HANOWER 2012: CONTINENTAL BĘDZIE BIEŻNIKOWAŁ

Continental ogłosił na konferencji prasowej w ramach IAA w Hanowerze budowę pierwszego na świecie, w pełni zintegrowanego zakładu bieżnikowania opon do pojazdów ciężarowych i autobusów oraz recyklingu ogumienia wycofanego z eksploatacji.

Nowy obiekt powstanie do 2013 roku w Hanowerze i będzie produkował 180 000 bieżnikowanych opon oraz przetwarzał około 4 000 ton zużytego ogumienia rocznie. Będzie pozyskiwał surowiec bezpośrednio z fabryki opon bieżnikowanych. Wartość inwestycji przekroczy 10 milionów euro.

Zakład ContiLifeCycle umożliwia zarówno bieżnikowanie używanych opon do pojazdów ciężarowych, jak i recykling zużytego ogumienia. Jego część odpowiedzialna za bieżnikowanie ma roczną zdolność produkcyjną 150 000 opony bieżnikowanych na gorąco i 30 000 na zimno. Zakład recyklingu będzie przerabiał opony zużyte.

W zlokalizowanym w Hanowerze, w dzielnicy Stöcken zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad sto osób.

W Unii Europejskiej wytwarzanych jest co roku około 3 milionów ton zużytych opon. Większość z nich wykorzystywana jest do odzysku energii w cementowniach, oraz przeznaczana jest do recyklingu materiałowego (głównie na prostsze produkty). Reszta stosowana jest w budownictwie, podlega składowaniu, ponownemu wykorzystaniu lub jest eksportowana.

Poddanie recyklingowi 4 000 ton zużytych opon pozwala ograniczyć roczną emisję CO2 o 7 799 ton. Do uzyskania takiego samego wyniku sposobami naturalnymi potrzeba 610 hektarów (855 boisk futbolowych) lasu
sosnowego. Surowce wytwarzane przez zakład recyklingu pozwalają zaoszczędzić, w skali roku, 2 400 ton kauczuku. Do jego wytworzenia potrzebnych było by około 1,3 miliona drzew kauczukowych.