GOODYEAR: DOBRE RADY DLA KIEROWCÓW SUV i 4×4

Goodyear 1_auto_5

Według prognoz, w 2014 roku europejski rynek pojazdów SUV/4×4 będzie liczył kilka milionów aut. Większa niż kiedykolwiek grupa kierowców będzie korzystać z możliwości samochodów z napędem na cztery koła.

W sytuacji, w której doświadczenie niektórych użytkowników tych aut nie wykracza poza okazjonalną jazdę drogą gruntową, ryzyko uszkodzenia pojazdu, a nawet utknięcia w terenie, jest duże. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów, eksperci Goodyeara przygotowali listę porad dla kierowców pojazdów SUV/4×4 wybierających się w trudny teren.


Zobacz także:
OPONY


Oto one:

1. Dobrze poznaj możliwości i ograniczenia twojego pojazdu. Przeczytaj instrukcję i zasięgnij informacji o jego faktycznych możliwościach off-road’owych.
2. Nie wszystkie samochody SUV/4×4 są właściwie wyposażone do ciężkiej jazdy terenowej – mogą nie mieć na przykład odpowiednich opon.

Goodyear 2_auto_1

3. Jazda off-road jest często wolna – nie ulegaj pokusie mocnego wciskania gazu w terenie. Przyśpieszaj łagodnie aż do uzyskania trakcji – w ten sposób nigdzie nie utkniesz.
4. Podobnie jak w przypadku każdego innego pojazdu poruszającego się po błotnistym terenie, zmiana na niższy bieg może poprawić kontrolę nad autem, ponieważ moc będzie przenoszona na opony w sposób bardziej łagodny i równomierny.
5. O ile to możliwe, unikaj hamowania na bardzo luźnym, błotnistym terenie. Nagłe zablokowanie kół może spowodować utknięcie albo też poślizg.
6. Licz się z przeszkodami – nawet pozornie niewielkie z nich mogą zatrzymać najlepszy samochód terenowy. Pamiętaj, że terenówki różnią się prześwitem. Wysiądź i zbadaj przeszkodę, zanim po niej przejedziesz. Jeżeli utkniesz na kamieniu czy pniu, najpierw spokojnie oceń sytuację. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia pojazdu.

Goodyear 3_auto_2

7. Przez niewielkie żleby, rowy czy pnie przejeżdżaj pod kątem, aby trzy koła pomagały przejechać czwartemu.
8. Regularnie sprawdzaj bieżnik – jeżeli jest zabłocony, tracisz przyczepność.
9. Wjeżdżając na strome zbocze, atakuj je prostopadle – utrzymanie wszystkich czterech kół w kierunku nachylenia zapewnia maksymalizację mocy i przyczepności.
10. Przed powrotem na drogę asfaltową oczyść opony z ziemi i innych zanieczyszczeń, a potem sprawdź ciśnienie powietrza w ogumieniu. Przed dalszą jazdą sprawdź również, czy opony nie uległy uszkodzeniu.

Goodyear 4_auto_3