyścigów samochodowych – zorganizował rajd górski w swojej posiadłości w Goodwood. Niespełna 50 lat później jego wnuk postanowił wskrzesić tę tradycję. Dziś festiwal należy do obowiązkowych pozycji w kalendarzu miłośnika motoryzacji. W ciągu trzech dni pojawi się tu cała śmietanka ze świata sportowych aut, w tym najnowsze bolidy F1, i ponad 150 tys. gości.